آموزش انواع داده ای Data Types در #C

آشنایی با انواع داده ای Data Types در #C

 

درس  دوم

 

 

 

انواع داده ای در #C

 

انواع داده ای یا Data Types

در تمامی قسمت های یک زبان برنامه نویسی مثل #C استفاده می شود. به دلیل این که زبان #C ، یک زبان قدرتمند داده ای است، بایستی هر زمان که یک متغیر را تعریف و استفاده می کنید، به کامپایلر اطلاع دهید آن متغیر از چه نوع داده ای است. به نحوه و تعیین نوع داده ای یک متغیر به طور کامل در بخش متغیرها (Variable) خواهیم پرداخت. در این درس به طور کلی به بررسی انواع داده ای مهم زبان #C و نحوه کارکرد آن ها می پردازیم.

انوع داده ای bool

ساده ترین Data Type زبان #C است. این نوع داده ای که به نوع درست یا غلط نیز معروف است، فقط دو نوع مقدار می تواند داشته باشد، true یا false . متغیر bool در هنگام استفاده از عملگرهای منطقی و یا دستورات شرطی مثل if بسیار کاربرد دارد.

انواع داده ای int

مخفف کلمه integer است، برای نگهداری اعداد بدون بخش اعشاری آن ها به کار می رود. نوع داده ای int پرکاربردترین متغیر در هنگام کار با اعداد در #C است. متغیرهای integer ، بر حسب اندازه عددی که می توانند نگهداری کنند، دارای انواع مختلفی در زبان #C می باشند.

انواع داده ای String

برای نگهداری متن یا text به کار می رود که عبارت است از تعدادی کاراکتر پشت سر هم. در #C ، متغیرهای String از نوع immutable یا تغییرناپذیر هستند، به این معنی که متغیرهای String ، پس از تعریف و مقداردهی هرگز تغییر نمی کنند. هنگام کار با متدهایی که یک متغیر String را دستکاری و تغییر می دهند، متغیر String اول تغییر نمی کند، بلکه یک متغیر جدید با مقدار جدید ایجاد می شود.

متغیر char

برای نگهداری یک کاراکتر تنها به کار می رود.

متغیر float

برای نگهداری اعداد اعشاری استفاده می شود.

 

انواع داده ای و میزان حجم اشغالی آن ها

 

برای مشاهده درس اول (ساخت اولین و ساده ترین برنامه در محیط برنامه نویسی #C) اینجا کلیک کنید …