آموزش کار با آرایه ها Arrays در #C

آموزش کار با آرایه ها Arrays در #C

درس نهم

 

آرایه ها Arrays مجموعه ای از آیتم ها مثل متن String می باشند. شما می توانید از آرایه ها برای قرار دادن چندین متغیر همسان در یک گروه و سپس انجام اعمال خاصی بر روی آن ها مثل مرتب سازی یا sorting استفاده کنید.

آرایه ها در #C تقریبا شبیه متغیرها تعریف می شوند با این فرق که یک [ ] در مقابل نوع داده ای آرایه قرار می گیرد. ساختار کلی تعریف یک آرایه در #C به صورت زیر است:

 

;string[] names

 

برای استفاده از یک آرایه نیاز دارید آن را تعریف اولیه و مقداردهی کنید. به صورت زیر:

 

;string[] names = new string[2]

 

در کد فوق، عدد ۲ سایز آرایه را تعیین می کند. سایز آرایه تعداد اعضایی که می توانید در آرایه قرار دهید را مشخص می سازد. قرار دادن آیتم ها در یک Arrays کار ساده ای است. به صورت زیر:

 

;names[0] = “Ali

 

اما چرا در تعریف اولین عضو آرایه از عدد ۰ استفاده کردیم. به دلیل این که در #C همانند سایر زبان های برنامه نویسی، شمارش واحدها به جای ۱ از ۰ شروع می شود. بنابراین اولین عضو آرایه با ۰ اندیس گذاری شده، دومی با ۱ و به این ترتیب.

شما بایستی به تعداد اعضای یک آرایه دقت کنید، زیرا تعریف عضو بیشتر از تعداد تعیین شده برای آرایه، برنامه را دچار خطا می کند. دقت کنید وقتی یک آرایه با ۲ عضو تعیین می شود، اعضای آن دارای اندیس های ۰ و ۱ هستند و عضوی با ۲ اندیس وجود ندارد. این یک اشتباه رایج در هنگام استفاده از آرایه هاست.

در درس های قبل تر، با ساختارهای تکرار (حلقه) در #C آشنا شدید، این ساختارها برای کار با آرایه ها بسیار مناسب هستند.
رایج ترین راه برای استخراج اطلاعات یک آرایه Arrays استفاده از حلقه ها یا loops می باشد. در هر بار تکرار حلقه، یک عضو آرایه استخراج شده و می توان عملیات مورد نظر خود را بر روی آن انجام داد. در مثال عملی زیر، نحوه خواندن و کار با یک آرایه را به وسیله حلقه loop نشان داده ایم:

 

;using System

;using System.Collections

namespace ConsoleApplication1

}

Class Program

static void Main(string[] args)

}

;string[] names = new string[2]

;names[0] = “Mohammd

;names[1] = “Ahmad

foreach(string s in names)

;Console.WriteLine(s)

;()Console.ReadLine

{

{

{

 

در مثال فوق، از حلقه foreach استفاده کردیم که ساده ترین نوع حلقه برای کار با آرایه هاست. اما می توان از سایر انواع حلقه ها در#C نیز استفاده نمود، مثل حلقه for که به راحتی به وسیله آن می توان اعضای یک آرایه را شمرد و به تعداد اعضا پیام در خروجی چاپ کرد:

 

for(int i = 0; i < names.Length; i++)

;Console.WriteLine(“Item number “ + i + “: “ + names[i])

 

کارکرد کد فوق بسیار ساده است. ما از اندازه طول آرایه (Arrays Length) برای تعیین این که حلقه بایستی چند بار تکرار شود، استفاده کرده ایم. همچنین از شمارنده Counter(i) برای فهمیدن این که هر لحظه در کجای پردازش آرایه بوده و برای بیرون کشیدن هریک از اعضای آن استفاده نموده ایم. همانطور که در هنگام تعریف و مقداردهی آرایه از یک عدد به نام اندیس یا indexer استفاده کردیم، از همان عدد می توان برای خواندن و بیرون کشیدن اعضای آرایه استفاده نمود.

در بخش قبل گفتیم که می توان اعضای یک آرایه را مرتب یا sort کرد. این کار بسیار راحت است. کلاس Array Class شامل چندین متد (method) مختلف است که از آن ها می توانید برای کار با آرایه ها استفاده کنید. در مثال زیر اعداد به جای string یا متن استفاده کرده ایم تا منظور خاصی را نشان دهیم، وگرنه به همین سادگی می توان اعضای یک آرایه را از نوع string هم تعریف کرد. روش بسیار ساده تر دیگری نیز برای پر کردن و مقداردهی اعضای یک آرایه وجود دارد، به خصوص زمانی که اعضای آرایه شما مشخص و مرتب هستند. به صورت زیر:

 

;int[] numbers = new int[5] { 4, 3, 8, 0, 5 }

 

فقط با استفاده از یک خط کد، آرایه ای با ۵ عضو را ایجاد نموده و پنج عدد یا integer را به عنوان اعضای آن مقداردهی کردیم.
با پر کردن اعضای یک آرایه به روش فوق، شما یک مزیت دیگر در کد خود خواهید داشت. با روش فوق، کامپایلر تعداد اعضای تعریف شده برای آرایه را با تعداد آیتم های شما چک کرده و اگر بیشتر از تعداد اعضا، آیتم ارائه دهید، خطا رخ می دهد. درواقع کد فوق را به صورت زیر می توان خلاصه تر نوشت، ولی در این حالت چک کردن خودکار کامپایلر را از دست می دهیم:

 

;int[] numbers = { 4, 3, 8, 0, 5 }

 

اما بیایید نحوه مرتب کردن یا sort یک آرایه را باهم بررسی کنیم. مثال زیر را به دقت مطالعه کنید:

 

;using System

;using System.Collections

namespace ConsoleApplication1

}

class Program

}

static void Main(string[] args)

}

;int[] numbers = { 4, 3, 8, 0, 5 }
;Array.Sort(numbers)
foreach(int i in numbers)

 

;Console.WriteLine(i)
;()Console.ReadLine

(

(

(

 

تنها چیز جدید در کد مثال فوق، دستور Array.Sort است. این متد می تواند پارامترهای مختلفی را به عنوان ورودی دریافت کرده و در هر کدام یک نوع آرایه را مرتب خواهد کرد. مثلا نزولی، صعودی و یا … .

کلاس Array Class دارای متدهای مختلف دیگری برای کار با آرایه ها مثل متد ()Reverse است که به وسیله آن می توان ترتیب اعضای یک آرایه را معکوس کرد. برای درک بهتر، به لیست کامل متدهای آرایه ها در #C بروید.

آرایه هایی که در مثال های این درس استفاده کردیم، همه تک بعدی هستند، ولی آرایه ها در #C می توانند ۲ یا ۳ بعدی نیز باشند. به این آرایه ها آرایه های تو در تو یا ماتریس هم می گویند.

آرایه های چند بعدی در #C به ۲ دسته تقسیم می شوند:

 

فرق بین دو نوع آرایه فوق در این است که هر بعد آرایه های مستطیلی بایستی یک اندازه باشند، مثلا یک آرایه ها ۴×۴ .

اما هر بعد آرایه های Jagged Array می توانند دارای سایزهای مختلفی باشند.

 

شکل زیر خانه های یک آرایه چند بعدی را به صورت شماتیک نشان می‌دهد:

 

 

برای مشاهده درس هشتم (آموزش کار با پارامترهای تابع در زبان #C) کلیک کنید.