آیا مسکن را دلار گران کرد؟ ( این آمار تا سال ۱۳۹۰ می باشد)

مقایسه منحنی تغییرات قیمت دلار و قیمت مسکن در پایتخت نشان از تاثیر نوسان بازار ارز بر قیمت مسکن دارد.در تازه ترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در پایان پاییز سال ۹۱ به ۳ میلیون و ۲۸۲ هزار تومان رسیده که این رقم در مقایسه با اسفند سال ۹۰ رشد ۴۹ درصدی را تجربه کرده است.

آیا مسکن را دلار گران کرد؟ ( این آمار تا سال ۱۳۹۰ می باشد)

نگاهی به روند تغییرات قیمت دلار و قیمت مسکن در تهران طی دو دهه گذشته نشان می دهد طی دو دوره ۷۱ تا ۸۷ و ۸۸ تا نه ماهه سال ۹۱ نوسان قیمت مسکن و قیمت دلار همراستا بوده است.

طی ۲۲ سال گذشته قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران از حدود ۴۷ هزار تومان به ۳ میلیون ۲۸۲ هزار تومان افزایش یافته است، رشد قیمت مسکن در سالهای دولت هاشمی بالغ بر ۲۳۷ درصد بوده است، در دولت خاتمی، ۲۷۴ درصد و در دولت احمدی نژاد با احتساب رشد شدید اتفاق افتاده در سال ۹۱ رشدی بالغ بر ۴۰۵ درصد صعود را شاهد هستیم.

آیا مسکن را دلار گران کرد؟

ریشه تاثیر گذاری قیمت ارز بر قیمت مسکن را باید در تغییر قیمت های نسبی و مقاومت مالکان در مقابل کاهش ارزش داراییشان جستجو کرد.

در سالهای اخیر افزایش شدید تورم و رشد نقدینگی به کاهش ارزش پول ملی منتهی شده است، در کنار این عامل افزایش نرخ ارز که بخشی از آن ناشی از تحریم و بخش دیگر آن ناشی از نحوه مدیریت پولی کشور و فشار بر بانک مرکزی برای تامین منابع ریالی از طریق رونق دادن به قیمت ارز بوده، این عوامل در کنار یکدیگر قیمت های نسبی را به شدت تغییر داده است.

به طور مثال اگر ملکی قبل از سال ۸۹ معادل ۱۰۰ هزار دلار ارزش داشته است، بعد از تغییر قیمت های نسبی قیمت آن به زیر این رقم رسیده در حالی که از نظر ریالی قیمت همان ملک بیش از دو برابر هم رشد کرده است، در چنین شرایطی مالک تلاش می کند قیمت ریالی دارایی خود را افزایش دهد تا دوباره معادل ۱۰۰ هزار دلاری را بر قرار سازد.

افزایش قیمت مسکن به دنبال افزایش نرخ ارز

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در پایان سال ۹۰ معادل ۲٫۲ میلیون تومان بوده است، این رقم با احتساب متوسط قیمت دلار آزاد در سال ۹۰ که ۱۳۶۰ تومان بوده ، قیمت ۱۶۲۰ دلاری را به ازای هر متر واحد مسکونی در تهران به ما می دهد.

در نه ماهه نخست سال ۹۱ متوسط قیمت دلار به ۲۳۲۰ تومان رسیده است و قیمت هر متر مربع واحد مسکونی ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار تومان شده، یعنی قیمت هر متر فضای مسکونی به ۱۴۱۵ دلار رسیده است.

با فرض پیش گفته شده می توان گفت در زمستان سال ۹۱ نیز رشد قیمت ها ادامه پیدا کرده است و اگر قیمت های سال ۹۱ بخواهد خود را با قیمت سال ۹۰ هماهنگ کند، می توان پیش بینی کرد، رشد قیمت مسکن در سال ۹۲ به گونه ای خواهد بود که متوسط قیمت هر متر فضای مسکونی به ۴ میلیون ۲۰۰ هزار تومان برسد یعنی قیمت مسکن در حال حاضر در مقایسه با پاییز سال ۹۱ تا ۳۰ درصد جای رشد دارد.

آیا مسکن را دلار گران کرد؟