امینت سایبری و اهمیت آن طبق تعاریف مختلف

عبارت امینت سایبری از Cyber Security می آید. Cyber  به معنی هر چیزی که با فرهنگ کامپیوتر ، information technology  و virtual reality  در ارتباط باشد اطلاق می شود. پس امنیت سایبری  وظیفه ی مواظبت از هر چیزی که به این حیطه مربوط می شه را به عهده داره . و آنقدر مهم است که کمپانی های بزرگ سالانه میلیون ها دلار صرف امنیت می کنند و این هزینه ها سال به سال با گسترش حمله های سایبری رشد می کند.

اهمیت امنیت سایبری

امینت سایبری بسیار مهم است. زیرا سازمان های دولتی ، نظامی ، شرکتی ، مالی و پزشکی ، مقادیر خیلی زیادی از داده ها را از کامپیوترها و دستگاه های دیگر جمع آوری ، پردازش و ذخیره می کنند. بخش قابل توجهی از این داده ها می توانند اطلاعات حساس از قبیل مالکیت معنوی ، داده های مالی ، اطلاعات شخصی و…  باشند. با گسترش نقش کامپیوترها در زندگی، روز به روز وابستگی انسان به تکنولوژی و کامپیوترها بیشتر از قبل شده است. بنابراین امنیت آن ها نیز به یکی از دغدغه های دنیای تکنولوژی تبدیل شده است.

مفهوم امنیت اطلاعات

امنیت اطلاعات عمل محافظت از داده ها و اطلاعات است. یعنی از دسترسی غیرمجاز(unauthorized access) ،اختلال غیرقانونی(unlawful modification and disruption )  ، افشا (disclosure ) و تخریب (destruction ) جلوگیری شود. وقتی ما در مورد امنیت اطلاعات صحبت می کنیم، منظور داده هایی است که سیستم ها در اختیار دارند، نه خود سیستم ها. دقت شود که امنیت اطلاعات، با امنیت سیستم های اطلاعاتی (information systems security) کاملا متفاوت است.

مفهوم امنیت سیستم های اطلاعاتی

امنیت سیستم های اطلاعاتی عملی برای محافظت از سیستم هایی است که داده های مهم ما را نگه داشته و پردازش می کنند. این سیستم ها می توانند یک کامپیوتر ، یک سرور ، تجهیزات شبکه یا موبایل  و هر وسیله ی پردازشی دیگر باشد. پس وقتی درباره ی امنیت دیتاها صحبت می کنیم منظور information security  مد نظر ماست و وقتی درباره ی محافظت از سیستم های حاوی دیتا صحبت می کنیم منظور information systems security است.

 

طبق گفته های بالا به این نتیجه می رسیم حوزه ی امنیت سایبری بسیار گسترده است. مفهوم امنیت، یک مفهوم کلی است و در تمام بخش های سایبری وظایف متفاوتی به خود می گیرید.