انتخاب کتاب خوب

کتاب


پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه روانشناسی


مراحل انتخاب کتاب خوب برای خواندن

Image result for شناسایی کتاب خوب
مرحله ۱
لیستی تهیه کنید و به این سوالات پاسخ دهید:
  • چه نوع ژانر‌هایی از کتاب را دوست دارید؟ علمی تخیلی، ماجراجویی، رمز و راز، غیر داستانی، داستان، داستان‌های واقع گرایانه؟
  • کدام نویسندگان را دوست دارید؟ لیستی از نویسندگانی که شما در گذشته از خواندن کتاب هایشان لذت برده اید، تهیه کنید. احتمالا آن‌ها کتاب دیگری خواهند داشت که شما از خواندن آن لذت خواهید برد. با جستجو در مورد نویسندگان محبوب تان، شما می‌توانید تعداد بیشتری از همان نوع کتاب‌هایی که آن نویسندگان نوشته اند، بخوانید.
  • آیا یک نوع کتاب یا یک کتاب خاص وجود دارد که می‌خواهید آن را امتحان کنید؟ از این به بعد می‌توانید این کار را انجام بدهید. این به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید که آیا کتاب برای شما مناسب است یا نه.
  • آیا مجموعه کتابی وجود دارد که می‌خواهید بخوانید؟ اگر مجموعه‌ای را می‌شناسید، می‌توانید این مجموعه را آنلاین و یا در کتابخانه جستجو کنید و کتاب‌ها را به راحتی در اختیار داشته باشید.
  • چه موضوعاتی بیشتر مورد علاقه شما است؟ لیستی از کلمات کلیدی مورد علاقه خود تهیه کنید و در کتابخانه به دنبال آن کلمات کلیدی برای انتخاب کتاب مورد علاقه خود باشید.

مرحله ۲
خانه خود را جستجو کنید. اغلب کتاب‌های خوب بی سر و صدا در خانه شما در حال خاک خوردن هستند. شاید کتابی وجود داشته باشد که شما فراموش کرده باشید یا کسی که با شما زندگی می‌کند، کتاب خوبی برای خواندن داشته باشد. با جستجوی خانه خود می‌توانید کتاب‌هایی را بدون هیچ هزینه‌ای برای خود پیدا کنید که می‌توانید آن‌ها را بخوانید.

مرحله ۳
از کسی بپرسید که یک کتاب خوب را به شما توصیه کند. شما می‌توانید از خواهر بزرگترتان، مادر، پدر، بهترین دوست یا حتی معلم خود بپرسید. دوستان یا خانواده که با آن‌ها اشتراکاتی دارید، اغلب توصیه‌های عالی برای کتاب ارائه می‌دهند. کتابفروشی‌های محلی و کوچک همچنین، اغلب توصیه‌های خوبی برای شما دارند، و هنگامی که آن‌ها شما را بشناسند، حتی بهتر است! شما باید از افرادی که همان ژانر کتاب را خوانده اند بپرسید تا بتوانید کتاب‌هایی را که می‌خوانید، مطابقت دهید.

مرحله ۴
خلاصه و نقد کتاب‌ها را در روزنامه‌ها و مجلات بخوانید. در اغلب روزنامه‌ها یا مجلات، پرفروش‌ترین کتاب‌ها معرفی می‌شوند. بدانید که کدام کتاب‌های جدید پرفروش است و چرا.

مرحله ۵
پیوستن به یک باشگاه یا کانال کتاب خوانی، اغلب راهی برای تجربه کتاب‌های جدید است که احتمالا هرگز انگیزه‌ای برای خواندن آن ندارید. پیوستن به یک کانال کتاب خوانی یا ایجاد یک باشگاه کتاب خوانی کمک می‌کند تا بدانید که چه کسی کتاب‌های مشابه شما را دوست دارد و شما می‌توانید کتاب‌هایی را که دیگران آن‌ها را خوانده اند، مطالعه کنید

مرحله ۶
اگر کتابخانه یا کتابفروشی‌هایی که می‌شناسید کانال یا سایت اینترنتی دارند، در آن‌ها عضو شوید. امروزه راحت ترین ورش انتخاب کتاب خوب برای خواندن مراجعه به پهنای وب و اینترنت است

مرحله ۷
از کتابدار یا فروشنده کتاب در مورد محل کتاب‌هایی که دنبال می‌کنید بپرسید. او خوشحال خواهد شد که به شما کمک کند.

مرحله ۸
جستجو کردن یکی از راحت‌‌ترین روش‌های انتخاب کتاب خوب برای خواندن است. در میان قفسه‌هایی که موضوعات مورد علاقه شما را دارند، بگردید. اگر عنوان کتابی شما را جذب کرد، خلاصه آن را بخوانید. اگر مجذوب شدید، چند صفحه اول آن را بخوانید. گاهی ممکن است، موضوع برای شما جالب توجه باشد، ولی قلم نویسنده و یا نوع نگارش کتاب را نپسندید.

مرحله ۹
یک محل برای نشستن پیدا کنید، یا اگر مجبورید بایستید، و بخش اول کتاب را بخوانید. البته، اگر کتاب‌های زیادی برای انتخاب دارید، این می‌تواند وقت گیر باشد.

مرحله ۱۰
انتخاب‌های خود را محدود کنید. اگر کتاب شماره یک را به شماره دو ترجیح می‌دهید، کتاب شماره دو را به قفسه کتاب بازگردانید

مرحله ۱۱
به جستجوی لیست نویسندگان مورد علاقه خود بپردازید. آن‌ها معمولا کتاب‌های خوبی را به شما توصیه می‌کنند.

مرحله ۱۲

اگر مدرسه یا کتابخانه خود کتاب الکترونیکی دارند، می‌توانید از آنجا نیز دیدن کنید

مرحله ۱۳
به طور تصادفی کتابی را از قفسه کتاب بیرون بکشید و شروع به خواندن بخش اول آن کنید! غالبا این کار شما را شگفت زده خواهد کرد.

مرحله ۱۴
کتاب‌های مسافرتی (مانند هری پاتر) راه خوبی برای نگه داشتن شما در هنگام جستجوی گزینه‌های دیگر است.

Image result for شناسایی کتاب خوب