اگر جو زمین از بین برود چه اتفاقی می افتد؟

اگر اتمسفر زمین از بین برود چه اتفاقی می افتد؟

 

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه فنی و مهندسی مکانیک

 

اتمسفر

 

آیا تاکنون فکر کرده اید که اگر زمین جو خود را از دست بدهد چه خواهد شد؟ اعتقاد بر این است که سیاره به آرامی جو خود را کم کم از دست می دهد ، زیرا خونریزی به فضا می رود. اما اگر این اتفاق به صورت ناگهانی رخ دهد چه؟

یکباره چه می شود؟ چقدر بد است؟ آیا مردم می میرند؟ آیا همه چیز خواهد مرد؟ آیا می توان سیاره را بازیابی کرد؟

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در اینجا تفکیک آنچه انتظار می رود وجود دارد:

-صدا برای انتقال امواج به یک رسانه نیاز دارد. شما می توانید ارتعاشات از زمین را احساس کنید ، اما چیزی را نمی شنوید.

-پرندگان و هواپیماها از آسمان سقوط می کنند. اگرچه ما نمی توانیم هوا (به جز ابر) را ببینیم ، اما دارای جرم هایی است که از اشیاء پرواز پشتیبانی می کند.

-آسمان سیاه می شود. به دلیل جو آبی است. شما می دانید آن عکس های گرفته شده از ماه؟ آسمان زمین به این شکل به نظر می رسد.

-تمام حیات محافظت نشده گیاهان و حیوانات روی سطح زمین می میرند.

ما نمی توانیم مدت طولانی در یک خلاء زنده بمانیم ، همان چیزی است که اگر ناگهان جو از بین برود ، خواهیم داشت. این بسیار شبیه به “فاصله گرفتن” یا شلیک از هوای هوا است ، مگر اینکه درجه حرارت اولیه بالاتر باشد. گوشواره بالا می آید. بزاق جوش می خورد اما شما فوراً نمی میرید. اگر نفس خود را نگه داشتید ، ریه های شما پر می شود. اگر سریعتر مرگ باشد (اگر چه دردناک ترین) مرگ. اگر شما نفس می کشید ، در حدود ۱۵ ثانیه منتقل می شوید و در حدود سه دقیقه می میمیرید حتی اگر یک ماسک اکسیژن به شما دست می داد ، دیگر نمی توانستید نفس بکشید. دلیل این است که دیافراگم شما برای استنشاق از فشار فشار هوا موجود در ریه ها و خارج از بدن استفاده می کند.

-بیایید بگوییم شما یک لباس مناسب و هوا دارید. شما می خواهید زندگی کنید ، اما می خواهید یک آفتاب سوختگی گسترده را در معرض پوست قرار دهید زیرا جو زمین تابش خورشید را فیلتر می کند. دشوار است بگوییم که از این تأثیر در قسمت تاریک کره زمین چقدر مشکل دارید ، اما قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید شدید است.

-رودخانه ها ، دریاچه ها و اقیانوس ها جوش می خورند. جوش هر زمان اتفاق می افتد که فشار بخار یک مایع بیش از فشار خارجی باشد. در خلاء ، آب به راحتی جوش می یابد ، حتی اگر دما گرم باشد. شما می توانید این کار را خودتان آزمایش کنید.

-اگرچه آب جوش می خورد ، بخار آب فشار جوی را به طور کامل جبران نمی کند. به یک نقطه تعادل می رسد که در آن کافی بخار آب وجود داشته باشد تا از خنک شدن اقیانوس ها جلوگیری شود. آب باقیمانده یخ می زند.

-سرانجام (مدتها پس از مرگ سطح زندگی) مرد ، اشعه خورشیدی آب اتمسفر را به اکسیژن می شکند ، که با تشکیل کربن روی زمین برای تشکیل دی اکسید کربن واکنش نشان می دهد. هوا هنوز برای تنفس خیلی نازک است.

-کمبود جو باعث سرد شدن سطح زمین خواهد شد.

ما در مورد صفر مطلق صحبت نمی کنیم ، اما درجه حرارت زیر انجماد پایین خواهد آمد. بخار آب حاصل از اقیانوسها به عنوان گاز گلخانه ای عمل می کند و دما را بالا می برد. متأسفانه ، افزایش دما باعث می شود آب بیشتری از دریا به هوا منتقل شود ، احتمالاً منجر به اثر گلخانه ای فراری و ایجاد سیاره بیشتر شبیه به زهره از مریخ خواهد شد.

-ارگانیسم هایی که برای تنفس به هوا نیاز دارند می میرند.

گیاهان و حیوانات زمینی می میرند. ماهی می میرد. بیشتر موجودات آبزی می میرند. با این حال ، برخی از باکتری ها می توانند زنده بمانند ، بنابراین از دست دادن جو نمی تواند تمام زندگی روی زمین را از بین ببرد. باکتریهای شیمی دانسیته حتی متوجه از بین رفتن جو نمی شوند.

-آتشفشانها و دریچه های زمین گرمایی همچنان به دی اکسید کربن و سایر گازها برای افزودن به آب ادامه می دهند. مهمترین تفاوت بین جو اصلی و جدید ، فراوانی بسیار کم نیتروژن است. زمین می تواند مقداری ازت را از حملات شهاب سنگ پر کند ، اما بیشتر آن برای همیشه از بین می رود.

 

آیا انسان می تواند زنده بماند؟

دو راه وجود دارد که انسان می تواند از دست دادن  جو زنده بماند:

  • گنبدهای محافظت شده در برابر اشعه بر روی سطح زمین بسازید. گنبدها به یک فضای تحت فشار نیاز دارند و به زندگی گیاهان نیاز دارند. برای ساخت بیودوم به زمان احتیاج داریم ، اما نتیجه آن تفاوت چندانی با تلاش برای زنده ماندن در سیاره دیگر نخواهد داشت. آب باقی می ماند ، بنابراین می تواند منبع اکسیژن باشد.
  • یک گنبد زیر دریا بسازید. آب می تواند فشار ایجاد کرده و برخی از تشعشعات خورشیدی را فیلتر کند. ما نمی خواهیم همه اشعه ها را از بین ببریم زیرا احتمالاً می خواهیم گیاهانی را پرورش دهیم (البته شاید بتوان با روشهای خوشمزه تهیه باکتری ها به عنوان غذا یاد گرفت).

 

آیا می تواند رخ دهد؟

میدان مغناطیسی زمین به دلیل تابش خورشید از اتمسفر جلوگیری می کند. احتمالاً خروج گسترده تاج یا طوفان خورشیدی می تواند جو را از بین ببرد. سناریوی محتمل تر از بین رفتن جوی به دلیل برخورداری از برخورد شدید شهاب سنگ است. چندین بار در سیارات داخلی از جمله زمین تأثیرات بزرگی رخ داده است. مولکول های گازی برای فرار از جاذبه گرانش انرژی کافی کسب می کنند ، اما تنها بخشی از جو از بین می رود. حتی اگر جو شعله ور شود ، فقط یک واکنش شیمیایی خواهد بود که یک نوع گاز را به دیگری تغییر می دهد. راحت است ، درست است؟