بازار سهام تحت تاثیر عرضه‌های اولیه

فعالان بازار سرمایه امروز در حالی شاهد کاهش قیمت‌ها در سهم‌های شاخص‌ساز بودند که سهام شرکت‌های کوچک‌تر با افزایش قیمت روبرو شدند؛ امروز سهم‌های معدنی، بانکی و فلزی از تاثیرگذاران روی معاملات بودند و سهام‌داران با احتیاط در داد و ستدها نیم‌نگاهی به عرضه‌های اولیه در روزهای آینده داشتند.

هر چه به هفته‌های پایانی سال نزدیک‌تر می‌شویم بازار سرمایه به صورت سنتی با کمبود نقدینگی بیشتری مواجه می‌شود، چراکه بسیاری از سهامداران برای دست یافتن به وجوه نقد اقدام به فروش سهم‌ های خود می‌کنند. حتی سهامداران عمده‌ ای که در روزهای عادی در کفه تقاضا می‌نشستند در این روزها یا تقاضایی برای خرید ندارند یا حجم تقاضایشان به مراتب پایین آمده است.

در چنین شرایطی در بورس و فرا بورس ایران شاهد تحرکاتی برای افزایش عرضه‌های اولیه هستیم؛ به طوری که امروز یک شرکت جدید برای عرضه در فرا بورس معرفی شد و در شنبه هفته آینده نیز شاهد پنجمین عرضه اولیه در بورس تهران خواهیم بود.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این عرضه‌ها سبب می‌شود سهامداران برای دستیابی به نقدینگی برای شرکت در عرضه اولیه اقدام به فروش بخشی از پرتفوی فعلی خود کنند و عملاً بیش از اینکه نقدینگی تازه جذب بازار شود سبب می‌شود که بازار سهام به سمت کمبود نقدینگی پیش رود. از طرفی از ابتدای سال تعداد عرضه‌های اولیه در بورس و فرا بورس ایران زیاد نبوده است. در این روزها تعطیلات نیز بر گردش نقدینگی بازار سرمایه تأثیرگذار بوده است.

اما امروز باز هم سهم‌های کوچک بر نوسانات دماسنج‌های بازار سرمایه تأثیر داشت؛ به طوری که شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۴۹۴ واحد افت کرد و به رقم ۱۵۷ هزار و ۹۷۳ واحدی رسید، اما شاخص کل هم وزن در جهتی مخالف با ۶۴ واحد رشد مواجه شد و به رقم ۲۹ هزار و ۷۵۶ بالا رفت.

علیرغم تلاش سهم‌های بزرگ شاخص ساز برای کاهش نماگر اصلی، امروز سهم‌های کوچک‌تر بازار را در دست گرفتند و سبب رشد شاخص هم وزن شدند. در عین حال شاخص آزاد شناور با ۶۹۲ واحد کاهش رقم ۱۷۵ هزار و ۱۲۴ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب ۳۷۴ و ۹۳۸ واحد کاهش یافت.

امروز نمادهایی در گروه‌های معدنی، بانکی، فلزی و خودرویی بیشترین تأثیر را روی نوسانات شاخص‌های بازار سهام داشتند که از جمله آن‌ها می‌توان به معدنی و صنعتی گلگهر، معدنی و صنعتی چادرملو اشاره کرد. معاملات سهام این دو شرکت به ترتیب ۶۹ و ۴۵ واحد تأثیرات افزاینده روی شاخص بازار داشت.

بانک صادرات ایران، بانک ملت، ملی صنایع مس ایران و فولاد مبارکه اصفهان در کنار سایپا و ایران خودرو تأثیرات کاهنده‌ای روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند. سه نمادی که در ابتدا نام برده شد به ترتیب ۶۶، ۵۱ و ۴۰ واحد تأثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند.

امروز در گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری قیمت سهم‌ها یک دست با کاهش مواجه شد؛ به طوری که برخی از نمادها در این گروه بیش از چهار درصد کاهش قیمت را تجربه کردند و برخی دیگر کمتر از دو درصد افت کردند.

در عین حال در گروه فلزات اساسی نوسان قیمت‌ها اکثراً کمتر از دو درصد رو به پایین و بالا بود و در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز اکثر نمادها با افت یکدست مواجه شدند. در گروه محصولات شیمیایی نیز تعداد کمی از سهم‌ها با رشد قیمت مواجه بودند و اکثراً افت را تجربه کردند. همچنین فرآورده‌های نفتی نیز عمدتاً با کاهش قیمت روبرو شدند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۳۵۱ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱.۲ میلیارد سهم و اوراق مالی طی ۱۳۲ هزار و ۹۶۳ نوبت داد و ستد بود. آیفکس نیز با ۰.۷۹ واحد تا رقم ۱۹۳۴ پایین رفت و ارزش معاملات فرا بورس ایران رقم ۴۰۵ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات این بازار تا عدد ۶۰۷ میلیون سهم و اوراق مالی بالا رفت.