بهترین سازمان های اطلاعاتی جهان کجا هستند؟

رسانه‌های آمریکایی در رتبه‌بندی بهترین سازمان‌های اطلاعاتی جهان، سازمان «آی اس آی» پاکستان را به عنوان بهترین سازمان اطلاعاتی و سازمان «سی آی اِی» آمریکا را در ردیف دوم و «ام آی ۶» انگلستان را در جایگاه سوم قرار دادند.

به گزارش مشرق، «اکسپرس نیوز»، رسانه‌های آمریکایی در رتبه‌بندی بهترین سازمان‌های اطلاعاتی جهان، سازمان «آی اس آی» پاکستان را به عنوان بهترین سازمان اطلاعاتی و سازمان «سی آی اِی» آمریکا را در ردیف دوم و «ام آی ۶» انگلستان را در جایگاه سوم قرار دادند.

بر اساس این گزارش، سازمان اطلاعات ارتش پاکستان که مهمترین سازمان اطلاعاتی این کشور است، در میان ۱۰ سازمان اطلاعاتی برتر دنیا در جایگاه نخست قرار گرفت.

سازمان «سی آی اِی» آمریکا، «ام آی ۶» انگلستان، «ام اس اس» چین و «اف اس بی» روسیه در جایگاه دوم تا پنجم در این رده‌بندی قرار گرفتند و سازمان «آر اِی دبلیو» هند نیز در رتبه هفتم جهان قرار گرفت.

حفاظت از منافع ملی، تاثیرگذاری در تحولات سیاسی و اجتماعی و همکاری و مشاوره با ارتش کشور از جمله معیارهای طبقه‌بندی سازمان‌های اطلاعاتی توسط رسانه‌های آمریکایی اعلام شد.

حفاظت از تمامیت ارضی، مقابله با دشمنان در داخل و خارج از کشور و بویژه انجام عملیات‌های ضد تروریستی نیز از دیگر معیارهای رسانه‌های آمریکایی برای انتخاب بهترین سازمان اطلاعاتی جهان بود.

براساس گزارش‌های منتشر شده، سازمان اطلاعات پاکستان در جنگ‌های «افغانستان»، «کارگل» منطقه مرزی هند و پاکستان و عملیات «کشمیر» نقش مهمی داشته است.

این در حالی است که پس از بازنشستگی سپهبد «ظهیرالاسلام» رئیس آی اس آی در یکم اکتبر سال جاری میلادی، «نوازشریف» نخست وزیر پاکستان با مشاوره «راحیل شریف» رئیس ستاد ارتش این کشور، سپهبد «رضوان اختر» را به ریاست سازمان آی اس آی برگزیده است.