تعریف oracle

پایگاه داده اوراکل چیست؟

۹۷ شرکت از ۱۰۰ تا کمپانی موجود در لیست برترین کمپانی‌های مجله Fortune، از دیتابیس اوراکل استفاده می‌کنند! همین موضوع عظمت این کمپانی و سیستم پایگاه داده آن را نشان می‌دهد. دیتابیس‌ها انواع مختلفی دارند و اوراکل همه آن‌ها را به مشتریانش (بسته به نیازی که دارند) ارائه می‌کند.

نکته: برای مدیریت پایگاه داده، یک سیستم مدیریتی مخصوص لازم داریم. به این سیستم Database Management System می‌گویند؛ اما نه انقدر طولانی! نام اختصاری آن DBMS است.

فرایندهای مختلف دیتابیس

همان‌طور که گفتیم، انواع مختلفی از پایگاه‌های داده وجود دارند. خب مسلماً یکی از آن‌ها بهتر از بقیه است.

پایگاه داده رابطه‌ای: Relational Database

مثال دفترچه تلفن را خاطرتان است؟ در دفترچه تلفن اطلاعات مختلف (اسامی و شماره‌ها) با یکدیگر در ارتباط هستند. فرض کنید در ۱۰ صفحه اول فقط اسامی نوشته شده باشند و در ۱۰ صفحه آخر شماره‌ها یادداشت شده باشند. به‌نظرتان فایده‌ای دارد؟!! بعید می‌دانم!

پایگاه داده رابطه‌ای یا همان Relational Database را می‌توان بهترین نوع دیتابیس‌ها دانست. اطلاعات در این مدل به‌شکل جدول و همراه با ستون و ردیف مرتب شده‌اند. این موضوع باعث می‌شود دسترسی به اطلاعات مختلف خیلی راحت ممکن شود.

سیستمی که برای مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای استفاده می‌شود، RDBMS نام دارد. این عبارت مخفف Relational Database Management System است.

نکته: زبان کوئری که توسط بیشتر دیتابیس‌های رابطه‌ای – از جمله پایگاه داده اوراکل – مورد استفاده قرار می‌گیرد، SQL نام دارد.

بیایید برگردیم سراغ بحث اصلی و ببینیم ویژگی‌های پایگاه داده Oracle چیست؟

تمام ویژگی‌های پایگاه داده اوراکل

اگر اجازه دهید، بررسی ویژگی‌ها را به دو بخش تقسیم کنیم. بخش اول مربوط به ویژگی‌های کلی این دیتابیس است و بخش دوم راجع به ویژگی‌های انحصاری آن. اول بخش اول!

ویژگی‌های کلی پایگاه داده Oracle چیست؟

بدون معطلی برویم سراغ اصل مطلب:

  • این دیتابیس کراس-پلتفرم است؛ یعنی روی پلتفرم‌های مختلف قابل اجرا است و می‌تواند روی سخت‌افزارها و سیستم‌عامل‌های مختلف مثل ویندوز، یونیکس و توزیعات مختلف لینوکس مورد استفاده قرار گیرد.
  • پایگاه داده اوراکل به پشتوانه ساختار شبکه‌ای، امکان برقراری ارتباط بین اپلیکیشن‌های مختلف از پلتفرمی دیگر را فراهم می‌کند. کمی پیچیده است! برای مثال اپلیکیشنی که روی ویندوز اجرا شده است، می‌تواند به پایگاه داده اوراکلی که روی لینوکس قرار دارد متصل شود
  • اوراکل همیشه آماده استقبال از تکنولوژی‌های جدید است. دیتابیس این کمپانی جزو اولین‌هایی بود که از سیستم‌عامل لینوکس در آغاز عرضه (اوایل دهه ۹۰) پشتیبانی کرد.
  • این دیتابیس با ACID سازگار است. به این ترتیب استفاده از اطلاعات به‌صورت یکپارچه و مطمئن ممکن می‌شود.