تورنت (Torrent) چیست و به چه دلیل به وجود آمد؟

تورنت یک ابزار اشتراک فایل است. از پروتکل بیت تورنت استفاده می کند.

پروتکل BitTorrent یک روش ارتباطی برای به اشتراک گذاری فایل های در بستر شبکه ی p2p از طریق اینترنت است. این فایل ها معمولاً در یک شبکه غیرمتمرکز از کاربران پخش می شوند که از آنجا دانلود می شوند.

بنابراین ، زمانی که یک فایل تورنت را دانلود می کنید ، با استفاده از پروتکل بیت تورنت درگیر یک عملیات اشتراک فایل (peer-to-peer) (P2P) می شوید.

نکته اصلی سیستم های P2P پتانسیل توزیع دانلود /آپلود در تعداد بسیار زیادی کامپیوترو اتصالات اینترنتی است. اگر می خواهید چیزی بدست آورید ، باید چیزی هم کمک و اضافه کنید.

برای دانلود فایل های تورنت از یک سرویس دهنده بیت تورنت مثل FreeDownloadManager باید استفاده کرد.

تورنت ها چه استفاده ای دارند؟

تورنت ها محبوب هستند زیرا روشی غیرمتمرکز و کارآمد برای به اشتراک گذاشتن فایل ها در اینترنت بدون نیاز به داشتن سرور قدرتمند جهت توزیع فایل ها است.

مثلا ، شما می خواهید فایلی (یک فایل بزرگ) را که می خواهید صدها و هزاران کاربر به آن دسترسی داشته باشند / دانلود کنند ، به اشتراک بگذارید .

در این صورت ، شما باید یک سرور قدرتمند (گران) با پهنای باند کافی داشته باشید که به شما امکان آپلود فایل را در اختیار داشته باشید و به کاربران اجازه دهید آن را در اسرع وقت دانلود کنند.

با استفاده از Torrentدیگر نیاز به موارد بالا نیست. پس از ایجاد تورنت ، می توانید با هر تعداد کاربر که می خواهید به فایل به اشتراک بگذارید.

و به دلیل این که Torrent یک روش اشتراک فایل p2p است ، هرچه کاربران بیشتر به تورنت متصل شوند ، شبکه قدرت بیشتری پیدا می کند. در نتیجه سرعت دانلود افزایش می یابد.

بنابراین ، اگر نمی خواهید برای یک سرور هزینه کنید تا کاربران بتوانند به یک پرونده دسترسی پیدا کنند ، بهتر است یک Torrent ایجاد کنید و آن را توزیع کنید. به این ترتیب در هزینه و پهنای باند سرور خود صرفه جویی می کنید.

برخی از اطلاحات رایج در Torrent

 

Seed / Seeder: سیدر به معنی بذر افشان است و در Torrentبه تعداد کاربرانی می گویند که فایل کاملی را در شبکه تورنت به اشتراک گذاشته اند یا آپلود کرده اند.

Leech / Leecher: لیچ به معنی زالو است. اینها کاربرانی هستند که فقط فایل ها را دانلود می کنند. ولی ترجیح می دهند هیچ فایلی به اشتراک نگذارند (یا آپلود نکنند). بنابراین ، هرچه تعداد زالوهای بیشتری نسبت به سیدرها پیدا کنید ، احتمال سرعت پایین دانلود افزایش می یابد.

Tracker: سروری که همه کاربران شبکه تورنت را ردیابی می کند و وظیفه ی تنظیم آپلود و دانلود در شبکه را به عهده دارد.