دانشمندان معروف جهان را بشناسیم

معرفی تعدادی از دانشمندان معروف جهان

در اینجا قصد داریم تا تعدادی از دانشمندان معروف جهان را معرفی کنیم. دانشمندانی که هیچ چیزی نتوانسته آنها را از تلاش برای دستیابی به حقیقت باز دارد. با تکراتو همراه باشید!

۱.آلبرت انیشتین (Albert Einstein)

آلبرت انیشتین

آلبرت انیشتین که یکی از دانشمندان معروف جهان است، در ۱۴ ام مارس ۱۸۷۹ در آلمان و در یک خانواده یهودی به دنیا آمد. وی در همان دوران جوانی ذهنی خلاق، کنجکاو و پرسشگر داشت. وی همچنین توانایی عجیبی در حل معادلات ریاضی داشت و توانست در سال ۱۹۲۱ جایزه نوبل فیزیک را از آن خود نماید. وی توانست علم فیزیک نظری را بواسطه نظریات خود تغییر دهد.

مطالب پیشنهادی

اگر چراغ چک ماشین‌تان روشن شده این ۱۲ مورد را چک کنید!

اگر چراغ چک ماشین‌تان روشن شده این ۱۲ مورد را چک کنید!

انیشتین فردی است که تمام جهان او را می‌شناسند و یکی از دانشمندان معروف جهان است. او توانست تا نظریه‌ نسبیت عام را که یکی از بهترین نظریه‌های فیزیک است پرورش دهد.


بیشتر بخوانید :http://ipcce.ir


انیشتین توانست تا به یک فرمول هم ارزی جرم و انرژی دست یابد که یکی از معروف‌ترین معادله‌های تمام دوران است. وی در ۱۷ ام آوریل ۱۹۵۵ درگذشت.

۲.اسحاق نیوتن (Isaac Newton)

اسحاق نیوتن

اسحاق نیوتن که متولد انگلستان است، کمک بزرگی به علوم مختلف نموده است و علاه بر اینکه یکی از دانشمندان معروف جهان است، یکی از تاثیرگذارترین دانشمندان تمام دوران نیز محسوب می‌شود. وی ایده‌ها و نظریه‌های متعددی در فیزیک، ریاضیات و فلسفه دارد.


بیشتر بخوانید :http://ipcce.ir


او توانست تا نظریه گرانش جهانی (جاذبه) و سه قانون حرکت را با اختراع حساب دیفرانسیل و انتگرال پایه گذاری نماید. وی همچنین موفق شد تا نظریه‌ی امواج را توضیح دهد که به خاطر نیروی جاذبه از سوی خورشید، ماه و زمین اتفاق می‌افتد. اکتشافات و نظریات مهم وی در علوم مختلف وی را در لیست دانشمندان معروف جهان قرار داده است.

۳.گالیلئو گالیله (Galileo Galilei)

گالیلئو گالیله

این دانشمند ایتالیایی در سال ۱۵۶۴ در شهر پیزا ایتالیا به دنیا آمد. وی علاوه بر اینکه یکی از دانشمندان معروف جهان است در لیست دانشمندان چند استعداده نیز قرار دارد. وی ستاره‌شناس ، فیزیک‌دان، مهندس، فیلسوف، و ریاضی‌دان بود. گالیله به خاطر اکتشافاتی که در علم نجوم و فیزیک داشت، پدر علم مدرن نیز نامیده می‌شود.

او تصمیم گرفت تا علم ریاضیات را انتخاب و دنبال کند. وی نخستین تلسکوپ برای مشاهده‌ی ستاره‌ها و سیارات را ساخت. وی همچنین نظریه گردش زمین به دور خورشید را نیز پیشنهاد نمود و آن را اثبات کرد. دو قانون حرکت و نجوم را نیز نخستین بار وی بیان نمود. قطب نما و دماسنج نیز از دیگر اختراعات این داشنمند بزرگ دنیا هستند.

۴.چارلز داروین  Charles Darwin

چارلز داروین

چارلز داروین این دانشمند بزرگ در سل ۱۸۰۹ در انگلستان به دنیا آمد. بزرگترین نظریه‌ای که وی ارائه نمود، نظریه تکامل بود. وی که یکی از دانشمندان معروف جهان است توانست تا در سن ۵۰ سالگی کتاب منشا گونه‌ها را منتشر کند. کتاب‌های بیان عواطف در انسان و حیوانات، نزول انسان، انتخاب در ارتباط با جنس و قدرت حرکت در گیاهان نیز از دیگر کتاب‌های این دانشمند بزرگ هستند.

داروین تاکید داشت که انسا‌ن‌ها به وسیله تغییرات بسیاری تکامل یافته‌اند و بقای اصلح را عاملی مهم در شکل‌گیری دنیای حیوانانی دانست. داروین یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های تاریخ بشریت و یکی از دانشمندان معروف جهان است.

۵.لوئیز پاستور ( Louis Pasteur)

لوئیز پاستور

پاستور که یک شیمیدان و میکربیولوژیست فرانسوی است در دسامبر ۱۸۲۲ به دنیا آمد. وی یکی از دانشمندان معروف جهان است و دنیا وی را به دلیل زحمات و دست آوردهایی که در مورد علل و پیشگیری از بیماری‌ها داشته است ستایش می‌کند. یکی از بزرگترین اختراعاتی که این دانشمند بزرگ داشت، اکتشاف راهی برای جلوگیری از خراب شدن مایعاتی مانند شیر بود که بعدها عمل پاستوریزه کردن نام گرفت.

لوئی پاستور به علم پزشکی بسیار کمک نمود و به دلیل  اکتشافاتی که درباره‌ی اصول واکسیناسیون و تخمیر میکروبی داشت شناخته شد. وی در آن زمان برای بیماری‌های شدید مانند هاری، سیاه‌زخم، و سایر بیماری‌های عفونی درمان‌هایی را ایجاد نمود.

۶.استفان هاوکینگ ( Stephen Hawking)

استفان هاوکینگ

استفان هاوکینگ که در لیست دانشمندان معروف جهان قرار دارد، یکی از مشهورترین دانشمندان دوران مدرن نیز محسوب می‌شود. این فیزیکدان بریتانیایی در ۸ ام ژانویه ۱۹۴۲ چشم به جهان گشود. وی با توجه به اینکه مشکلاتی فیزیکی دارد، با ایده‌های خارق العاده‌اش، همواره دنیای علم را متعجب می‌کند.

این دانشمند بزرگ سهم بسیار مهمی در زمینه کیهان شناسی و کوانتم دارد. وی از بیماری اسکلروز آمیوتروفیک لترال، که یک نوع بیماری حرکتی است رنج می‌برد. وی به دلیل این بیماری تقریبا به صورت کامل فلج شده است. یکی از مهمترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های وی، کتاب تاریخ مختصر زمان است.

۷.ارسطو ( Aristotl)

ارسطو

ارسطو، این فیلسوف یونانی که یکی از دانشمندان معروف جهان است، در سال‌های ۳۸۴ تا ۳۲۲ قبل از میلاد زندگی می‌کرد. همه دنیا به تاثیر مثبت تئوری و استدلال‌های وی در فیزیک آگاه هستند. ارسطو علاوه بر علم، در شعر، موسیقی، تئاتر، منطق، متافیزیک، سخنوری، اخلاق و سیاست نیز نوشته‌هایی دارد.

ارسطو یکی از برجسته‌ترین فیلسوف دوران خود بوده است. وی شاگرد افلاطون بوده و مدت ۲۰ سال از عمر خود را در آکادمی افلاطون به تحصیل علم گذرانده است. با وجود اینکه ارسطو مدت‌ها پیش زندگی می‌کرده است اما هنوز هم در عصر حاضر نتیجه اقدامات وی احساس می‌شود.

۸.توماس آلوا ادیسون (Thomas Alva Edison)

توماس آلوا ادیسون

یکی دیگر از دانشمندان معروف جهان ، توماس آلوا ادیسون است. وی مهندس، مخترع، دانشمند، و کارآفرین اهل ایالات متحده آمریکا بود. وی وسایل متعددی را طراحی و کامل نمود که از جمله مهم‌ترین و معروفترین آنها می‌توان به لامپ رشته‌ای اشاره نمود.


بیشتر بخوانید : http://ipcce.ir


هنگامی که ادیسون در دوره ابتدایی تحصیل می‌کرد، مدیر وی اعتقاد داشت که ادیسون شاگرد کودنی است و وی را از مدرسه اخراج نمود. ادیسون در طول حیاتش ۲۵۰۰ امتیاز اختراع را در ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به نام خود ثبت نمود.

لازم به ذکر است که بیشتر اختراعات ادیسون تکمیل شده کارهای دانشمندان پیشین بودند. ماشین چاپ، میکروفن، گرامافون، دیکتافون، کینتوسکوپ، دینام موتور و … از جمله اختراعات ادیسون و همکاران وی هستند.

۹.جاگادیش چاندرا بوس (Jagadish Chandra Bose)

جاگادیش چاندرا بوس

جاگادیش که یکی از دانشمندان معروف جهان است، به دلیل اختراع رادیو و مایکروویو مشهور است. وی تنها دانشمند بنگلادشی است که تلاش‌های بسیاری در زمینه پیشرفت علم داشته است. وی فیزیکدان ، زیست شناس ، گیاه شناس ، باستان شناس ، و همچنین نویسنده داستان های علمی تخیلی است.

با وجود ‌تبعیض‌های نژادی و کمبود بودجه و تجهیزات، بوز توانست تحقیقات علمی خود را به انجام رساند. او پیشرفت‌های قابل توجهی در پژوهش‌های خود در زمینه سیگنال‌های بی سیم داشته است.

۱۰.ادوین هابل (Edwin Hubble)

ادوین هابل

ادوین هابل که یکی دیگر دانشمندان معروف جهان است در سال ۱۸۸۹ چشم به جهان گشود. وی یک ستاره شناس آمریکایی است که تاثیری بسیار در علم نجوم داشته است. وی وجود دیگر کهکشان‌ها در کنار کهکشان راه شیری را اثبات نمود و باورهای گذشته در مورد اینکه فضا فقط محدود به کهکشان راه شیری است را نپذیرفت. از بزرگترین کارهای این دانشمند بزرگ، قانون هابل در مورد سرعت نور در کهکشان‌ها است که به کمک آن می توان در حال گسترش بودن جهان را اثبات نمود.