زبان کاتلین برای توسعه ی برنامه های اندروید

یک زبان برنامه نویسی چندمنظوره است. کاتلین به منظور تعامل با جاوا طراحی شده است. نسخه ی JVM کتابخانه ی استاندارد کاتلین به کتابخانه کلاس جاوا وابسته است. هر چند کدهای کاتلین خیلی کوتاه تر و خلاصه تر از جاوا هتند.

این ویژگی این امکان را می دهد تا بخش های زیادی را در سریعترین زمان ممکن به اپلیکیش های خود اضافه کنیم و خواسته کاربران خود یا کارفرمای خود را با سرعت تمام انجام دهیم .

 

حمایت کامل گوگل از این زبان

از زمان انتشار Android Studio 3.0 در سال ۲۰۱۷ ، Kotlin به عنوان جایگزینی برای کامپایلر استاندارد جاوا در نظر گرفته شده است. زبان کاتلین ۱۰۰% با زبان جاوا سازگار است پس نیاز نیست برنامه نویسی با جاوا را متوقف کنید  و شما به تدریج می توانید از جاوا به کاتلین بدون دردسر کوچ کنید . این یکی از مزیت های زبان کاتلین محسوب میشود که به شما این قدرت را میدهد که همه ی  زبان های یادگرفته ی قبلی خود را رها نکنید و در کنار انها بتوانید کار کنید .

 

نحوه ی نوشتن کدها

آندری برسلاو ، مدیر توسعه کاتلین، گفته است كه كاتلین به عنوان یك زبان شی گرا با قدرت صنعتی و “یك زبان بهتر” نسبت به جاوا طراحی شده است ، اما با كد جاوا كاملاً قابل تعامل است و به شركتها اجازه می دهد تا از جاوا به كاتلین مهاجرت تدریجی داشته باشند.

نقطه ویرگول ” ; ” به عنوان پایان دهنده بیانیه اختیاری است. در بیشتر موارد ، یک خط جدید برای کامپایلر برای نتیجه گیری از جمله کافی است.

تعریف متغیرها و آرایه ها در زبان کاتلین شبیه زبان های PASCAL و TypeScript است.

متغیر های فقط خواندی با کلمه کلیدی val تعریف می شوند. متغیر ها با کلمه کلید var قابل تغییر هستند.

مانند دیگر زبان‌های مدرن مانند اسکالا و Groovy، سمی کالن‌ها به عنوان عبارت خاتمه دهنده اختیاری هستند. در بیشتر اوقات یک خط جدید برای کامپایلر کافی است تا بتواند استنباط کند که عبارت به پایان رسیده است.