سرمایه گذار بودن در بازار بورس ایران

سرمایه‌گذار بودن در بازار بورس ایران چگونه است؟


پردیس فناوری کیش_ طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_ گروه مالی و اقتصادی


بازار سهام و سرمایه ایران یکی از ناشناخته ترین بازارهای سهام در جهان است. در حالی که ایران تحت تحریم های شدید ایالات متحده آمریکا قرار دارد، یافتن داده های دستا اول در مورد بورس ایران بسیار مشکل است.

ثانیا در بازار ایران ریسک ژئوپلیتیکی وجود دارد. در ماه ژانویه ، آمریکا با عمل تروریستی خود سردار سلیمانی را به شهادت رساند و ایران با شلیک موشک به عین الاسد ایالات متحده در عراق تلافی کرد که موجب ریزش بازارهای جهانی شد.

اما چه اتفاقی در این بازه در بازار سهام ایران افتاد؟

در این قسمت، بلومبرگ با Maciej Wojtal صحبت می کند ، که مسئولیت تنها شرکت اروپایی مدیریت دارایی متمرکز بر سهام ایران را بر عهده دارد. وی گفت: ایران کشوری است با جمعیتی تحصیل کرده و جوان. دست مزدها در ایران از ویتنام هم کمتر است.

اقتصاد ایران منظم و یکپارچه است و این کشور بزرگترین ذخایر نفت وگاز را دارد. بسیار جالب است که حتی زیر فشار تحریم ها ایران توانسته است بخش های مختلف اقتصاد خود را توسعه دهد.

برای یک سرمایه گذار برای من تعداد زیاد شرکت های بورسی در ایران جالب توجه بوده است. ارزش بازار ایران بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است و نقدینگی روزانه در آن به طور چیزی حدود ۱۰۰ میلیون دلار است.

این بازار یکی از سودده ترین بازاهای جهان است و سرمایه‌گذار خارجی در آن وجود ندارد. بنابرین من تصمیم گرفتم به تهران بروم و با چند تا از کارگزاری ها صحبت کنم. بعد کمی از سرمایه‌ام در بورس ایران قرار دادم و دیدم که جواب می دهد و برای همین قسمتی از سرمایه ام را برای سرمایه گذاری در بورس ایران در نظر گرفتم.

سرمایه گذاری در ایران نیازمند طی مراحل قانونی زیادی است زیرا نمی توان در شرکت هایی که تحریم هستند سرمایه گذاری کرد. اما پس از طی این مراحل سرمایه گذاری در بازار بورس ایران آسان تر است.

ایران بهترین عملکرد را در سال ۲۱۰۹ در دنیا داشته است ، سال گذشته شاخص بورس ایران دو برابر شد.

اما شما نمی توانید این اطلاعات را هیچ جا پیدا کنید اما اینها واقعیت دارد. برای سرمایه گذاری باید در ایران سرمایه گذاری کرد. مارکت تهران بسیار ریسکی است. البته خود بازار ریسکی نیست و بازار مطمئنی است اما ریسک های ژئوپلتیکی بسیاری وجود دارد.

شما در ایران شرکت های بسیاری می توانید پیدا کنید که سود ۲۰% به صاحبان سهم می دهند. اما بزرگترین و بهترین شانس ها کمپانی هایی هستند که درآمدهای خود را افزایش می‌دهند.

منبع: بلومبرگ