سلامت روان کارکنان در محیط کار

همایش بین المللی نقش مشاوره در راهبرد مدیریت توسعه و رشد اقتصادی و صنعتی در ایران

 

چرا سلامت روان کارکنان حائز اهمیت است؟

یک محیط کار سالم، ارتباط نزدیکی با سلامت روان کارکنان خود دارد. 

وقتی از سلامت کارکنان در محیط کار سخن گفته می‌شود؛ بیشتر، عوامل جسمی و فیزیکی که در محیط کار بر سلامت کارکنان موثر است، به ذهن‌مان متبادر می‌شود یا عواملی همچون آلودگی داخلی محل کار، شرایط محیطی مانند نور، گرمایش و سرمایش و … ، اما دسته دیگری از عوامل نیز وجود دارد که بر سلامت روان کارکنان تاثیر به سزایی دارد.در این راه نیز مدیران مجموعه بیشترین نقش را در حفظ محیط کاری مطلوب ایفا می‌کنند.

۵ روش که به ایجاد محیطی امن برای کارکنان در سازمان‌ها کمک می کند:

۱-درباره سلامت روان گفتگو کنید

۲-مزایای کارکنان را تامین کنید تا خدمات سلامت روانی را تامین کند

۳-برای کارکنان تحت فشار روحی، فرصت سازی کنید

۴-محیط کار ایمن و سالم را ایجاد کنید

۵-نمونه خوبی برای سلامت روان باشید

 

در دهه‌های گذشته دانستن اینکه چگونه یک محیط شغلی می‌تواند بهترین حمایت را از سلامت روان کارکنان خود داشته باشد پیشرفت چشمگیری داشته است. سلامت روانی یک مسئله نگران کننده رو به رشد است که تاثیرات غیر مستقیم آن در بهره‌وری ضعیف و عدم حضور کارکنان در محیط کار، برای نمونه در ایالات متحده زیانی در حدود ۷۹ میلیارد دلار به بار آورده است.

خوشبختانه تعداد زیادی از مدیران، در رده‌های مختلف شرکت‌های بزرگ، در حال ایجاد یک محیط کار راحت و ایمن هستند تا به بازدهی کارکنان به بهترین شکل کمک کنند.

 

 

تاکید بر سلامت روان

هنگامی که کارکنان تندرست هستند و به کار خود تعهد دارند، در محیط کار خشنودتر و پربازده‌تر هستند. اگر مدیران به سلامت روان کارکنان اهمیت دهند، باید محیطی ایمن ایجاد کنند که کارکنان بتوانند کار خود را به بهترین شکل انجام دهند. تمرکز بر فرهنگ سازمانی و سلامت روان نیز به افزایش بازدهی کارکنان کمک می‌کند. این کار موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های داخلی شده و همچنین مزایایی مانند حفظ روابط مشتری و افزایش دانش و تجربیات کاری را در پی دارد. بنابراین در شرکت‌های بزرگ تجربه و دانش در صنعت  از دست نمی‌رود زیرا کارکنان از مشاغل فعلی خود راضی هستند.

زمینه‌هایی برای رهبران تیم‌های کاری وجود دارد که بتوانند با ایجاد فرهنگ سازمانی قوی، روابط بین افراد را بهبود بخشند و در نهایت باعث افزایش درآمد شوند.

پنج راه وجود دارد که مدیران می‌توانند از سلامت روان کارکنان حمایت کنند و فرهنگی امن و شفاف ایجاد کنند:

 

۱-درباره سلامت روان کارکنان گفتگو کنید.

تحریک انگیزه‌ها، مسلما مهم‌ترین چیزی است که هر مدیر می‌تواند برای ارتقای سلامت روانی انجام دهد. رهبران تیم به طور گسترده تلاش می‌کنند تا با اقدامات موثر سلامت روان اعضای گروه را تامین کنند تا کارکنان بدانند که مراقبت از بیماری‌ها و نیازهای آن‌ها در زمانی که رشد می‌کنند نیز حایز اهمیت است، در نتیجه آن‌ها نباید از سلامت روان خود در محیط کار نگران باشند.

برای نیل به این اهداف لازم است که مدیران در جلساتی که به طور منظم تشکیل می‌دهند، برنامه‌های کارآمدی را ارائه دهند. به جای کار با لیست وظایف، در یک جمع دوستانه با کارکنان به صورت دسته‌جمعی، لزوم حفظ تعادل در زندگی و کار را تشریح کنند و از استرس‌های کاری بکاهند. این کار همچنین به مدیران اجازه می‌دهد که تجربه و استراتژی شخصی خود را برای مدیریت استرس و مراقبت از سلامت روان کارکنان به اشتراک بگذارند.

 

 

۲-مزایای کارکنان را تامین کنید تا خدمات سلامت روان کارکنان را تامین کند.

بیش از ۴۰ میلیون آمریکایی هستند که از شش سالگی با بیماری روحی زندگی می‌کنند؛ بنابراین تقریبا هر شرکتی می‌تواند تحت تأثیر برخی از نگرانی‌های سلامت روان کارکنان قرار بگیرد. همانطور که شرکت‌های بیشتری با نیازها و مزایای سلامت روان کارمندان آشنا و سازگار می‌شوند، برنامه‌های بیشتری شامل این خدمات برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. مدیران باید با اعضای تیم خود این برنامه‌های یاری رسان را ارتقا دهند و مورد بحث بگذارند. نتیجه همه این تلاش‌ها، منجر به کاهش تنش در محیط کار و افزایش امنیت کاری خواهد شد که در نهایت سود شرکت را در پی دارد.

در مواردی که شرکت‌ها زمان و منابع کافی دارند، بهترین گزینه این است که کلینیک مخصوص در اختیار مشاوران بهداشت روانی قرار دهند. برای مثال در شرکت CHG، کارکنان می‌توانند در هر زمانی که نیاز دارند بدون نیاز به مرخصی استعلاجی و مجوز مدیران، از کلینیک شرکت استفاده کنند.

 

۳-برای کارکنان تحت فشار روحی، فرصت سازی کنید.

زمانی که از میز یا محیط کار خود دور هستید، زمان خوبی است که آرامش کسب کنید.

مطالعات نشان می‌دهد که دوری کردن از محیط کار، کسب آرامش و بازگشت دوباره به محیط کار و انجام وظایف، باعث افزایش بهره وری می‌شود.

مدیران باید کارکنان را جهت استفاده از تعطیلات خود تشویق کنند یا در زمان بیماری از مرخصی‌های استعلاجی بهره ببرند و با هرگونه کوتاهی در این مورد برخورد کنند. علاوه بر این می‌توانند رویدادهای تفریحی و دورهمی‌های گروهی را بیرون از محیط شرکت برای کارکنان خود ایجاد کنند. سلامت روان کارکنان در نتیجه این اقدامات مستمر بدست می‌آید.

 

۴-یک محیط کار ایمن و سالم را ایجاد کنید

مدیرانی که بر مسئله سلامت روان متمرکز هستند و به آن بها می‌دهند، با تقویت نقاط قوت کارکنان از آن بهره فراوان خواهند برد. هنگامی که مدیری در موقعیت‌های حساس کارمند خود را حمایت می‌کند؛ با کاهش استرس‌های کاری و ایجاد انگیزه در او، به شکوفا شدن توانایی‌ها و استعدادهایش کمک کرده و در نتیجه به راحتی از نقاط قوت کاری ایشان بهره‌مند خواهد شد.

هر فرد ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. این موضوع در مورد ماهیت کاری تیم‌ها نیز صدق می‌کند.

دریافت بازخورد نیز از همه اقداماتی که انجام شده و تاثیراتی که داشته است جهت بررسی نتایج اهمیت دارد. مدیران باید با برنامه‌هایی همچون جلسات منظم با حضور همه کارکنان و بحث‌های غیر رسمی، جعبه پیشنهادها مشارکت همگانی ایجاد کنند و انواع روش‌های علمی سازمانی در کسب نتایج را به کار ببندند.

بنابراین برای این منظور لازم است که یک محیط کار باز و فعال ایجاد شود. در نتیجه همه این اقدامات، ورودی‌ها و خروجی‌های سازمان مورد بررسی قرار گرفته و تغییرات لازم انجام خواهد گرفت.

 

 

۵-نمونه خوبی برای سلامت روان باشید.

رهبران اغلب در تله تشویق‌های مکرر سازمانی قرار می‌گیرند. یعنی بدون بررسی شرایط و اخذ تصمیم‌های نادرست، منابع را برای ایجاد یک محیط سالم هدر خواهد داد.

یک مدیر واقعی خود مثال خوبی برای سلامت روان کارکنان می‌باشد. آن‌ها با توجه به درگیری‌های کاری و فشارهای روانی، باید مدت زمانی را دور از محیط کاری سپری کنند. مثلا در تعطیلات که بهترین فرصت برای استراحت است از حجم انبوه ایمیل دور بمانند. هر چند این فرصت مناسبی برای انجام کارهای عقب افتاده می‌باشد. مدیر خود الگوی کاری و سلامت روان کارکنان است و هرچه آرامش بیشتری در کار داشته باشد، قطعا در حفظ یک محیط پویا و سالم نقش به سزایی ایفا می‌کند.

افزایش سلامت روان و تسکین استرس دقیقا همان چیزی نیست که باعث کاهش سختی کار شود. شرکت‌ها می‌توانند با تغییر الگوها و فعال کردن افراد در تمام سطوح سازمان برای سپری کردن بخشی از زندگی خود خارج از محیط کاری، قادر هستند، سطح بالایی از مشارکت و رضایت شغلی را به وجود آورند.

محیط‌های باز و حمایت شده در داخل شرکت‌ها دارای مزایای بسیار مثبتی در سلامت روان کارکنان می‌باشند. وقتی رهبران با این محیط باز ارتباط برقرار می‌کنند، اعضای تیم خود را هم به همین ترتیب نمایش می‌دهند. به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و نظرات در میان اعضای تیم به اندازه کافی برای ساختن فرهنگ سازمانی قوی کاربرد دارد.