سکه و طلا کاهشی شد

سکه و طلا کاهشی شد


پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه اقتصادی


سکه و طلا کاهشی شد

طبق اعلام نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، به دنبال افزایش ارزش دلار، قیمت انس جهانی کاهش یافته است. از سوی دیگر افزایش قیمت ارز در بازار داخلی بعد از چند روز ثبات سبب پوشش کاهش انس جهانی شد اما در مجموع روند سکه و طلا کاهشی بوده است.

محمد کشتی آرای در رابطه با وضعیت بازار سکه و طلا در هفته‌ی اخیر اظهار کرد: با بالا رفتن ارزش دلار به‌ویژه در برابر یوآن چین (که به دلیل ویروس کرونا در این مدت به شدت کاهش یافته است) سبب کاهش قیمت انس جهانی شده است. بطوریکه که طبق آخرین معاملات صورت گرفته در روز گذشته (پنجشنبه)، مشخص شده است در حدود ٢٧ دلار قیمت انس جهانی در طول یک هفته اخیر کاهش داشته است. این درحالیست که در بازار داخلی بعد از چند روز ثابت بودن قیمت ارز، در روزهای پایانی هفته قیمت آن افزایش پیدا کرد. بنابراین کاهش ٢٧ دلاری انس جهانی از یک سو و افزایش قیمت ارز از سوی دیگر، سبب همپوشانی این دو شد. اما در مجموع در طول یک هفته گذشته، روند قیمت سکه و طلا در بازار داخلی کاهشی بوده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد:

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: در اوایل هفته سکه در محدوده پنج میلیون تومان بوده و در اواخر هفته به چهار میلیون و ٩۶٠ هزار تومان رسید. می‌توان گفت که در طول این هفته به طور متوسط در حدود ۶٠ هزار تومان کاهشی قیمت سکه را داشته‌ایم. اگر هپوشانی یاد شده وجود نداشت و قیمت ارز نیز کاهشی بود، مسلما کاهش بیشتری در قیمتسکهو طلا را شاهد بودیم اما در مجموع روند کاهشی بوده و برخلاف هفته پیش از آن که به سبب ایام فاطمیه کاهش دادوستدها را داشتیم؛ در این هفته دادوستدها در سطح عادی خود بوده و تقاضای کاذبی هم ایجاد نشده و تقاضا متناسب با عرضه صورت گرفته است.

وی در رابطه با تغییرات طلا نیز گفت: در اوایل هفته هر گرم طلای ١٨ عیار تا ۵١۴ هزار تومان افزایش داشت اما در پایان هفته باتوجه به همان روند کاهش قیمت انس جهانی، با حدود ١٠ هزار تومان کاهش در محدوده ۵٠۴ هزار تومان قیمت آن قرار گرفت. نکته قابل توجه این قیمت‌ها این است که به هیچ عنوان حبابی بر روی سکه و طلا درحال‌حاضر وجود ندارد و قیمت‌ها کاملا شفاف و متناسب با انس جهانی و شاخص اقتصادی هستند.

کشتی آرای در پایان اعلام کرد: قیمت انس جهانی درحال‌حاضر ١۵۵۵ دلار است که همانطور که اشاره شد به نسبت ابتدای هفته که ١۵٨٢ دلار بوده است، ٢٧ دلار کاهش داشته است.