شبکه محلی LAN چیست؟

شبکه محلی LAN چیست؟

 

شبکه محلی LAN، مخفف عبارت (Local Area Network) بوده که یک محدوده جغرافیایی کوچک، مانند یک ساختمان، خانه، دفترکار و… را تحت پوشش قرار می دهد. شبکه محلی LAN در مقایسه با شبکه گسترده (WAN )، سرعت بسیار بالاتری داشته و برای انتقال داده نیازی به استفاده از «خطوط استیجاری» ندارد.همانطور که گفته شد، LAN یک سیستم ارتباطی بسیار سریع است که کامپیوترها، پرینترها و دستگاه های کپی را در یک محیط کوچک به یکدیگر متصل می کند.

 

در شبکه های محلی LAN چه فناوری هایی به کار می رود؟

 

تعداد دستگاه ها و سرویس هایی که در یک شبکه ارائه می شود، از جمله عواملی هستند که نوع فناوری به کار برده شده در شبکه محلی LAN  را تعیین می کنند. دو نمونه از متداول ترین و پرکاربردترین گونه های ارتباطی که در LAN های مدرن وجود دارد، کابل های وای فای و اترنت می باشد.به طور مثال در خانه ها و شرکت های کوچک، همواره یک مودم برای برقراری اینترنت، یک روتر برای فراهم کردن ارتباط با دستگاه های دیگر و یک اکسس پوینت وای فای برای برقراری اینترنت وایرلس وجود دارد.

 

مزایای استفاده از شبکه محلی LAN  

 

استفاده از شبکه محلی LAN مزایای بسیار زیادی دارد که سبب شده استفاده از شبکه روز به روز افزایش پیدا کند. به طور مثال یک شبکه محلی LAN به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند یک سیستم انتقالی بسیار پر سرعت را در بین تعداد بسیار زیادی دستگاه به صورت شبکه رایانه ای چند کاره و چند کاربره به اشتراک بگذارد.علاوه بر این ایستگاه های کاری متصل شده از طریق شبکه LAN، می توانند به صورت نامتمرکز به پردازنده های متمرکز اساسی دسترسی داشته باشند .

 

کاربرد شبکه های محلی LAN  

 

اصلی ترین و مهمترین کاربرد شبکه های محلی LAN برای انتقال داده ها در فواصل کم می باشد که منظور از فواصل کم، فضای مربوط به یک ساختمان، دفتر کار، ساختمان های اداری و خانه خواهد بود.یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهم شبکه های محلی LAN به اشتراک گذاشتن دسترسی ایستگاه های کاری به رایانه میزبان، چاپگرها، ایستگاه های کاری دیگر و دستگاه های جانبی می باشد. علاوه بر این، در زمینه های تصویربرداری و ارتباطات صوتی و تصویری نیز می توان از شبکه های محلی LAN استفاده کرد.