شبکه های p2p و مزیت آنها

در یک شبکه p2p (نظیر به نظیر) هر کامپیوتر می‌تواند از اطلاعات کامپیوتر دیگر استفاده کرده یا به کامپیوتر دیگر اطلاعات بفرستد. این نوع شبکه ساده‌ترین و سریعترین روش شبکه‌سازی می‌باشد.

شبکه ‌های p2p که به نام شبکه ‌های همگرا نیز شهرت دارند همگی مجوز ها و اختیاراتی یکسان با یگدیگر دارند.

کامپیوتر ها می ‌توانند در یک زمان در نقش سرور و کلاینت ظاهر می ‌شوند. علاوه بر این ،در یک شبکه همگرا منابع در دسترس میان کامپیوتر ها مختلف به اشتراک قرار می ‌گیرد ،بدون آن‌که سرور مرکزی نقشی در این زمینه داشته باشد.

پردازنده ‌ها ،فضای ذخیره ‌سازی و پهنای باند از جمله منابعی هستند که در این شبکه ‌ها به اشتراک قرار می ‌گیرند.

 

کارایی شبکه های p2p

 

شبکه ‌های نظیر به نظیر  ضمن آن ‌که برای به ‌اشتراک‌ گذاری منابع مورد استفاده قرار می ‌گیرند ،همچنین به کامپیوتر ها و دستگاه ‌ها کمک می‌ کنند در قالب یک گروه سرویس خاصی را ارائه کرده یا یک کار خاص را انجام دهند.

با این وجود شبکه‌ های فوق عمدتا به منظور به اشتراک‌ گذاری فایل ‌ها در اینترنت مورد استفاده قرار می ‌گیرند. شبکه ‌های نظیر به نظیر به دلیل آن‌ که به کامپیوتر ها اجازه می ‌دهند به شبکه‌ متصل شده و به ‌طور همزمان فرآیند دریافت و ارسال فایل را انجام دهند ایده‌آل هستند. فرض کنید ،مرورگر خود را باز کرده و برای دانلود یک فایل سایتی را باز می ‌کنید.

در این حالت ،سایت به عنوان یک سرور کار کرده و کامپیوتر شما در نقش یک کلاینت فایل را دریافت می ‌کند. این وضعیت مشابه جاده‌ای یک طرفه است.

 

اگر همان فایل را از طریق یک شبکه p2p دانلود کنید ،به ‌طور مثال از طریق یک سایت تورنت به عنوان نقطه شروع ،دانلود به صورت ‌های مختلف انجام می ‌شود. فایل در قالب بیت ‌ها و بخش ‌هایی که روی کامپیوتر های مختلف درون یک شبکه نظیر به نظیر قرار دارد دانلود می ‌شود. در همان زمان ممکن است فایلی از کامپیوتر شما به سمت کامپیوتر هایی که فایل را درخواست کرده‌اند ارسال شود. این وضعیت شبیه به یک جاده دو طرف است.

 

مزیت استفاده از شبکه های p2p

 

کم پیش می آید که این شبکه از دسترس خارج شود. حتی اگر یکی از کامپیوتر ها خاموش شوند ،کامپیوتر های دیگر همچنان به کار خود ادامه داده و ارتباط را برقرار می‌ کنند. این شبکه ‌ها تنها زمانی از دسترس خارج می ‌شوند که همه کامپیوتر های درون شبکه خاموش شوند. شبکه‌ های p2p به شدت گسترش‌ پذیر هستند. اضافه کردن کامپیوتر ها به سادگی امکان پذیر بوده و نیازی نیست پیکر‌بندی خاصی روی سرور اعمال شود. زمانی که بحث به اشتراک‌ گذاری فایل ‌ها به میان می ‌آید شبکه ‌های P2P جزء سریع ‌ترین‌ شبکه‌ ها به شمار می‌ روند.