شبیه سازی کامپیوتری چیست؟ (معرفی نرم افزارهای شبیه سازی)

به اجرای یک شبیه سازی به وسیله یک برنامه کامپیوتری می‌گویند. به طوری که این برنامهٔ کامپیوتری مدل شبیه‌سازی را تعریف کند. شبیه‌سازی کامپیوتری بستگی به برنامه کامپیوتری و مدل شبیه‌سازی‌شده آن دارد. برخی، داده ها را در چند دقیقه اجرا می کند. برخی از شبکه‌های مبتنی بر کامپیوتر تشکیل‌شده و برای ساعت‌ها داده‌ای را تحلیل می‌کنند. دایره وسعت وقایع شبیه‌سازی‌شده با شبیه‌سازی‌های کامپیوتری به مراتب بسیار سریع‌تر و بالاتر از شیوه‌های سنتی آن که توسط یک یا چند فرد و ریاضیات روی کاغذ انجام می‌شود، می‌باشد. از شبیه سازی در تمام علوم استفاده می شود. شبیه‌سازی یک سیستم برای اجرای مدل سیستم نشان داده می‌شود. از آن می‌توان برای کشف و به دست آوردن دیدگاه جدید در مورد تکنولوژی جدید و برآورد عملکرد سیستم‌های بسیار پیچیده برای راه حل‌ها آنالیز استفاده کرد.

 

چند نمونه از نرم افزارهای شبیه سازی

  • AnyLogic
  • Arena
  • Flexim
  • Simul8
  • Enterprise Dynamics
  • Witness

که در این بین، نرم افزار Arena یک از پر استفاده ترین و ساده ترین نرم افزار های حال حاظر شبیه سازی است. در ادامه به ویژگی های آن می پردازیم.

نرم افزار  Arena

یکی از پرکاربردترین پارادایم های شبیه سازی نرم افزار Arena می باشد.در زمینه بهینه سازی، وجود متغیرهای احتمالی در اکثر مسائل به چشم می خورد. همچنین تصمیم گیری در شرایط عدم اطمینان و مدیریت ریسک جز موضوعات مهمی می باشند که امروزه هم در محافل آکادمیک و هم در صنایع متنوع مورد توجه قرار می گیرند. در چنین شرایطی آشنایی با تکنیک شبیه سازی پیشامدهای گسسته و نرم افزار Arena حکم مجهز بودن به صلاحی قدرتمند در زمینه بهینه سازی سیستم های احتمالی و تصمیم گیری در شرایط عدم اطمینان را دارد.

نرم افزار FlexSim

یک بسته نرم افزاری رویداد گسسته است که توسط FlexSim Software Products ، Inc تولید شده است. خانواده محصولات FlexSim در حال حاضر شامل اهداف کلی محصول FlexSim و مدل سازی سیستم های مراقبت های بهداشتی است.

 

نرم افزار simul8 

نرم افزار شبیه سازی SIMUL8 محصولی از شرکت SIMUL8 است که برای شبیه سازی سیستم هایی استفاده می شود که شامل پردازش موجودات گسسته در زمان های گسسته است. این برنامه ابزاری برای برنامه ریزی ، طراحی ، بهینه سازی و مهندسی مجدد سیستم های واقعی تولید ، تولید ، لجستیک یا ارائه خدمات است.

SIMUL8 می تواند برای مدل سازی هر فرآیندی که در آن جریان کاری وجود دارد استفاده شود ، اما زمینه های اصلی استفاده در تولید ، مراقبت های بهداشتی ، مراکز تماس ، خودرو و زنجیره تأمین است.