عبور از مرزهای تکنولوژی پیشرفته

عبور از مرزهای تکنولوژی پیشرفته

 

مفاهیم تکنولوژی

  • هوش مصنوعی : هنر خلق ماشین آلاتی است که برای اجرای کارکردهای خود نیاز به هوش دارند و اولین بار در کنفرانس AI که در دانشکدهء دارتموث برگزار گردید ، ساخته شد .
  • خودکارسازی : نخستین بار واژه خودکارسازی در سال ۱۹۴۷ توسط « دل هاردر» مطرح شد . بدین معنی که با استفاده از تکنولوژی های موجود نظیر ماشین های تولیدی ، بهره وری خط تولید بهبود یابد و این ماشین ها بدون کارگر ، به صورت خودکار به کار خود ادامه دهند .

 

 گذر به جامعه ای تقریباً بدون کارگر و اطلاعاتی ، سومین و آخرین مرحله در تغییر چشمگیر الگوهای اقتصادی است  که با گذار از منابع قابل تجدید به منابع غیر قابل تجدید انرژی و از منابع بیولوژیک به منابع مکانیکی نیرو مشخص می‌شود .

 تحولات گوناگون در اواخر قرون وسطی ، بنیادی را برای تغییر کلی زندگی اقتصادی و گرایش آنان به استفاده از نیروی ماشین پدید آورد . گشوده شدن مسیرهای جدید تجاری ، جمعیت در حال رشد ، ظهور شهرها و اقتصاد بازار روند فعالیت اقتصادی را افزایش داد و از ظرفیت زیست محیطی کشور به شدت استفاده کرد .

مفاهیم تکنولوژی «ادامه»

 تقارن استفاده از زغال سنگ و ماشین ها برای تولید «بخار» ، آغاز دوران جدید اقتصادی را رقم زد دورانی که نخستین مرحله در مسیر طولانی جایگزینی کار آدمی با نیروی مکانیکی بود .

 در نخستین انقلاب صنعتی از نیروی بخار برای حفر معادن ، تولید منسوجات و ساخت محصولاتی که قبلاً با دست تولید می‌شد آموزش استفاده می‌کردند .

 موتور بخار گونه جدیدی از کار بردگی بود ، ماشینی که نیروهای فیزیکی اش از نیروی حیوانات و انسان ها بسی فراتر می رفت .

 دومین انقلاب صنعتی میان سال ۱۸۶۰ و جنگ جهانی اول رخ داد . نفت با زغال سنگ دست به  رقابت زد و برای نخستین بار با استفاده موثر از جریان برق منبع جدیدی برای راه انداختن موتورها ، روشن کردن شهرها و وسیله مستقیم ارتباطی مردم با هم ایجاد گردید .

 سومین انقلاب صنعتی درست بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم پدیدار گشت . روبوت های کنترل شونده و کامپیوتر ها و نرم افزارهای پیشرفته در حال اشغال آخرین بقایای قلمرو آدمی – قلمرو ذهن – هستند . این «ماشین های متفکر» قادر به اجرای کارهای ذهنی و مفهومی ، مدیریتی و اجرایی و نیز هماهنگ کردن روند تولید از استخراج مواد خام گرفته تا بازاریابی و توزیع محصولات و خدمات نهایی می باشند .

 

ماشین هایی که فکر می‌کنند

 ادوارد فردکین دانشمند پرآوازه کامپیوتر مدعی است تکنولوژی جدید نمودار سومین رویداد بزرگ کل تاریخ کیهان است . «رویداد نخست پیدایش کیهان بود … رویداد دوم ظهور حیات بود … و سومین رویداد جزوه هوش مصنوعی است .»

 اصطلاح هوش مصنوعی «هنر خلق ماشین آلاتی است که برای اجرای کارکردهای خود نیاز به هوش دارند .»

 دانشمندان در این اعتقاد متفق القول هستند که در سده آینده زمانی فرا می‌رسد که این نیروی تکنولوژیک قدرتمند قادر خواهد بود که از ذهن انسان متوسط پیشی گیرد . 

 ژاپنی‌ها در صدد هستند «پردازش انعطاف‌پذیر اطلاعات» و یا «منطق روان» را تکامل بخشند . گونه‌ای اندیشیدن شهودی که مردم هنگام تصمیم‌گیری به کار می‌برند .

 ژاپنی‌ها امیدوارند نسل جدیدی از ماشین های هوشمند را بسازند که قادر به خواندن متن ، درک گفتار پیچیده و تفسیر  ایما و اشارات چهره و حتی پیش بینی رفتار باشند .

ماشین هایی که فکر می‌کنند «ادامه»

 بعضی از این ماشین های متفکر جدید می‌توانند گفتگوی خودمانی را تشخیص دهند ، مکالمه های با معنا کنند و حتی برای تصمیم‌گیری اطلاعات اضافی درخواست نمایند ، پیشنهاد دهند و یا به بعضی از پرسش‌ها پاسخ دهد .

 دانیال هیلیس می‌گوید که «کارآیی این ماشین‌ها از لحاظ پیچیدگی به گونه‌ای خواهد شد که می‌توانند از عهده پیچیدگی‌های خود برآیند و آنگاه شما را با سیستم‌های سر و کار خواهید داشت که خودشان تکامل می‌یابند.» 

 نگروپونت می نویسد : «ماشینی را تصور کنید که می‌تواند از روش طراحی شما پیروی نماید و در همان حال ویژگی های فردی گفتگوی شما را تشخیص دهد و جذب خود نماید .»

 همکاری میان آدمی و کامپیوتر از نوع رابطه ارباب و برده نیست بلکه رابطه دو همکار است که از استعداد و تمایل برای خود شکوفایی برخوردار هستند . 

 اختراع کامپیوتر

 رویای خلق ماشینی که جانشین آدمی شود به عهد عتیق برمی‌گردد . پیش از ۲۰۰۰ سال پیش هروی اسکندریه آدم های آهنی ای را توصیف کرد که قادر به تقلید از حیوانات ، پرندگان و انسانها بودند . در اوایل عصر صنعتی ساخت آدم های آهنی در سراسر اروپا بسیار پرطرفدار شد . 

در حالی که بسیاری از صنعتگران اسباب‌بازی‌های خودکاری می ساختند که زنده به نظر می‌رسید و می‌کوشیدند ویژگی های جسمانی و حرکات موجودات زنده را تقلید کنند ،  بلز پاسکال نخستین ماشین محاسبه خودکار و در سال ۱۶۴۲ ساخت .

  •  پاسکال : «ماشینهای حساب اثری بر جا می گذارند که از تمام کنش های حیوانات نزدیک تر به اندیشه است .
  •  گوتفرید ویلهلم لایبنیتس  با افزودن عمل ضرب به مجموعه محاسبات ماشین حساب ، کار پاسکال را ارتقاء بخشید . 
  •  نخستین ماشین محاسبه جدید و کاملا کاربردی را ویلیام بوروگز در اواخر سده نوزدهم ساخت . 
  •  نخستین کامپیوتر قابل برنامه نویسی دیجیتال در سال ۱۹۴۱ توسط مهندسی آلمانی به نام کنراد زوسه اختراع گردید . ماشین او اساسا برای برداشتن بار شاق عملیات محاسباتی مهندسان راه و ساختمان طراحی شده بود .
  •  در سال ۱۹۴۴ دانشمندان دانشگاه هاروارد و موسسه تکنولوژی ماساچوست ، کامپیوتر قابل برنامه نویسی خود را با عنوان Mark I  اختراع کردند .  طول این ماشین بیش از یک و نیم متر و ارتفاع آن دو متر و نیم بود و سازندگانش لقب «هیولا» بر آن گذاشتند .
  •  دو سال پس از آن ، دانشمندان در دانشکده مهندسی مور در دانشگاه پنسیلوانیا از ماشین محاسبه پیشرفته تری پرده برداری کردند که معجزه تکنولوژی جدید شمرده میشد .

 اختراع کامپیوتر «ادامه»

ENIAC نخستین کامپیوتر دیجیتالی چند منظوره (قابل برنامه نویسی) بود . می گویند این ماشین متفکر و غول پیکر به قدری قدرتمند بود که هنگامی که سازندگانش برای نخستین بار آن را روشن کردند لامپ های شهر فلوریدا کم نور شد . 

 مخترعان  ENIAC ماشین خود را به رمینگتون – راند فروختند که در آن جا بر آن نام کامپیوتر اتوماتیک جهانی یا UNIVAC نهادند .

اداره آمار نخستین مشتری تجاری بود که برای محاسبه آمارهای سال ۱۹۵۰ UNIVAC را خرید .

 کامپیوتر های اولیه فاقد کارایی بودند ، بسیار پیچیده و پرهزینه بودند و پیوسته خراب میشدند . 

 نسل دوم کامپیوترها صنعت را زیر و رو کرد ؛ اندازه و هزینه کامپیوترها را کاهش داد . هم کارایی و هم ظرفیت آنها را بالا برد .

سومین نسل کامپیوترها در اواخر دهه ۱۹۵۰ با رواج مدارهای مجتمع [آی سی] در فرآیند تولید پدیدار گردید. نسل چهارم کامپیوتر با استفاده از میکرو تکنولوژی و ریزتراشه ها پدیدار گشت و در هر کشور صنعتی کامپیوتر جزء جدایی ناپذیر زندگی روزمره شد .

 

 راه اندازی کامپیوتر ها

 در آوریل ۱۹۴۷ معاون شرکت موتور فورد ، دل هاردر بخش ، « بخش خودکار سازی» را برپا کرد . این نخستین باری بود که از واژه خودکار سازی استفاده می شد . 

  نویسندگان با اشاره به بسیاری از دستاوردهای مکانیزه شدن و توان انقلابی انقلاب الکترونیکی ، نتیجه گرفتند که زمان فرا رسیدن کارخانه بدون کارگر نزدیک شده است . تکنولوژی های کنترلی جدید که در حال تکامل می باشند «تابع هیچگونه محدودیت انسانی نخواهد بود . آنان دنبال پایان یافتن  ساعت کار نیستند . نه گرنه می شوند نه خسته . همیشه از شرایط کار راضی هستند و هرگز حقوق بالاتری را که شرکت در توانایی اش نباشد درخواست نمی کنند .

 نیروی متشکل کارگری با خشم ناشی از تحمیل ثابت ماندن دستمزدها در جریان جنگ و با هدف جبران مزایایی که در مذاکرات جمعی با کارفرمایان به خاطر درخواست [دولت] برای عدم اعتصاب از دست داده بود ، مدیریت شرکتها را وسیعا به چالش طلبید .

 راه اندازی کامپیوتر ها «ادامه»

مدیریت شرکت ها از بابت تهاجم نیروی کار متشکل به عرصه های سنتی خود شدیداً نگران شده بودند . 

 غول‌های صنعتی آمریکا که با خطر تشدید فزاینده خواسته‌های کارگران روبرو شده بودند ، برای حفظ سلطه دیرپای خود بر وسایل تولیدی به تکنولوژی جدید خودکارسازی روی آورده‌اند و هم از شر کارگران شورشی خلاص شوند و هم بهره‌وری و سود خود را ارتقاء بخشند .

 در اوایل دهه ۱۹۶۰ با رواج کامپیوتر در محیط کارخانه ، رویای مدیریت شرکت ها در ایجاد کارخانه‌های بدون کارگر گامی دیگر به واقعیت نزدیک شد . 

 از نظر مدیریت ، کنترل عددی ، کارةیی و بهره وری را ارتقا بخشید و از نیاز به کار آدمی در محیط کارخانه کاسته شد .

با کنترل عددی بسیاری از تصمیم هایی که بر محیط کارخانه و فرایند تولید اثر می گذاشت  از کارگران کارخانه به برنامه نویس ها و مدیریت انتقال داده شد .

 از آن به بعد امکان کنترل بیشتری بر هر جنبه از تولید فراهم آمد که کنترل سرعت فرآیند تولید از آن جمله بود . 

 با گسترش خودکارسازی در تمام صنایع و رواج آن در سراسر کشور ،  به تدریج اثرات آن را مردم و جوامع پدیدار گردید نخستین گروهی که تحت تأثیر خودکارسازی قرار گرفتند «سیاهان» بودند . داستان اثرات خودکارسازی بر کارگران ‏آفرو آمریکن از چشمگیرترین رویدادهای تاریخ اجتماعی سده بیستم است که تاکنون در مورد آن بسیار کم گفته شده است .