قدرتمند ترین کشورهای جهان کدامند؟

فهرست قدرتمندترین کشور‌های جهان بر اساس نفوذ سیاسی، مالی و بین‌المللی یک کشور، متحدانی که دارد و قدرت نظامی‌اش بدست آمده است. در این فهرست آمریکا رتبه نخست را در سال ۲۰۱۹ داراست. ایران هم در این فهرست در جایگاه سیزدهم قدرتمندترین کشور‌های جهان قرار گرفته است.

طبق گزارش «یو اس نیوز اند ورلد ریپورت»، فهرست پنج قدرت اول جهان در سال ۲۰۱۹ به شرح زیر است:

۱. آمریکا: در این رتبه بندی آمریکا به دلیل قدرتی که در حوزه اقتصادی و نظامی دارد، در فهرست نخست قرار گرفته است. البته آمریکا در حالی در این جایگاه قرار گرفته که بدهی عمومی آن امسال با ثبت یک رکورد تاریخی از مرز ۲۲ تریلیون دلار فرارتر رفت.

قدرتمندترین کشورهای جهان کدامند؟+ جایگاه ایران

۲. روسیه: این کشور بزرگترین کشور جهان است که بیش از ده‌ها مرز مشترک با کشور‌های دیگر دارد. توسعه اقتصادی روسیه که به دلیل ذخایر نفت و گاز آن است و قدرت نظامی آن، این کشور را در رتبه دوم قرار داده است.

قدرتمندترین کشورهای جهان کدامند؟+ جایگاه ایران

۳. چین: این کشور بیشترین جمعیت جهان را دارد و دومین اقتصاد برتر کره زمین محسوب می‌شود. اما با وجود سرعت بالای رشد اقتصادی چین، گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد که میلیون‌ها چینی هنوز زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

قدرتمندترین کشورهای جهان کدامند؟+ جایگاه ایران

۴. آلمان: این کشور بیشترین جمعیت را در میان کشور‌های اروپایی دارد و نیروی کار آن بسیار با مهارت هستند. آلمان همچنین نقش مهمی در اتحادیه اروپا و در میان سازمان‌های بین‌المللی ایفا می‌کند.

قدرتمندترین کشورهای جهان کدامند؟+ جایگاه ایران

۵. انگلیس: با وجود نگرانی‌های موجود درباره تأثیر برکسیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) بر جهان، این کشور نفوذ زیادی در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی در جهان دارد. لندن همچنین یکی از پربازدیدترین شهر‌های جهان محسوب می‌شود.

قدرتمندترین کشورهای جهان کدامند؟ + جایگاه ایران

همانطورکه گفته شد، کشورمان ایران در این فهرست در جایگاه سیزدهم جهان قرار دارد. «یو اس نیوز اند ورلد ریپورت» در گزارش خود دلیل قرار گرفتن ایران در این جایگاه را موقعیت استراتژیک آن در خاورمیانه و منابع طبیعی و نفت فراوان آن عنوان کرده و نوشته است که ایران به همین خاطر همواره مورد توجه و طمع قدرت‌های جهان بوده است.

کشورمان در رتبه‌بندی قبلی «یو اس نیوز اند ورلد ریپورت» (اینجا) نیز از نظر قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی با یک پله صعود نسبت به گذشته در جایگاه سیزدهم جهان قرار گرفته بود.

قدرتمندترین کشورهای جهان کدامند؟+ جایگاه ایران

همچنین، در گزارش امسالِ «یو اس نیوز اند ورلد ریپورت»، فرانسه و ژاپن قبل از ایران در جایگاه ششم و هفتم و کشورهای شناخته‌شده دیگر از جمله سوئیس (چهاردهم)، استرالیا (پانزدهم)، ترکیه (شانزدهم)، هند (هفدهم) و ایتالیا (هجدهم) بعد از کشورمان قرار گرفته‌اند.