لیورپول پادشاه مرسی ساید

لیورپول

تاریخچه لیورپول:

باشگاه فوتبال لیورپول، باشگاه فوتبال حرفه ای است که در لیگ برتر کشورانگلستان حضور دارد و بیش از هر باشگاه دیگر انگلیسی افتخارات کسب کرده است. این باشگاه در سال ۱۸۹۲ تأسیس گردید و به سرعت در فوتبال انگلستان به تیم قدرتمندی بدل شد که بین سال های ۱۹۰۰ و ۱۹۴۷ ، پنج بار قهرمان لیگ شد.

لیورپول

جان هولدینگ در آنفیلد رود زمینی را به اورتون اجاره داد که این باشگاه از آن به بعد در آن، بازی های خانگی اش را برگزار می کرد. با قهرمانی در لیگ در سال ۱۸۹۱ و هم چنین کسب اولین موفقیت های بزرگ، به وجهه و محبوبیت تیم به میزان زیادی افزوده شد.

پیراهن:

در سال ۱۸۹۲ هولدینگ اجاره زمین را بالا برد. آنها تصمیم گرفت آنفیلد رود را ترک کنند و یک زمین در آن نزدیکی بخرند تا از آن پس بازی های خانگی شان را در آن انجام دهد.پس از آن، جان هولدینگ باشگاه لیورپول اف.سی را تاسیس کرد که در ورزشگاه آنفیلد بازی می کرد.

اولین تیم لیورپول که در سال ۱۸۹۲ بنیاد نهاده شد، فقط از بازیکنان اسکاتلندی تشکیل شده بود که با پیراهن های آبی – سفید بازی می کردند، و تازه در سال ۱۸۹۴ رنگ پیراهن آنها به قرمز تغییر کرد. اولین رویارویی با اورتون نیز پس از صعود لیورپول از دسته سوم به یکم در دو سال بعد اتفاق افتاد. لیورپول اولین فصل بازی در لیگ دسته اول را با ایستادن در انتهای جدول به پایان برد و دوباره به دسته دوم صعود کرد، برخلاف اورتون که در آن فصل، نایب قهرمان لیگ شد.

لیورپول در رقابتی تنگاتنگ با منچستر سیتی که با آن هم امتیاز بود، این تیم را پشت سر گذاشت و یک بار دیگر به دسته اول راه یافت. لیورپول از آن پس جای خود را در این لیگ تثبیت کرد و توانست در سال ۱۹۰۱ برای اولین مرتبه قهرمان انگلیس شود.

لیورپول پس از دومین قهرمانی، پایه هایش را در لیگ برتر محکم کرد، بدون این که در سال های بعد به موفقیت چشمگیری دست پیدا کند. آنها تا بروز ناگهانی جنگ جهانی اول، نقش متوسطی در لیگ برتر ایفا می کردند، اما به هرحال توانستند درسال ۱۹۱۴ برای اولین بار به فینال جام اتحادیه برسند. جالب توجه، پیروزی های بزرگ لیورپول بعد از صعود ( مانند سال ۱۹۰۶) ، یا به عبارتی بعد از آغاز به کار دوباره لیگ پس از دو جنگ جهانی است. این تیم بعد از جنگ جهانی اول، ابتدا دوبار در لیگ چهارم شد، قبل از این که درسال ۱۹۲۲ و ۱۹۲۳ عنوان قهرمانی را به دست آورد.

بلافاصله پس از جنگ دوم جهانی، پنجمین عنوان، و در دومین سال بعد از صعود دوباره ( در سال ۱۹۶۲) ، ششمین عنوان قهرمانی خود را کسب کرد. لیورپول پایگاه هواداری بزرگ و وسیعی در سراسر جهان دارد که در مقابل چند باشگاه دیگر رقابت قدیمی دارد. لیورپول شدیدترین رقابت ها را با باشگاههای فوتبال منچستر یونایتد و اورتون، که معمولاً با این تیم دربی مرزی ساید را برگزار می کند، دارد.

گلزنان برترتاریخ باشگاه:

 1. یان راش مجموعا ۳۴۶ گل ( ۲۲۹ گل در لیگ، ۳۹ گل در اف ای کاپ، ۴۸ گل در لیگ کاپ، ۲۳ گل در دیگر رقابت ها)

 2. راجر هانت مجموعا ۲۸۶ گل ( ۲۴۵ گل در لیگ، ۱۸ گل در اف ای کاپ، ۵ گل در لیگ کاپ و ۱۸ گل در دیگر رقابت ها)

 3. گوردون هاجسون مجموعا ۲۴۱ گل ( ۲۳۳ گل در لیگ، ۸ گل در اف ای کاپ)

 4. بیلی لیدل مجموعا ۲۲۸ گل ( ۲۱۵ گل در لیگ، ۱۳ گل در اف ای کاپ)

 5. رابی فاولر مجموعا ۱۸۳ گل ( ۱۲۸ گل در لیگ، ۱۲ گل در اف ای کاپ، ۲۹ گل در لیگ کاپ، ۱۴ گل در دیگر رقابت ها)

 6. کنی داگلیش مجموعا ۱۷۲ گل ( ۱۱۸ گل در لیگ، ۱۳ گل در اف ای کاپ، ۲۷ گل در لیگ کاپ و ۱۲ گل در دیگر رقابت ها)

 7. مایکل اوون مجموعا ۱۵۸ گل ( ۱۱۸ گل در لیگ، ۸ گل در اف ای کاپ، ۹ گل در لیگ کاپ و ۲۳ گل در دیگر رقابت ها)

 8. استیون جرارد مجموعا ۱۵۸ گل ( ۹۷ گل در لیگ، ۱۲ گل در اف ای کاپ، ۹ گل در لیگ کاپ و ۴۰ گل در دیگر رقابت ها)

 9. هری چامبرز مجموعا ۱۵۱ گل ( ۱۳۵ گل در لیگ، ۱۶ گل در اف ای کاپ)

 10. جک پارکینسون مجموعا ۱۳۰ گل ( ۱۲۵ گل در لیگ و ۵ گل در اف ای کاپ)    نمادباشگاه:

  در طول تاریخ لیورپول، رنگ لباس خانگی این تیم، اغلب قرمز بوده اما در بدو تاسیس باشگاه، لباس آبی و سفیدی که بازیکنان بر تن می کردند که به لباس باشگاه اورتون شباهت داشت. اما از سال ۱۸۹۴ ، رنگ لباس خانگی این تیم، به قرمز تغییر یافت.

  در ژانویه ی ۲۰۱۲ این باشگاه اعلام کرد که طی قراردادی به مبلغ ۲۵ میلیون پوند با واریور بسته است و از فصل ۲۰۱۳-۱۲ به مدت شش سال این شرکت به جای آدیداس لباس های باشگاه را تولید خواهد کرد.
  نماد باشگاه لیورپول از نماد شهر لیورپول که به liverbird مشهور است و بر روی یک سپر قرار گرفته، تشکیل شده است. در بالای آن شکلی از دروازه ی شنکلی که روی آن شعار معروف لیورپول ” You’ll Never Walk Alone ” نوشته شده، به چشم می خورد. دو شعله نیز برای یادآوری سانحه ی هیلسبورو در اطراف آن قرار دارد.