مشاور کودک

مشاوره کودک | بهترین مشاوران را برگزینید

مشاوره کودک

مشاوره کودک چيست؟ مشاوره کودک نوعی خدمات روانشناسی است که بر کودکان و نوجوانان تمرکز دارد. مشاوران کودک به درمان اختلالات دوران کودکی کمک می کنند، در مسیر تربیت فرزند به والدین آموزش های لازم را ارائه می دهند و به طور کل در جهت ارتقای سلامت روان کودکان و نوجوانان حرکت می کنند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد مشاوره کودک هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به شما کمک می کند تا برخورد اصولی تری با فرزندتان داشته باشید و از اشتباهات سهل انگاری بپرهیزید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد اشتباهات تربیتی والدین  و رفتار با کودک کلیک کنید.

مشاوره کودک چیست؟

نکات مهم در مورد تربیت کودک و روشهای تربیت فرزند

مشاوره کودک نوعی از خدمات روانشناختی است که توسط روانشناسان کودک ارائه می شود. در جلسات مشاوره درمانگر کودک را تشویق می کند تا هیجاناتش را ابراز کند. روند مشاوره می تواند در جریان یک بازی اتفاق بیفتد. استفاده از بازی یا کارهای هنری به کمک می کند که کودکان احساس راحتی بیشتری کنند و آنچه که مشاور در مورد نوع رفتار و ابراز هیجان آموزش می دهد را بیشتر بیاموزند.

برای آنکه از روانشناسی کودک بیشتر بدانید کلیک کنید.

اهداف مشاوره کودک 

هدف از مشاوره کودک، این است که به کوکان و نوجوانان کمک کنیم تا با به شیوه بهتری با احساساتشان سازگار شوند، مشکلات خود را درک کنند، مهارت های مقابله ای لازم را پرورش دهند و در نهایت بتوانند بهترین تصمیم ها را بگیرند. جلسات مشاوره کودک تنها به کودکان اختصاص ندارد و ممکن است درمانگر ابتدا تلاش کند تا والدین را آگاه سازد وروش های تربیتی مناسب را به آن ها آموزش دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقالات آموزش تربیت کودک و نکات تربیت فرزندان و آموزش والدین مراجعه کنید.

مشاوره کودک به چه کسانی کمک می کند؟

تاثیر رفتار والدین در تربیت کودک

مشاوره کودک می تواند در زمینه های زیر به افراد کمک کند:

– کودکانی که از مهارت های زندگی و مهارت های اجتماعی به اندازه کافی برخوردار نیستند. ( برای آموزش مهارت های زندگی به کودکان کلیک کنید)

– کودکانی که با مشکلات سوگ و فقدان والدین رو به رو هستند.

– کودکانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند. ( برای آگاهی از تربیت جنسی کودک کلیک کنید)

– کودکانی که با مشکلات روحی نظیر افسردگی، استرس و کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افسردگی در کودکان و استرس در کودکان  کلیک کنید)

– کودکانی که به اختلالات دوران کودکی نظیر اختلالات رفتاری، اختلالات عصبی-رشدی و بیماری های ژنتیکی و کروموزومی مبتلا هستند. (برای آگاهی بیشتر از اختلالات رفتاری و اختلالات عصبی-رشدی و بیماری های ژنتیکی کلیک کنید)

جلسات روانشناسی کودک چقدر طول می کشد؟ 

اینکه فرزندتان چند جلسه باید به روانشناس کودک مراجعه کند، بستگی به موضوعی که به خاطر آن مراجعه کرده اید دارد. متوسط تعداد جلسات معمولا ۵ تا ۶ جلسه است. و هر جلسهبین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

کودکان از چه سنی می توانند از خدمات مشاوره استفاده کنند؟

تاثیر مشغله کاری بر تربیت فرزندان

تربیت کودک از همان لحظه تولد آغاز می شود و ممکن است حتی والدین در برخورد با نوزاد خود نیز با چالش های زیادی رو به رو شوند. از این رو روانشناسان کودک می توانند از همان لحظه تولد به شما کمک کنند که بهترین شیوه فرزندپروری را در پیش بگیرید، از نیازهای رشدی فرزندتان آگاه شوید و به سلامت روان او کمک کنید. به همین خاطر در سنین بسیار پایین درست است که کودکان نمی توانند خود از خدمات مشاوره بهره بگیرند اما والدین با شرکت در جلسات می توانند به آن ها کمک کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به مقالات از چه سنی کودک را تربیت کنیم؟ و سبک های فرزندپروری مراجعه کنید.

توصیه نهایی در مورد مشاوره کودک و روش های تربیت فرزندان

خبر خوب برای والدین این است که حتی اگر فرزندان شما بعضی از عادات بد را آموخته باشند؛ هنوز هم برای تربیت صحیح دیر نیست. شما می توانید با یادگیری اصول کنترل احساسات خود و شناخت کامل روانشناسی کودک و متود های صحیح تربیتی کودک، فرزندانتان را برای شکوفایی در اجتماع و زندگی آینده تربیت کنید. تجربه ما در این زمینه نشان داده است که کلید موفقیت در تربیت کودک، تغییر رفتار والدین می باشد. کافی است صبر وحوصله داشته باشید و راهکارهای تربیتی کودک را به درستی بیاموزید و این مسئله را جدی بگیرید.