مناطق شکار ممنوع ایران

http://پردیس فناوری کیش – طرح ملی مشاوره – متخصصین صنعت ومدیریت – گروه محیط زیست

مناطق شکار ممنوع ایران :

یکی از روش های زندگی انسان ها در طول تاریخ، شکار بوده است. منتها این موضوع در دنیای مدرن امروز، بسیار متفاوت شده است. امروزه به سختی می توانید جوامعی را پیدا کنید که برای امرار معاش به شکار روی بیاورند.

با این حال، شکار حیوانات در محیط زیست طبیعیشان، تبدیل به یکی از تفریحات امروزه شکارچیانی شده است که بی رویه و بدون توجه به عواقب محیط زیستی آن، دست به این کار می زنند.

در مجموع، سازمان حفاظت محیط زیست ایران، تعداد ۱۵۳ منطقه شکار ممنوع را به تفکیک استان زیر معرفی نموده است.

آذربایجان شرقی

در این استان ۶ منطقه را به عنوان مناطق شکار ممنوع ایران مشخص نموده اند. در بسیاری از این مناطق تالاب ها و دریاچه های بسیار زیبایی وجود دارد. اگر به دنبال پرنده نگری در ایران هستید، این مناطق یکی از بهترین مکان ها برای مشاهده پرندگانی مانند میش مرغ و غاز خاکستری و عروس غاز است. حیواناتی مانند قوچ و میش ارمنی در این نواحی دیده می شوند. جدای از این ها گونه های خزندگان، دوزیستان، ماهیان و پرندگان بسیاری در آن ها زندگی می کنند که هر یک در معرض خطر قرار دارند.

قره قشلاق سهند میشوداغ
یکانات دریاچه قوری قلعه کاغذ کنان

اصفهان

در مرکز ایران و استان اصفهان طبیعت و حیات وحش کویری بسیار متفاوتی نسبت به شمال غربی کشور داریم. با توجه به وسعت استان اصفهان، در نتیجه تعداد مناطق شکار ممنوع ایران در اصفهان قطعا بالا خواهد بود. بسیاری از این مناطق در قدیم، شکارگاه های سلطنتی بوده اند.

حنا

قمیشلو

کهیاز

قمصرکاشان

دالانکوه و دریاچه آب شیرین

زاگرس مرکزی

عباس‌آباد تنگلها

سد زاینده رود

خارو

ایلام

استان ایلام اگر چه طبیعتی بی نهایت زیبا دارد اما وسعت کمی داشته و در نتیجه در این استان دو منطقه را به عنوان مناطق شکار ممنوع ایران شناسایی نموده اند. گونه های جانوری این مناطق شامل کل، بز، قوچ و میش، انواع گربه سانان و پرندگان شکاری است.

بیجار وتالاب چکر

کولک

بوشهر

استان بوشهر تنها یک منطقه شکار ممنوع دارد که “کوه مند” نام داشته و از زیستگاه‌های مهم کل و بز و قوچ و میش محسوب می‌شود. در این منطقه برای مدت پنج سال هر گونه تیراندازی و شکار ممنوع است.

تهران

در تهران نیز ۵ منطقه به نام های رودبار الموت، سد لتیان، فیروزکوه، گاوده و کوه سفید را به عنوان مناطق حساس و شکار ممنوع معرفی نموده اند.

چهار محال و بختیاری

دارای دو تا از مناطق شکار ممنوع ایران به نام های تالاب چغاخور و شمس‌آباد است.

خراسان جنوبی

در این استان درح، تالاب کجی نمکزار، لشگرگاه، جیک و زیدر، شاسکوه و دشت اسفدن را به عنوان مناطق شکار ممنوع معرفی نموده اند.

خراسان رضوی

هنگام بزمای سید مرتضی

خراسان شمالی

منطقه شکار ممنوع مرزی (میسینیو) درکش و هاور باغی
تخت ایران (بهکده رضوی) شاه جهان سالوک

خوزستان

دیمه قلعه شاداب بدیل
شو ولندر میشوداغ چهل پا

زنجان

فیله خاصه خراسانلو خرمنه سر

سمنان

چاه شیرین تپال سفیدکوه آرسک
خنار طالو شیر بند

سیستان و بلوچستان

یکی از متفاوت ترین مناطق شکار ممنوع ایران را در سیستان و بلوچستان داریم. منطقه ای که در آن گاندو تمساح پوزه کوتاه ایرانی زندگی می کند. در این مناطق، پرندگان بومی مانند کبک و حیواناتی مانند قوچ و میش و آهوی وحشی زندگی می کنند. پستاندارانی چون روباه ، شغال، کفتار و خرگوش هم در این مناطق یافت می شود.

بزمان نصرت آباد بلبل آب مک سرخ پزم

فارس

سیاه کوه ارسنجان بصیران مهارلو
پادنای فیروز آباد خرمنکوه مزا یجان داراب
دره باغ کوه گورم کوه درا
کوهستان چاه نفت دالان
مل بلند کوه هوا و تنگه خور توت سیاه
روشن کوه

قزوین

وجود مراتع مناسب، زیستگاه های صخره ای و پوشش جنگلی وجود حیواناتی مانند بز کوهی، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، گراز، شغال، روباه، خرگوش و… و از گونه های پرندگان به پرندگان شکاری، کبک، کبک دری و بسیاری از گونه های خزندگان به انواع مارمولک ها، مارها، لاک پشت ها و… از گونه های دوزیستان وزغ و قورباغه و از گونه های ماهیان می توان ماهی سفید رودخانه ای، زردپر، قزل آلا را در این مناطق ممکن کرده است.

رودبار الموت طارم سفلی

قم

در استان قم می توان نام سه منطقه به نام های پلنگ دره، حوض سلطان و دشت سلطان را نام برد.

کردستان

زرینه اوباتو از مناطق شکار ممنوع ایران است که در بخش کرفتو دیواندره و در کردستان قرار گرفته است. میش مرغ یکی از حیوانات رو به انقراضی است که در این نواحی زندگی می کند.

کرمان

استان کرمان هم طبیعتی دارد که همواره دچار آسیب های جدی شده است. مناطق گلچین، گود غول، شهر بابک، کوه نودرهنگ، انجرک ورابر و گود چال را می توان در این استان، جزو مناطق شکار ممنوع ایران دانست.

کرمانشاه

هشیلان قراویز امروله و دالاخانی زله زرد

کهگیلویه و بویر احمد

دو منطقه پادنای سمیرم و خرم ناز را می توانید در این استان پیدا کنید که شکار در آن ها ممنوع است.

گلستان

چلچلی نیاشک قازانقایه
عزیز آباد گمیشان صوفیکم
سیاه مرزکوه

گیلان

تالاب استیل اشکورات علیا چسلی
اژدهادبلوچ استخر چاف کله کله ناو سالم
استخر عباس‌آباد دیلمان و درفک

لرستان

در بسیاری از مناطق شکار ممنوع ایران در حقیقت چرای بیش از حد دام ها آسیب خیلی جدی به این مناطق زده است. در منطقه هایی که در زیر نام برده ایم، حیوانات وحشی مانند خرس، کفتار، گرگ و روباه از تنوع‌های زیستی

رزن نور قالیکوه الیگودرز تالاب‌های پل‌دختر
هشتاد پهلو خرم‌آباد گرین الشتر چهارشاخ نورآباد
گنجینه سرکن و بابا حبیب

مازندران

مناطق شکار ممنوع استان مازندران فراوان است. طبیعت و جنگل های این ناحیه به همراه آبشارهای آن باعث تنوع جانوری و گیاهی در این ناحیه شده اما به دلایل مختلفی که در بالا گفته شد، لیست بلندی از مناطق شکار ممنوع ایران دارد. در بعضی از این نواحی حتی صید ماهی نیز ممنوع است.

کیاسر لفور لار
هزار جریب سیاه بیشه فریدونکنار
دو هزار و سه هزار آلاشت امامزاده علی هراز
سواد کوه مازی بن و سی بن چلاو
سیاه بیشه حدفاصل پلور تا روستای آب سک (ممنوعیت صید)

استان مرکزی

در مناطق شکار ممنوع ایران که در استان مرکزی و اطراف اراک قرار گرفته اند، نه تنها طبیعت زیبای دریاچه های نمک و کویری را خواهید دید، بلکه انواع دسته های پرندگان مهاجر در مسیر پروازی خود در این مناطق فرود می آیند. شوری بعضی از این مناطق به همراه کمبود آب شدید و شکار بی رویه آن ها را جزو مناطق شکار ممنوع ایران قرار داده است.

بازرجان تالاب میقان زرندیه

هرمزگان

از مناطق شکار ممنوع ایران در استان هرمزگان می بایست تنها به منطقه گلزار و نیزار اشاره کرد. این منطقه در شهرستان حاجی آباد واقع شده و دارای ارتفاعات و دره های بسیار جذاب است. در این دره ها و ارتفاعات، کل و بز و در تپه ماهورها قوچ و میش و در دشت‌ها جبیر دیده می شود و علاوه بر آن جانورانی نظیر پلنگ، گربه وحشی، گرگ، شغال، روباه شنی، روباه معمولی، کاراکال، کفتار و … انواع جوندگان هم در آن دیده شده اند.

همدان

اسدآباد نشر آلموقولاغ
ملوسان تالاب آقگل قینرجه و آق داغ
سراب الوند

یزد

مرور باغ شادی شیرکوه
آریز بافق کوه عیش اعلی کفه طاقستان