موارد استفاده از بلاکچین در ۴ حوزه مهم

اساساً فناوری بلاکچین امکان ایجاد دارایی های دیجیتالی را فراهم می کند. دارایی های دیجیتالی، پول های دیجیتالی هستند که عبارتند از:

  • غیرمتمرکز: توسط شبکه ای از هزاران کامپیوتر مدیریت می شوند. به همین ترتیب ، هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد می تواند از دارایی های دیجیتال استفاده کند و هیچ قدرت مرکزی نمی تواند به صورت یک جانبه آنها را کنترل کند (به عنوان مثال میزان عرضه یا نرخ بهره آنها را تغییر دهد)
  • غیرقابل تغییر: نمی توان آنها را تغییر داد یا جعل کرد.
  • قابل برنامه ریزی: آنها می توانند به طور خودکار منطقی را اجرا کنند مانند “وقتی سند به صورت الکترونیکی امضا می شود ، پول از حالت سپرده ترخیص می شود.”

 

در نتیجه ، برای اولین بار در تاریخ ، دارایی های دیجیتال به کامپیوترها اجازه می دهد بدون داشتن قدرت مرکزی (به عنوان مثال بانک یا پیپال) ارزش را ذخیره و جابجا کنند.

دارایی های دیجیتال با دادن دسترسی به محصولات مالی به هر کسی در سطح جهان ، در حال حذف هزینه های  گزاف دفاتر خدماتی و رانت دلال ها می باشد.

 

موارد استفاده از دارایی های دیجیتال را به ۴ حوزه کاربردی تقسیم می کنیم: ۱٫ تجارت ، ۲٫ خدمات مالی ، ۳٫ درآمدزایی از منابع و ۴٫ زیرساخت بلاکچین

 

 

تجارت

از نظر تاریخی، تبادل، دلیل اصلی استفاده از دارایی های دیجیتال بوده است. در حال حاضر روزانه ۶۰ میلیارد دلار دارایی به شکل دیجیتال در بورس قیمت های آنی و ۱۰ میلیارد دلار در بورس مشتقات مالی، معامله می شود. حجم این معاملات در سال ۲۰۱۹ بیشتر از بال مارکت تا پایان سال ۲۰۱۷ بوده است.

اما این بار رشد بازار ناشی از نوسانگیری ها و معامله های خرد نیست بلکه نهادهای سرمایه گذاری مسبب آن هستند. دلیل اصلی نوسانات دارایی های دیجیتال است. معامله گران از نوسانات برای بدست آوردن بازده استفاده می کنند. نوسانات ۳۰ روزه بیت کوین (انحراف معیار بازده روزانه) حدود چهار درصد است که ۲۰ برابر بیشتر از نوسانات دلار/یورو و ۶ برابر بیشتر از نوسانات طلا/دلار می باشد.

 

خدمات مالی

بلاکچین امکان دسترسی جهانی به خدمات مالی را فراهم می کند ، که می تواند به عنوان گزینه ای در برابر سیستم مالی سنتی استفاده شود.

 

درآمدزایی از منابع

بلاکچین امکان کسب درآمد از منابع شخصی را فراهم می کند.ما بیشترین فرصت را در کسب درآمد از منابع محاسباتی ، ذخیره سازی ، شبکه و داده ها پیدا می کنیم.

 

زیرساخت های بلاکچین

زیرساخت محصولات و خدمات که اداره ی دارایی های دیجیتال را امکان پذیر می کند.