نرم‌افزار حسابداري چيست ؟

پردیس فناوری کیش-دپارتمان مالی و اقتصادی

به برنامه‌ای که در حافظه رايانه وجود دارد؛ نرم افزار گفته مي‌شود. نرم افزار حسابداری عبارت است از يك مجموعه برنامه‌هاي رايانه‌اي كه عمليات حسابداري را بر اساس طراحي صورت گرفته و داده‌هاي وارد شده انجام مي‌دهد از جمله اين نرم‌افزارها مي‌توان به نرم‌افزار حقوق و دستمزد، نرم‌افزار انبار و نرم‌افزار خريد و فروش كالا اشاره كرد.

طراحی یک برنامه نرم‌افزاري جامع حسابداری بر اساس تجزيه و تحلیل کارشناسان خبره حسابداری و بوسيله برنامه نویسان رايانه‌اي انجام و پس از تست و تاييد به بازار عرضه مي‌گردد.

 سیستم رايانه به کمک نرم افزار حسابداری، داده‌های خام مالی (مانند اطلاعات فاکتورهای خريد و فروش كالا، هزینه‌های پرداختی، وجوه دريافتي، چكهاي صادره و غيره) را دریافت و آنها را پردازش و انواع گزارش‌ها و صورت‌های مالي را براي استفاده افراد درون و برون سازماني فراهم مي‌كند.

مزاياي نرم افزارهای حسابداری به عوامل مختلفي بستگي دارد كه از جمله اين عوامل مي‌توان به روش طراحی، قدرت اجرا، قابليت نصب روي كليه سيستمها، سرعت برنامه و قدرت پشتیبانی شركت سازنده اشاره كرد بنابراين شخص خريدار قبل از انجام خريد رايانه لازم است اطلاعاتي كافي در اين خصوص جمع‌آوري نمايد.