کاربرد بلاکچین در زمینه های مختلف

بلاکچین می تواند به میلیاردها انسان بدون دسترسی به تسهیلات بانکی کمک کند از خدمات مالی بهره مند شوند. الزاما به این معنی نیست که بانک های بزرگ بین المللی ناکارامد یا حریص هستند، اما به این دلیل که قادر به ارائه خدمات مناسب به همگان نیستند. تخمین زده می شود دو و نیم میلیارد بزرگسال در جهان فاقد حساب بانکی و از اقتصاد جهان جهانی جدا هستند.

بلاکچین در کشورهایی که فاقد زیرساخت های دولتی قدرتمند برای سوابق مانند ثبت زمین یا سیستم های زنجیره تأمین هستند که در آن بسیاری از احزاب نسبت به دیگری بی اعتماد هستند یا به سادگی ناشناخته هستند ، قابل استفاده می باشد.

 

اثربخشی کمک های توسعه ای

تامین بودجه برای کارشناسان پروژه های بشردوستانه و توسعه ای، به اندازه ی اجرای پروژه سخت است. آن ها برای تامین بودجه، مجبور به شناسایی ناکارآمدی ها، مبارزه با فساد و بهینه کردن اثربخشی کمک های توسعه ای هستند.

سالانه میلیاردها دلار توسط سازمان های مردم نهاد، سازمان ملل و بنیادهای خصوصی در این پروژه ها هزینه می شود، اما بخش زیادی از این کمک ها از طریق ناکارآمدی و فساد از بین می رود. صحت اطلاعات، انعطاف پذیری و شفافیت سیستم های مبتنی بر بلاکچین می تواند به تامین راحت تر و بیشتر بودجه برای آژانس ها کمک کند.

دولت آفریقای جنوبی از طرح یارانه  برای چهل هزار مرکز اولیه برای رشد کودکان، در مناطق محروم پشتیبانی می کند. این مراکز وظیفه تامین تغذیه، آموزش و مراقبت از این کودکان را به عهده دارد. تخمین زده می شود حدود هفت هزار کودک چهار تا پنج سالتحت پوشش باشند. در حالی که آمار دقیق از افراد تحت پوشش مشخص نیست.

 

هویت دیجیتال

مفهوم هویت خودمختار حاکی از آن است افراد باید هویت خود را داشته باشند.آنها باید زمان و چگونگی به اشتراک گذاشتن هویت خود را کنترل کنند. این مفهوم اساسا مغایر با روش های مرسوم برای پردازش و انتشار داده های شخصی است.

وقتی اطلاعت خود را با بانک ها، وب سایت ها، ارائه دهندگان خدمات و دولت ها به اشتراک می گذاریم، آن را به آن ها واگذار می کنیم. نمی توانیم مطمعن باشیم چه کسی می تواند اطلاعات ما را ببیند، به اشتراک بگذارد یا از آن ها سوء استفاده کند.

تا سال ۲۰۱۷ حدود یک و نیم میلیارد نفر بدون هویت ثبت شده وجود داشت و حتی نمی توانند هویت خود را اثبات کنند و در نتیجه در برابر استثمار، سوء استفاده و قاچاق آسیب پذیر هستند.

 

 

پرداخت و انتقال

بلاکچین می تواند باعث ایجاد بازارهای سرمایه مؤثرتر و قابل تعامل شود. رمزارز ها با حذف طرف سوم یعنی بانک ها ، می توانند تامین نرخ بهره کمتر  را موجب شوند. با حذف واسطه ها و قوانین موجود، سرعت انتقال پول و حجم معاملات بالا می رود و در نتیجه کیفیت پروژه ها و معاملات ارتقاء پیدا می کند.

افراد زیادی خارج از کشورشان مشغول کار هستند و برای انتقال پول به خانواده هایشان، با مشکل جدی مواجه اند. دستمزد انتقال ها با توجه به حجم آن ها بالاست و سرعت انتقال نسبت به سیستم های بلاکچین بسیار پایین می باشد. در بیت کوین با هزینه ای به مراتب کمتر و سرعت خیلی بیشتر، حجم زیادی پول انقال داد.

مدیریت زنجیره تامین

بازار جهانی حمل و نقل بسیار بزرگ و ارزشمند است. حتی پیشرفت های کوچک در بهره وری، می تواند تأثیر فوق العاده ای بر قیمت و سود داشته باشد. می تواند تأثیر خیلی زیادی روی رشد اقتصادی ، شرایط کار ، نابرابری ، آب و هوای کره زمین داشته باشد. با این وجود ، خیلی از زنجیره های تأمین در خارج از حوزه های قضایی ، خارج از دید تنظیم کننده ها و فراتر از حکومت ها ، فعالیت می کنند.

پس پتانسیل زیای برای بهره برداری از کارگران، تخطی از قانون  و آسیب زدن به محیط زیست دارند.

این صنایع اولیه شامل کشاورزی ، شیلات و معدن و همچنین فرآوری و حمل محصولات نهایی می شوند. افزایش پیچیدگی و بهم پیوستگی تولید و تجارت جهانی مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

شرکت ها به شکل فزاینده ای زنجیره های جدا از هم و پیچیده عرضه را دارند. محصولات پیچیده تر می شوند و شرکت ها نیازمند تامین مواد اولیه از مکان های مختلف هستند. با توجه به گسترش تجارت الکترونیکی، کانال های تحویل محصولات همچنان پیچیده تر می شوند.

با افزایش جمعیت جهان، زنجیره های عرضه کشورهایی که زنجیره تامین خوبی ندارند با افزایش فزاینده ای رو به رو هستند. علاوه بر این پیچیدگی ها، سازمان ها و دولت ها موظف به رعایت روش های نظارتی جدید می شوند. بلاکچین می تواند با یکپارچه کردن سیستم زنجیره ی تامین ، سرعت ، دقت و امنیت این حوزه را تامین کند.