کاربرد نرم افزار XAMPP چیست و نحوه نصب آن

نرم افزارxampp

زمپ چیست - php my admin

یک نرم افزار open-source است که شامل توزیع های Apache برای سرور است .و در اصل برای راه اندازی localhost یا یک سرور محلی است. نرم افزار XAMPP  کمک میکندکه بتوانید بدون نیاز به تنظیمات جانبی، محصولات، Apache ،MariaDB ،PHP ،Perl را بر روی سیستم عامل خود بصورت یکجا نصب کنید. از نرم افزار XAMPP برای نصب، تست، برنامه نویسی و اجرای نرم افزارهای وب در وب سرور سیستم عامل های مختلف برای برنامه نویسان استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با وب سرور، به صفحه مراجعه کنید.

پس از نصب XAMPP بر روی لوکال کامپیوتر ، این ابزار به عنوان یک سرور محلی یا localhost عمل می کند. یعنی  به این صورت می توانید قبل از بارگذاری وب سایت ها در وب سرور از راه دور ، آنها را تست کنید.کاربرد نرم افزار xamppچیست؟ این نرم افزار سرور XAMPP محیط مناسبی را برای تست برنامه های MYSQL ، PHP ، Apache و Perl در localhost فراهم می کند.

به زبان ساده، یک وب سرور وظیفه ی ذخیره سازی و ارسال محتوای یک وب سایت را به کلاینتی که آنرا درخواست کرده دارد. محتوای درخواست شده می تواند متن، عکس و فیلم و یا  اطلاعات یک اپلیکیشن باشد. رایج ترین نوع کلاینت نیز مرورگرها هستند.

مراحل نصب xmpp

درمرحله اول قدم اول به وبسایت نرم افزار xampp رفته و با توجه به سیستم عامل خود (ویندوز/لینوکس/مک) این نرم‌افزار را دانلود کنید.

قدم دوم، روی فایل setup کلیک کنید تا پنجره نصب نرم افزار ظاهر شود.

در  قدم سوم مرحله اول روی دکمه Next کلیک کنید.

ودر ادامه:

در مرحله دوم می‌توانید ماژول های مدنظر خود را برای نصب انتخاب نمایید. تیک همه ماژول‌ها را زده و روی دکمه Next کلیک کنید.

در مرحله سوم باید مسیر نصب xampp را تعیین کنید. بصورت پیش‌فرض مسیر نصب این نرم‌افزار در دایرکتوری “C:\xampp” است که اگر مایل بودید می‌توانید آنرا تغییر دهید.

مرحله چهارم

به شما اطلاع می‌دهد که نرم‌افزار Bitnami هم برای زمپ نصب می‌شود.

در مرحله پنجم پیامی مبنی بر آماده بودن تنظیمات، برای نصب Xampp در کامپیوتر شما ظاهر می‌شود. روی گزینه Next کلیک کنید.

بعد نصب، پنجره ای می‌شود که از شما می‌پرسد آیا می‌خواهید کنترل پنل زمپ برای شما باز شود؟ این تیک را بزنید و روی دکمه Finish کلیک کنید.

بعد از بازشدن کنترل پنل نرم افزار xampp با پنجره ای روبرو خواهید شد.  ماژول‌های مختلف این نرم افزار در این پنجره حضور دارند که بسته به نیازتان هرکدام از آنها را می‌توانید Start کنید.