کاهش چشم‌گیر سرمایه‌ گذاری چین در آمریکا

یک موسسه تحقیقاتی اعلام کرد سرمایه‌گذاری‌های چین در امریکا در مقایسه با سال ۲۰۱۷، بیش از ۶۰۴ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، موسسه “رودیوم گروپ” در گزارشی اعلام کرد حجم سرمایه‌گذاری‌های مستقیم چین در امریکا از ۲۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به تنها ۴.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است که بیانگر تشدید تنش‌ها بین دو کشور است. این در حالی است که سرمایه‌گذاری مستقیم چین در آمریکا در سال ۲۰۱۶ تقریبا ۱۰ برابر سال گذشته و معادل ۴۶ میلیارد دلار بود.

این پایین‌ترین سطح سرمایه‌گذاری خارجی چین در آمریکا از سال ۲۰۱۱ تاکنون است و احتمالا مرتبط با جنگ تجاری دو کشور و سختگیری بیشتر دولت چین بر سرمایه‌گذاری خارجی بنگاه‌های بزرگ این کشور به منظور کاهش بدهی خارجی است.

بنابر اعلام موسسه رودیوم گروپ، چین در حال کاهش حجم اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا که پیشتر خریداری کرده بود نیز هست به گونه‌ای که تنها در سال گذشته چین ۱۳ میلیارد دلار از این اوراق را فروخته است و ۲۰ میلیارد دلار دیگر از این اوراق در صف فروش قرار دارند.

علاوه بر آن، در ماه‌های اخیر شرکت‌های بزرگ چینی نظیر ” آنبانگ”، ” اچ ان ای”، ” فوسوم اینترنشنال” و “وندا گروپ” میلیاردها دلار از دارایی‌های خود در آمریکا را به فروش رسانده‌اند و یا قصد فروش آن‌ها را دارند. با این حال حجم سرمایه‌گذاری چین در طرح‌های تولید مشترک دو کشور به ۳.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است که رکورد جدیدی محسوب می‌شود.