کشورهای مختلف جهان برای مقابله با سیل چه می کنند؟

با گسترش شهرها، سیلاب ها بیشتر می شوند، زیرا زیرساخت های شهری نمی تواند نیازهای زهکشی آب در زمین هایی را که هموار شده است،پاسخگو باشد. حتی مناطق بسیار توسعه یافته  ایالات متحده مانند هوستون و تگزاس نیز با مشکل کنترل آب مواجهند. شاید بر همین اساس است که گاهی طوفان هایی مثل کاترینا خساراتی باورنکردنی ایجاد می کنندو بالا آمدن سطح دریا، خیابان ها، ساختمان ها و تونل های مترو در شهرهای ساحلی مانند منهتن را به خطر می اندازد. علاوه بر این، سدهای قدیمی نیز مستعد خطراتی هستند. با همه این ها هنوز امید وجود دارد.

 

 در کشورهایی مثل ژاپن، انگلستان و  هلند مهندسان شهرسازی از تکنولوژی های امیدوار کننده ای برای کنترل سیل ها استفاده کرده اند.این موضوع کمک کرده این کشورها در امنیت قابل قبولی قرار گیرند. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به فعالیت های برخی از این کشورها:

سد تایمز در انگلستان

 

 

 

 

 

در انگلستان، مهندسان سدسازی موانعی نوین و متحرک برای جلوگیری از سیل در امتداد رودخانه تایمز طراحی کرده اند. این سد متحرک از فولاد توخالی ساخته شده و ، دروازه های آب آن نیز معمولا به سمت چپ باز می شود تا کشتی ها بتوانند عبور کنند. سپس، در صورت نیاز، دروازه های آب متوقف می شود تا آب را از طریق جریان آب رودخانه کنترل کرده و سطح امنیت رودخانه تایمز را حفظ کنند.

این سد از پوسته های براق و فولادی هیدرولیک ساخته شده است که بازوهای سد و  دروازه غول پیکر را باز و بسته می کند. بنابراین در یک موقعیت “کم آبی” اجازه می دهد آب در زیر سد جریان یابد. دروازه های اولیه سد تامز بین سالهای ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۴ ساخته شد. برای جلوگیری از سیل تا کنون بیش از ۱۰۰ بار بسته شده است.

واترگیت در ژاپن

 

 

 

ژاپن یک جزیره است و این یعنی اطرافش را آب فرا گرفته است و البته بر همین اساس است که سابقه ای طولانی در سیل دارد. مناطق ساحلی و در امتداد رودخانه های ژاپن همواره در معرض خطر هستند. برای محافظت از این مناطق، مهندسین ژاپنی  سیستم پیچیده ای از کانال ها و قفل های دروازه ورودی را توسعه داده اند.

پس از سیل فاجعه بار در سال ۱۹۱۰، ژاپن شروع به کشف راه هایی برای حفاظت از مناطق پایین دست در بخش کیتو توکیو کرد.نقاشی Iwabuchi Floodgate، یا اکاشی مون که از سال ۱۹۲۴ در دست است نشان می دهد که مهمار مشهور ژاپنی آکیرا آیاما از همان زمان به دنبال راهی برای حل مشکل بوده است. معماری اولیه دروازه های سرخ ضد سیل در ژاپن در سال ۱۹۸۲ آغاز شد.

موتورهای “آبی-راننده” خودکار در این سد در برابر سیل احتمالی مقاومت می کند. درواقع فشار آب نیرویی ایجاد می کند که گیت ها را در صورت نیاز باز و بسته می کند.  نکته شگفت انگیز در مورد این سد این است که موتورهای هیدرولیک برای اجرا نیازی به برق ندارند، بنابراین اگر سیل و طوفان برق را قطع کنند باز هم فعالیت سدها مختل نمی شود.

توربین های بادی هلند

 

 

 

هلند در مواجهه با سیل و دریا همیشه قوی عمل کرده است جالب است بدانید حدود ۶۰ درصد زمین های هلند زیر سطح دریا است و در نتیجه کنترل سیلاب ها بسیار دشوار است. بین سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۷، هلندی ها یک شبکه پیچیده از سدها، اسلایدها، قفل ها، دیوارها و موانع را برای متلاشی کردن جریان طوفان طراحی کردند.

یکی از چشمگیرترین پروژه های هلندی ها سد “Oosterschelde” است که به جای ساختن یک سد معمولی، سدی است با دروازه های متحرک.

آبراهه هوشمند هلند

 

 

 

هلندی ها آبراهه ای با توربین های بادی و دروازه های سفید دارند که در سال ۱۹۹۷، برای مقابله با طوفان طراحی شده است. هنگامی که سطح آب افزایش می یابد، دیوارهای کامپیوتری به یکدیگر نزدیک شده و آب مخازن را به شکلی تغییر می دهد کهوزن آب دیواره ها را به طور قابل توجهی کاهش می دهد و از عبور آب جلوگیری می کند.

حوضچه های متحرک هلند

 

 

 

 

حوضچه های متحرک در سال ۱۹۶۰ تکمیل شده است. یکی از سه حوضچه متحرک یا سدها در امتداد رود راین در هلند قرار دارد. است. دو دروازه انحصاری عظیم برای کنترل آب و تولید قدرت در رودخانه لک در نزدیکی روستای Hagestein دارد. ۵۴ متر دراز کشیده، دروازه های این حوضچه ها متناسب با سطح آب تغییر وضعیت می دهند و حجم آب را کم و زیاد می کنند.

موانع آبی در ونیز

 

 

 

دو مانع آبی مشهور ونیز اولین بار در سال ۲۰۱۳ رونمایی شدند. هدف از این دروازه ها محافظت از ونیز برابر جزر و مد و سیل است. ونیز، ایتالیا یک محیط آبی شناخته شده است. گرم شدن کره زمین از دهه ۱۹۸۰، مقامات ونیز را به این فکر انداخت که به فکر تغییرات اقلیمی باشند.

هم اکنون موانع آبی ونیز دارای مجموعه ای از ۷۸ مانع است که می تواند به طور مستقل وضعیت آب را کنترل کند. ماژول الکترومکانیکی آزمایشی ونیز در سال ۲۰۰۳ استفاده شد.