درباره ی ۵G بیشتر بدانیم

فقط ۵ سال از ورود اولین گوشی هوشمند نسل چهارم یا ۴G می‌گذرد و حالا شرکت‌های سازنده تراشه و تلفن همراه در حال توسعه جهان جدید صنعت بی‌سیم یا به عبارتی نسل پنجم ارتباطات برای مشتریان خود هستند. در این مقاله ما را همراهی کنید تا در مورد ۵G بیشتر بدانیم.

درباره ی ۵G بیشتر بدانیم

ابتدا بگوییم این “G” در ۲G,3G,4G نشانه چیست؟ کلمه “G” مخفف “generation” به معنای نسل است پس بیاییم با ویژگی‌های نسل‌های قبلی بیشتر آشنا شویم.

درباره 5G بیشتر بدانیم

همان‌طور که پیشرفت نسل‌ها را مشاهده می‌کنید متوجه می‌شویم که نسل پنجم، نسل ارتباطات بی‌سیم است.

استاندارد‌های لازم برای نسل پنجم هنوز تعریف نشده ولی به گفته بیل اسمیت مدیر شرکت AT&T، ممکن است نسل بعدی در سال ۲۰۱۸ اعمال شبکه شود و توسط بخش تنظیم اتحادیه بین المللی مخابرات در سال ۲۰۱۹ استانداردهایش تدوین شود. استاندارد‌هایی که موجب می‌شود سرعت ۵G محدود به چند مگابایت باشد و یا شاید هم چند گیگابایت! با این حال معلوم است این استانداردها همان‌طور که گفتیم بر اساس نیاز مردم بوده و کسی که گرسنه است را با آب نمی‌توان سیر کرد، پس به احتمال زیاد نسل بعدی یک نسل کامل خواهد بود.

سرعت این نسل در چه حدی خواهد بود؟

نسل پنجم پتانسیل آن را دارد که ۴۰ برابر سریع‌تر از نسل چهارم باشد (یعنی سرعت کافی برای دیدن آنلاین یک فیلم ۸K) و می‌تواند یک فیلم ۲ ساعته ۳D را در ۶ ثانیه دریافت کند! (در نسل چهارم ۶ دقیقه طول می‌کشد)

شرکت نوکیا از طرفداران پر و پا قرص ۵G معتقد است که سرعت نسل پنجم در بدترین شرایط ممکن و پر تراکم‌ترین شرایط ۱۰۰ مگابایت در ثانیه خواهد بود! یا به عبارتی دیگر “بدترین شرایط نسل پنجم، ۴ برابر سریع‌تر از بهترین شرایط نسل چهارم است.”

از دیگر ویژگی‌های نسل پنجم این است که بسیار عکس‌العمل سریعی دارد و می‌تواند مدت زمان دستورات، سرعت بارگذاری صفحات اینترنت، برنامه‌ها و فیلم‌ها را کاهش دهد، شاید هم دیگر از لودینگ خبری نباشد!

۵G چگونه کار می‌کند؟

بسیاری از آزمایشگاه‌های نسل پنجم دارای فرکانس فوق العاده بالایی هستند. فرکانسی حدود ۷۳,۰۰۰ مگاهرتز! یعنی حدود صد برابر فرکانس تلفن‌های امروزی (۷۰۰ تا ۳,۵۰۰ مگاهرتز). با سیگنال‌های با فرکانس بالا می‌توان سرعت بیشتری را منتقل کرد اما این نوع سیگنال یک مشکل بزرگ دارد و آن این است که در فواصل کوتاه کار می‌کند و نمی‌تواند به راحتی از دیوار عبور کند. این بدان معناست که شما در زیر سقف اتاق ممکن است به نسل پنجم دسترسی نداشته باشید! همچنین شرکت‌ها برای میزبانی آن با مشکل مواجه هستند. بنابراین می‌شود گفت نسل پنجم کامل کننده نسل چهارم است، همان‌گونه که نسل سوم با ورود نسل چهارم منقرض نشد پس نسل چهارم را ‌می‌توان هنوز در جاده‌ها استفاده کرد و از سرعت نسل پنجم در مناطق شلوغ و ساختمان‌ها لذت برد.