AngularJs چیست؟

AngularJs چیست؟

 

AngularJs  یک فریم‌ورک متن باز و رایگان بر پایه‌ی جاوا اسکریپت است. پروژه‌ی آنگولار جی اس، از سال ۲۰۰۹ توسط شخصی به نام میسکو هوری (Hevery) آغاز شد و اکنون توسط گوگل توسعه داده می‌شود.
این فریم ‌ورک برای ایجاد وب‌سایت‌های تک صفحه‌ای (SPA) بسیار مناسب است. پیاده سازی ساختار MVC  درآن باعث می‌شود کدهایی با ساختار بهتر و تست پذیرتر داشته باشید.

 

مزایای آنگولار جی اس

 

سادگی در یادگیری: برای یادگیری آن کافیست به CSS ، HTML و JavaScript مسلط باشید.

تزریق وابستگی یا dependency injection: شما دستوراتی را تعریف می‌کنید و در طول برنامه هرجا که به آن نیاز داشته باشید آنگولار آن را در دسترس شما می گذارد (تزریق می‌کند.)

کم نویسی کد: این فریم‌ورک به گونه‌ای طراحی شده است که شما مجبور به نوشتن کد کمتری خواهید بود! برای مثال نیاز به نوشتن pipeline در ساختار MVC نیست.

دایرکتیوها: بخش هیجان‌انگیز AngularJs استفاده از directiveها است که می‌توان به کمک آن تگ‌های جدیدی به ‌وجود آورد!

ادغام پذیری: آنگولارجی اس، به سادگی با سایر فریم ورک‌ها و ابزارها ادغام می‌شود و این نکته‌ی مثبتی برای توسعه‌دهندگان محسوب می‌شود.

تست‌پذیری راحت: این فریم‌ورک دارای unit testهای آماده است که این فرآیند تست را بسیار سریع و آسان می کند.

 

معایب استفاده از AngularJs چیست؟

یکی از بزرگترین ایرادهای آن ضعف در سئو است. اگر بحث سئو و بهینه‌سازی سایت برای شما اهمیت زیادی دارد، بهتر است از این فریم ورک استفاده نکنید.
یکی دیگر از معایبی که می‌توان از آن نام برد، گیج کننده بودن انتخاب دستور مناسب است.
در پروژه‌های بزرگ انتخاب بهترین دستور برای اجرای هر عمل کمی سخت است! زیرا آنگولار جی اس راه‌های مختلفی را پیش‌ پای شما خواهد گذاشت.

دستورات AngularJs

آنگولار از attributeهای HTML‌ با پیشوند ng- استفاده می‌کند. کد زیر نمونه ای از دستورات   AngularJs  است. ng-app شروع‌کننده‌ی دستورات این فریم‌ورک است. ng-init هم برای تعریف داده به کار می‌رود.

<div ng-app=”” ng-init=”message=’Hello AngularJS!'”>

  <h1>{{ message }}</h1>

</div>

 

در مثال بالا مقدار massege برابر با ‘Hello AngularJS!’ شده است که توسط دو براکت و کلمه‌ی massege به نمایش در می‌آید. بنابراین خروجی این کد نمایش جمله‌ی Hello AngularJS است.