C# چیست؟

C# چیست؟

به نقل از ویکی پدیا:

سی‌شارپ (C#)، یک زبان برنامه‌نویسی کامپایلری، سطح بالا، شیءگرا، ساخت یافته، رویداد محور، تابعی، دستوری و جنریک است که توسط شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۰ میلادی از خانواده‌ی زبان‌های چارچوب دات‌نت معرفی شد. زبان سی‌شارپ همچنین از خانواده زبان‌های برنامه‌نویسی سی نیز است.


زبان C#، یک زبان برنامه‌نویسی چند الگویی و منظم شده . مدل‌های تابعی، اَمری، عمومی، شیءگرا و جز گرا و در بستر چارچوب دات نت می‌باشد. این زبان توسط شرکت مایکروسافت و جزئی از دات نت به وجود آمد و بعداً استانداردهای ECMA و ISO را نیز دربر گرفت. سی شارپ یکی از ۴۴ زبان برنامه‌نویسی است که توسط زمان اجرای زبان مشترک از چارچوب دات‌نت پشتیبانی می‌شوند و در همه جا به وسیله مایکروسافت ویژوال استودیو شناخته می‌شود.


زبان سی شارپ با قدرت و سطح بالایی خود توانسته توجه بسیاری از برنامهنویسان را به خود جلب کند.


این زبان برپایه سادگی، مدرن بودن، همه منظوره و شئ گرا بودن ساخته شد. آندرس هجلزبرگ، طراح زبان برنامه‌نویسی دلفی، سرپرستی تیم طراحان زبان سی شارپ را بر عهده داشت. این زبان دارای دستوری شیءگرا مشابه C++ است و به شدت از زبان‌های جاوا و دلفینیازمندمدرک تأثیر پذیرفته‌است. در ابتدا نام این زبان COOL بود که مخفف C like Object Oriented Language بود. هر چند در ژوئیه ۲۰۰۰م، زمانی که مایکروسافت پروژه را عمومی اعلام کرد، اسم آن به سی شارپ تغییر پیدا کرد.

بنابراین لازم به توضیحاتی که در ویکی‌پدیا وجود دارد نیست؛ اما بطور خلاصه، سی‌شارپ یک زبان برنامه‌نویسی توسعه داده شده توسط شرکت مایکروسافت است که محیط برنامه‌نویسی ویژوال استودیوی همین شرکت، بطور کامل از آن پشتیبانی می‌کند. این زبان شیء گرا و سطح بالا (یعنی خواناتر برای انسان)، جزء خانواده‌ی زبان‌های دات‌نت فریمورک مایکروسافت است. بطور خلاصه از C++ و جاوا الگو گرفته و هرکس که به یکی از این دو زبان آشنا باشد، یادگیری سی‌شارپ برایش آسان‌تر خواهد بود؛ چراکه سی‌شارپ، شبیه این دو زبان است! البته این بدین معنا نیست که بایستی این دو زبان را یاد بگیرید و بعد سی‌شارپ را شروع کنید.

کاربردهای سی شارپ

  • ساخت نرم افزارهای تحت ویندوز، لینوکس و حتی مک
  • ساخت نرم افزار برای موبایل (اندروید و IOS)
  • ساخت بازی (بطوری که یکی از بزرگترین موتورهای بازی‌سازی، یعنی یونیتی، از سی‌شارپ برای توسعه‌ی بازی استفاده می‌کند)
  • ساخت پروژه‌های تحت وب، مثل وبسایت، سوکت، وب‌سرویس و …

بنابراین یادگیری سی‌شارپ،. شما را آماده‌ی ورود به توسعه در هر تکنولوژی و فریمورک دیگری می‌کند و محدود نیستید و نامحدود هستید. گرچه این زبان در ابتدا مختص دات‌نت طراحی شد، اما وسعت زیادی را دربرگرفت. به عنوان کسی که چندین سال با این زبان کار کرده، یادگیری آن حتی یک درصد به زیان شما نیست.