مجازی سازی در رایانش ابری (Cloud Computing)

مجازی سازی در رایانش ابری (Cloud Computing)

پرديس فناوري کيش  _ طرح ملي مشاوره متخصصين صنعت و مديريت _ گروه فناوري اطلاعات و ارتباطات

 

در این بخش در مورد Virtualization یا مجازی سازی در رایانش ابری (Cloud Computing) که با همکاري پرديس فناوري کيش است صحبت می کنیم.

 

ثبت نام در

www.portal.kishtech.ir

 

مجازی سازی یا Virtualization عبارتست از : “ایجاد نسخه مجازی (و نه واقعی) چیزی ، مانندسرور ، دسک تاپ ، دستگاه ذخیره سازی ، سیستم عامل یامنابع شبکه”.

به عبارت دیگر ، مجازی سازی روشی است .که به شما امکان می دهد. یک نمونه فیزیکی واحد از یک منبع یا برنامه را براي مشتریان و سازمان های مختلف اشتراک بگذارید. اینکار با اختصاص یک نام منطقی به یک ذخیره سازی فیزیکی وارائه یک اشاره گر به آن منبع فیزیکی درصورت درخواست.

مفهوم مجازي سازي در رايانش ابري

ایجاد یک ماشین مجازی بر روی سیستم عامل و سخت افزار موجود به عنوان مجازی سازی سخت افزاری شناخته می شود.

ماشینی که ماشین مجازی بر روی آن ایجاد می کند به عنوان Host Machine شناخته می شود و آن ماشین مجازی به عنوان Guest Machine نامیده می شود.

انواع مجازی سازی:

  • مجازی سازی سخت افزار
  • مجازی سازی سیستم عامل.
  • مجازی سازی سرور
  • مجازی سازی ذخیره کننده ها

۱- مجازي سازي سخت افزار

هنگامی که نرم افزار ماشین مجازی یا مدیر ماشین مجازی (VMM) به طور مستقیم روی سیستم سخت افزاری نصب شده باشد . به عنوان مجازی سازی سخت افزاری شناخته می شود.

کار اصلی Hypervisor کنترل و نظارت بر پردازنده ، حافظه و دیگر منابع سخت افزاری است.

بعد از مجازی سازی سیستم سخت افزاری می توانیم سیستم عامل های مختلفی را روی آن نصب کنیم. و برنامه های مختلفی را روی آن سیستم عامل ها اجرا کنیم.

طریقه استفاده:

مجازی سازی سخت افزار عمدتاً برای سیستم عامل های سرور انجام می شود . زیرا کنترل ماشین های مجازی بسیار آسان تر از کنترل سرور فیزیکی است.

۲ – مجازي سازي سيستم عامل

هنگامی که نرم افزار ماشین مجازی یا مدیر ماشین مجازی (VMM) به جای اینکه مستقیماً روی سیستم سخت افزاری نصب شود روی سیستم عامل میزبان نصب می شود به عنوان مجازی سازی سیستم عامل شناخته می شود.

طریقه استفاده:

مجازی سازی سیستم عامل عمدتا برای آزمایش برنامه های کاربردی بر روی سیستم عامل های مختلف استفاده می شود.

۳ – مجازي سازي سرور

هنگامی که نرم افزار ماشین مجازی یا مدیر ماشین مجازی (VMM) به طور مستقیم روی سیستم سرور نصب شده باشد ، به عنوان مجازی سازی سرور شناخته می شود.

طریقه استفاده:

مجازی سازی سرور به این دلیل انجام می شود که یک سرور فیزیکی واحد بر اساس تقاضا و برای تعادل بار بتواند به چندین سرور تقسیم شود.

۴ – مجازي سازي ذخيره سازي

مجازی سازی ذخیره سازی فرایند گروه بندی فضای ذخیره سازی فیزیکی از چندین دستگاه ذخیره شبکه است به گونه ای که مانند یک دستگاه ذخیره سازی منفرد به نظر می رسد.

مجازی سازی ذخیره سازی نیز با استفاده از برنامه های نرم افزاری انجام می شود.

طریقه استفاده:

مجازی سازی ذخیره سازی عمدتا برای اهداف پشتیبان گیری و بازیابی انجام می شود.

مجازي سازي در محاسبات ابري چگونه کار مي کند؟

مجازی سازی نقش مهمی در فناوری رایانش ابری ایفا می کند . در محاسبات ابری ، کاربران داده های موجود در ابرها مانند برنامه و غیره را به اشتراک می گذارند ، اما در واقع با کمک مجازی سازی کاربران زیرساخت ها را به اشتراک می گذارند.

استفاده اصلی فناوری Virtualization این است .که نسخه های استاندارد برنامه های کاربردی را در اختیار کاربران ابری خود قرار می دهد .فرض کنید در صورتی که نسخه بعدی برنامه ای منتشر شود . آنگاه ارائه دهنده cloud باید آخرین نسخه را در اختیار کاربران ابری خود قرار دهد و این کار عملا امکان پذیر است و گرانتر است.

برای رفع این مشکل ما اساساً از فناوری مجازی سازی استفاده می کنیم .با استفاده از مجازی سازی ، کلیه سرورها و برنامه کاربردی مورد نیاز سایر ارائه دهندگان ابر توسط اشخاص ثالث نگهداری می شوند. و ارائه دهندگان ابری مجبور به پرداخت پول به صورت ماهانه یا سالانه هستند.

 


جهت ثبت نام و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید ، از راه های زیر اقدام نمایید.

ارتباط با ما :

 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۴۹۳۵۲۷      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

نشانی : بلوارکشاورز خیابان ۱۶ آذر انتشارات دانشگاه تهران پلاک ۵۴ طبقه۵ واحد ۹

ثبت نام از طریق سایت زیر 

www.portal.kishtech.ir

شبکه های اجتماعی پردیس فناوری کیش : 

سامانه آموزش مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 

کانال تلگرام kishtech@ 

 اینستاگرام    kishtech.ir_             kishtech.ir