کاهش ارزش لیر به پایین‌ترین قیمت در دو ماه اخیر

کاهش ارزش لیر به پایین‌ترین قیمت در دو ماه اخیر


پردیس فناوری کیش_ طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_ گروه خبری: مالی و اقتصادی


پس از آن که اردوغان تهدید کرد پایگاه اینجرلیک را به روی نظامیان آمریکایی خواهد بست، ارزش لیر ریزش کرد.

بالا گرفتن تنش های بین دو کشور عضو ناتو بر سر خرید سامانه دفاع موشکی از روسیه بار دیگر به بازارهای مالی کشیده شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تهدید کرده است که اگر آمریکا به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه، ترکیه را تحریم کند؛ این کشور نیز دو پایگاه مهم ناتو در کشور خود از جمله پایگاه هوایی اینجرلیک را تعطیل خواهد کرد.

اینجرلیک یکی از بزرگ ترین پایگاه های استقرار هواپیماهای آمریکایی در منطقه است و از آن در جریان عملیات بر ضد داعش نیز استفاده گسترده ای شد.

در معاملات بازارهای ارزی استانبول هر دلار با ۱.۵ درصد افزایش به ۵.۹۳۸ لیر و هر یورو به ۶.۵۲۵۳ لیر رسید. این ضعیف ترین سطح ثبت شده لیر در برابر دلار طی دو ماه اخیر محسوب می‌شود. هم‌چنین هر پوند به ازای ۷.۷۷۶ لیر و هر فرانک سوئیس به ازای ۵.۹۵۵۸ لیر مبادله شدند.

هفته گذشته کنگره آمریکا با تصویب قطعنامه ای به دولت این کشور اجازه داد تا بر ضد ترکیه تحریم وضع کند. ناتو خرید سامانه تسلیحاتی از روسیه توسط یک کشور عضو این سازمان را “غیر مسئولانه” خوانده و خواهان توقف در اجرای قرارداد شده است. پیش تر مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با هشدار نسبت به تحریم گفته بود که در صورت عملی شدن این تهدید، ترکیه چاره‌ای جز اقدام متقابل نخواهد داشت.

سال گذشته نیز آمریکا و ترکیه بر سر بازداشت یک تبعه آمریکایی در این کشور به اتهام جاسوسی وارد دور فزاینده‌ای از تنش ها شدند که در نهات به تحریم چندین شخصیت ترک از جمله دو وزیر این کشور منتهی شد.

در صورت عملی شدن تهدید آمریکا به اعمال تحریم‌های جدید این امکان وجود دارد که بازار ارز و وضعیت نرخ تورم در ترکیه بار دیگر متشنج شود. بانک مرکزی ترکیه تاکنون چهار مرتبه نرخ بهره را کاهش داده و اکنون این احتمال مطرح است که لیر در برابر شوک جدیدی از جمله تحریم آمریکا نتواند دیگر مقاومت کند.