رشته مهندسی کامپیوتر چه فرقی با علوم کامپیوتر دارد؟

تفاوت رشته مهندسی کامپیوتر با علوم کامپیوتر در چیست؟

http://ipcce.ir/%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d9%85%d9%87%d9%86%d8%af%d8%b3%db%8c-%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%be%db%8c%d9%88%d8%aa%d8%b1%d9%be%db%8c%d9%88%d8%aa%d8%b1-%da%86%d9%87-%d9%81%d8%b1%d9%82%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%b9/

computer science vs computer engineering

افراد زیادی این دو عبارت را به اشتباه به‌جای یکدیگر استفاده کرده و یا میان این دو تفاوتی نمی‌گذارند. در حالی که رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر دو حوزه‌ی نسبتا متفاوت هستند و عدم شناخت کافی و انتخاب حوزه‌ی نامناسب هنگام شروع کار می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به فرد وارد کند.

اصلی‌ترین تفاوت میان رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر این است که علوم کامپیوتر، علم مطالعه‌ی داده‌ و شیوه‌های استفاده از آن‌ها ( الگوریتم ) برای حل مسائل (چه به‌صورت نظری و چه به‌صورت عملی) است.

فهم ساختار و الگوریتم‌های داده، رسم فلوچارت، رمزنگاری و رمزگشایی از سایر علوم مرتبط با این حوزه هستند.

با این تعریف، علوم کامپیوتر بیش از آنکه وابسته به کامپیوتر باشد به ریاضیات وابسته است و به همین دلیل برخی ترجیح می‌دهند به‌ جای علوم کامپیوتر از واژه انفورماتیک استفاده کنند.

در حالی که رشته مهندسی کامپیوتر شامل دانش طراحی، برنامه ‌نویسی و تست نرم ‌افزار، توانایی ساخت سیستم‌های کامپیوتر شخصی و تعمیر، نگهداری است.

یک مهندس کامپیوتر باید درک کاملی از نحوه‌ی کار سخت ‌افزار و معمار کامپیوتر داشته  و انعطاف‌پذیری بالایی برای کار با طیف وسیعی از نرم ‌افزارها داشته باشد. این طیف وسیع در بسیاری از موارد به شدت وابسته به شرکت و یا صنعت است.

گرچه دو رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر، نقاط مشترک زیادی دارند اما در عین‌ حال تفاوت‌های بسیار زیادی نیز با یکدیگر دارند.
در ادامه به ذکر مهم ترین این تفاوت ها و شباهت‌ها خواهیم پرداخت.

در علوم کامپیوتر، ما به پردازش، ذخیره‌سازی و انتقال دیتا سروها می‌پردازیم.در مهندسی کامپیوتر ترکیبی از مهندسی برق و علوم کامپیوتر است، تفاوت اصلی رشته علوم کامپیوتر با مهندسي کامپيوتر (به ويژه گرايش نرم افزار) در اين است که رشته علوم کامپيوتر برخلاف مهندسي کامپيوتر به مباحث بنيادي کامپيوتر مي پردازد .

از اين رو فاقد دروس آزمايشگاهي و کارگاهي است و بيشتر جنبه تحقيقات نظري دارد و همچنین در مجموعه علوم پايه (و نه فني و مهندسي) جاي مي گيرد.

تفاوت این دو رشته به زبان ساده:

در رشته علوم کامپیوتر می‌آموزید که چه مشکلاتی توسط کامپیوتر قابل‌حل هستند، الگوریتم می‌نویسید و با نوشتن برنامه‌ها، به‌کارگیری دیتابیس‌ها و سیستم‌های امنیتی، برای دیگر کاربران، سیستم‌های کامپیوتری ایجاد می‌کنید.

در مهندسی کامپیوتر می‌آموزید چطور با طراحی نرم‌افزار، مفاهیم پردازش دیتا را میسر کنید. در واقع یک مهندس کامپیوتر مسئول اجرای نرم‌افزاری است که توسط یک متخصص علوم کامپیوتر ایجاد شده‌ است.