DNS چیست؟

DNS  چیست؟

 

Domain Name System یا سرویس DNS یک سیستم نامگذاری سلسله مراتبی و غیرمتمرکز، برای رایانه‌ها و سایر منابع متصل به اینترنت است. وقتی شما وب سایتی را ایجاد می‌کنید، برای ثبت دامنه آن باید نامی را مشخص کنید که به سایت شما اشاره کند. این نام به کمک DNS به IP تبدیل شده و در فضای اینترنت شناسایی می‌شود.

وظیفه dns چیست؟

 

کار DNS، تبدیل دامنه‌هایی مانند Google.com به IP است. در این روش یافتن رایانه‌ها بر روی شبکه، از طریق IP انجام می‌شود. هر دامنه یک یا چند سرور نام دامنه دارد که درخواست‌هایش را بررسی می‌کند، مسئولیت مدیریت رکوردهای پایگاه داده این dns نیز بر عهده فرد، گروه یا یک نرم افزار است. پاسخ‌گویی به این درخواست‌ها نیز باید همزمان با به‌روز رسانی اطلاعات پایگاه داده و طبق تغییرات دامنه‌ها و یا بر اساس ثبت دامنه‌های جدید انجام شود. بنابراین می‌توان گفت، دی ان اس، یک بانک اطلاعاتی توزیع شده است.

 

سرویس‌های پیشنهادی DNS

 

Cloudflare DNS

سرویس Cloudflare DNS   حاصل همکاری شرکت Cloudflare با سازمان APNIC است. بارزترین ویژگی این سرویس سرعت بالای آن است که بر اساس اظهارات DNSPerf ، در حال حاضر سریع‌ترین DNS دنیا به شمار می‌رود. این سرویس می‌تواند به طرز چشمگیری سرعت پاسخ دهی ارتباطات اینترنتی شما را افزایش دهد و همچنین از حریم خصوصی شما نیز محافظت کند.

CleanBrowsing

سرویس CleanBrowsing  دارای ۳ سطح است. سطح۱ یا Security Filter ، هم بر سرعت پاسخ دهی ارتباطات اینترنتی شما می‌افزاید و هم از سیستم شما در برابر بدافزارها و وب سایت‌های مخرب محافظت می‌کند.