تشریفات

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه مدیریت

 

تشریفات چیست؟

تشریفات مجموعه ای از آداب شامل حسن سلوک ( رفتارهای پسندیده اختیاری مانند تقدم در سلام ، رعایت احترام دیگران ، خوش خلقی و خوش بیانی ) ، نزاکت ( رفتارهای اجباری مانند انضباط نظامی ، احترام به قوانین و آیین نامه ها ) ، و رعایت ترتیبات ، قوانین ، مقررات و کنوانسیونهای داخلی و بین المللی است

در داخل کشور ، بسیاری از ما در روابط با دوستان و آشنایان آداب رفتار ( اصول تشریفاتی ) را به طور کامل رعایت نمی کنیم و یا ضرورتی برای انجام آن ها احساس نمی نماییم و اشخاص ذیربط هم برخی به دلیل صمیمت و سابقه دوستی و بعضی به دلیل عدم اطلاع از اصول آن ، نه ناراحت می شوند و نه در فکر عمل متقابل هستند ، اما در دایره روابط بین المللی ، رعایت تشریفات ، به منزله حفظ شئون و معرفی ویژگیهای متمایز یک ملت و حفظ شئون نمایندگان دولت ها و رعایت مبانی استاندارد و متعارف بین المللی است که از سویی تفریط در آنها ، سبب رنجش و توسل به عمل متقابل می گردد و تداوم در رفتار غیر تشریفاتی ممکن است به کدورت شدید فیمابین دو کشور و در مقیاسها کوچکتر دو فامیل یا دو خانواده و سرانجام قطع ارتباطات بین آندو انجامد

 

تشریفات در زبان عربی :

جالب آنکه کلمه تشریفات خود از ریشه شرف و مصدر تشریف می آید ، شرف در زبان عربی ، به معنی مجد و بزرگی است و بنا بر فرمایش حضرت امام حسن مجتبی(ع) : « شرف ؛ یعنی احترام به خود و دیگران  » در سایر کشورها نیز علاوه بر صدها کتاب با عناوین حسن سلوک ، رفتار پسندیده  و آدابی چون خوردن و نوشیدن و سفر و سخن گفتن و سخنرانی کردن هزاران هزار پایگاه اینترنتی نیز با عنوان های گوناگون به شرح موضوعات مرتبط با تشریفات می پردازند و چیزی که در آنها کمتر به چشم می­آید، بحث درباره اسراف و تجملات است . زیرا در خارج از ایران نیز عموماً و غالباً مبانی تشریفات ، ساده تر شده است .

اما در هیچکدام از آنها مطالبی در تحقیر و تکذیب اصالت انسان و رد و انکار زندگی و زیبایی نیست . اما تشریفاتی که امروزه در ایران از آن سخن می گویند ، با اسراف ، تبذیر ، تجملات و اشرافی گری در تضاد است که در آیات کریمه قرآن ، « خداوند ، مسرفین را دوست نمی دارد . » و « مبذرین ؛ برادران شیاطین هستند . »

در دنیای رقابتی امروز داشتن علم محدود به حوزه تخصص هر رشته ، دیگر کافی نیست ، عقیده براین است که حسن سلوک و نمایش رفتار حسنه ، برای کسب توفیق در کار و تجارت و تحصیل و احراز شغل و امور مختلفه زندگی ضرورت دارد .

بدون داشتن این مهارتها ، حفظ مشتریان ، رابطه درست و معنی دار با همکاران و مخاطبان و حتی رابطه صمیمانه با اعضای خانواده به مخاطره می افتد

 

تشریفات در زبان انگلیسی :

در انگلیسی تشریفات به لغت های زیر نزدیک است و کلمه ای که همه استفاده می کنند ، پروتکل می باشد .

Geremonial – ceremony- formalities- observance – rites- protocol

تشریفات مجالس :

تشریفات مجالس نه به معنای تجمل گرایی و تجمل پرستی بلکه به معنای نظم دهی و نظم بخشیدن در یک سازمان که روند فعالیتهای منسجمی را در پیش دارد از اصول اولیه ارتباطات است .

در کل تشریفات فرآیند ارتباطات غیر کلامی است و حرکات اشارات و احساسات ماست که به عنوان پیامهای غیر کلامی به تکمیل ، تأیید و یا جایگزینی پیامهای کلامی می انجامد .

آموزش تشریفات برای مدیران 

مدیران باید اصول تشریفات را فرا بگیرند و در محیط هایی همانند مجالس، مراسم، رستوران ، مهمانی ها و یا نمایشگاه ها باید بدانند که چگونه رفتار و برخوردی را با ارباب و رجوع داشته باشد زیرا این گونه مکان ها، از پر جمعیت ترین فضاها به حساب می آید. اصول تشریفات  یکی از اصول های مهم در تشریفات نوع رفتار است که باید مختص تشریفاتی ها باشد. شیک بودن چه در زندگی شخصی و چه در محل کار باید رعایت گردد. زیرا اولین چیزی که برای تشریفاتی ها مهم می باشد نوع لباس انتخاب کردن و پوشیدن که نتیجه آراستگی شخصی است

تشریفات هتل و رستوران ها 

یکی از حرفه های مهم و مورد توجه در هتل ها و همچنین رستوران ها، مدیریت رستوران و مدیریت هتل ها است که به نام تشریفاتی ها نامیده شده است. کارمندان این قسمت نیز در افزایش سودآوری و درآمدزایی نقش بسیاری دارند. مدیر تشریفات با استفاده از گزینش های انتخابی خود در کار تشریفاتی می تواند مشتریان زیادی را جذب نماید و یا هتل و یا رستوران خود را به جایگاه بالایی در دید عموم مشتریان قرار دهند و یا برعکس آن هم اگر اتفاق بیافتد برای مشتریان قابل تحمل نبوده و خالی از مشتری می شود. زیرا یکی فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب های همیشگی مشتریان سنجیدن درست هتل و رستوران بر اساس پذیرایی ها و رفتارها انجام می گردد. مدیر رستوران باید در میزآرایی انتخاب درستی داشته باشد و بتواند در انواع غذاها و انتخاب وسایل پذیرایی سلیقه به خرج دهد تا برای مشتریان جذابیت و تازگی به همراه داشته باشد این بخش مهم بوده زیرا مشتری می تواند چندین بار به آن محل برای دفعات بعدی مراجعه نماید.

آداب و اصول مهمان داری

توجه کرده اید در بعضی ازهتل ها و رستوران ها و حتی خانه های با رعایت ادب و نزاکت در قبال مهمان رفتار شده است ؟ همه این ها آموزش هایی است که باید در برابر مهمان خود آموخته باشید پس برای بهتر پذیرایی کردن در مقابل مهمان خود لازم دارید تا از قبل آموزش های تشریفاتی را بیاموزید. یکی از وظایف مهمانداری  استقبال از مهمان است یکی از وظایف اولیه برخورد میزبان در برابر مهمان است. دراصل یکی از برخوردهای مهمان ها برخورد اولیه میزبان می باشد در این صورت هر چقدر میزبان خوش برخورد تر رفتار نماید نیز علاقمندی مهمان به مهمانی بیشتر می شود. مهمان نوازی کار سختی نمی باشد و فقط کافی است تا دوره آموزش اصول تشریفاتی را بگذرانید. ولی فراموش نکنید تشریفات به معنای زیاده روی کردن نیست بلکه به معنای نظم دهی و نظم بخشیدن به امور پذیرایی می باشد.

Related image

 

اصول اساسی تشریفات

مجالس تشریفات به عنوان یک هنر نیز در نظر گرفته می شود. ۱- یکی از گزینه های مهم در برابر تشریفات ، نتیجه برخورد میزبان در مراسم ها در زمینه های مختلف از نوع اجتماعی ، فرهنگی و …. است که به اصول تشریفات مربوط می شود. ۲- تشریفات در اصل قانونی است که از گذشته تا به الان وجود داشته و دارد و امروزه در مجالس های مهم دیده می شود که رعایت این قانون مهم در معیارهای پذیرایی از اصول اساسی تشریفات مجالس به حساب می آید. نکات تشریفات عروسی برای آن که همه چیز بر اساس قواعد و قانون خاص در عروسی پیش رود و بهترین مراسم برگزار شود باید نکاتی را در تشریفات عروسی مد نظر داشت که با مدیریت کامل پیش رود. یکی از نکات مهم هماهنگی های لازمه مراسم از شب قبل است که باید مد نظر داشت، از این رو برنامه ریزی مهمترین اصل بوده و باید به اندازه کافی زمان گذاشته شود و علاوه بر آن که اطمینان پیدا کنید که تمامی دیزاین ها و خدمات مجالس و … را به یک کار بلد تشریفات عروسی سپرده شده است . همچنین نظارت بر عکاسی و فیلمبرداری مهم بوده که باید از شب قبل برنامه ریزی شود. انتخاب مدیر تشریفاتی کار سختی است و باید با دقت کامل انجام گیرد زیرا نشان دهنده موفقیت و یا شکست کار می شود.

آموزش تشریفات

آموزش تشریفات برای کسانی که در اختیار مردم هستند مهم است زیرا باید بدانند چه نوع برخورد و رفتاری با دیگران باید داشته باشند و نکته مهم دیگر استقبال و بدرقه در قبال مهمانان است. همچنین در آموزش تشریفاتی می آموزید که چگونه بعضی از رفتارها اعم از لباس پوشیدن و طرز برخورد در تشریفات مهم است. هدف از برگزاری دوره آموزش مدیریت تشریفات  – رعایت اصول آداب و رفتار صحیح در هر سازمان و هتلی  – پذیرایی درست میزبان در برخورد با مهمان  – شیوه اصول پذیرایی و رفتارها

Related image