معرفي هاب بامزايا و معايب آن

معرفي هاب شبکه بامزايا و معايب آن

 

پرديس فناوري کيش _ طرح ملي مشاوره متخصصين صنعت و مديريت_ گروه فناوري اطلاعات و ارتباطات

 

ثبت نام در 

www.portal.kishtech.ir

 

در این مطلب قصد داریم به معرفی هاب شبکه و انواع آن ها بپردازیم. این دستگاه نقطه اتصال بین دستگاه ها در یک شبکه محلی است که طبیعتا مزیت ها و معایبی نیز دارد. در این بخش به معرفی کامل هاب شبکه می پردازیم. با پرديس فناوري کيش همراه باشید.

بررسي تفاوت ها با سوئيچ

نحوه عملکرد هاب شبکه بدین صورت است که پس از دریافت یک سیگنال در یکی از پورت های خود، آن سیگنال را تکثیر کرده و به سایر پورت ها می رساند تا گره مقصد نیز آن را دریافت می کند. این عملکرد اتصال گره های شبکه محلی در یک نقطه به سوییچ نیز شباهت دارد. ولی در کل این دستگاه نسبت به سوییچ پیچیدگی کمتری دارد.

انواع Hub

۱_ هاب پسيو

Hub های منفعل یا پسیو تنها کابل هایی را به هم وصل می کنند که به گره های شبکه محلی منتهی می شوند و سیگنال هایی را که در هر پورت دریافت می کند تکثیر می کند و به سایر درگاه ها ارسال می کند و هیچ نقشی در تولید دوباره و یا تقویت سیگنال ها ندارد.

۲_ هاب اکتيو

خیلی ساده بگوییم هاب شبکه اکتیو یا فعال علاوه بر تمام ویژگی های Hub پسیو که در بالا اشاره شد، قابلیت باز تولید و تقویت سیگنالها را نیز دارد. برای مثال گاهی ممکن است سیگنال ها دریافت شوند اما خوانا نباشند، در این شرایط این دستگاه می تواند سیگناله های معیوب را قبل از ارسال به دیگر پورت ها و مقصد، باز تولید و تقویت کند. بر همین اساس به تکرارگر یا ریپیتر هم شبیه هستند. برای مثال اترنت یک نمونه هاب شبکه اکتیو یا فعال است.

۳_هاب هوشمند

ین نوع Hub مجهز به قابلیت های مدل اکتیو می باشد و علاوه بر آن دارای نرم افزار های مدیریتی نیز می باشد، در نتیجه برخی ایرادهای شبکه بدین وسیله شناسایی می شوند و کاربر می تواند از برخی رویداد های جاری شبکه نیز مطلع شود.

نمونه

برای نمونه چنانچه این نرم افزار ها با SNMP سازگاری داشته باشد قادر خواهد بود تا با تجهیزات مختلف شبکه ارتباط داشته باشد و در رابطه با پهنای باند، ظرفیت شبکه، جدول های مسیر یابی و… اطلاعات دهد.

مزايا

کار کردن با هاب شبکه آسان است و به هیچ تنظیمات و پیکربندی خاصی نیاز ندارد.  همچنین از    سوییچ شبکه نیز ارزانتر است. این دستگاه قادر است گره های شبکه محلی را در یک نقطه مشترک به هم متصل کند.

معايب

مصرف پهنای باند و ترافیک زیاد و اضافی بخاطر تکثیر سیگنال ها در تمام پورت ها و عدم انتقال مستقیم داده ها از مبدأ به مقصد. این تکثیر سیگنالها علاوه بر اینکه به برخورد سیگنالها می شود، ممکن است باعث ایجاد حملات امنیتی شبکه نیز شود.

معايب ديگر

از دیگر معایب می توان به پورت های یک طرفه اشاره کرد که در آنها امکان ارسال و دریافت همزمان سیگنال وجود ندارد. بر خلاف سوییچ که در آن پورت ها می توانند همزمان هم فرستنده باشند و هم گیرنده.


جهت ثبت نام و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید ، از راه های زیر اقدام نمایید.

ارتباط باما:

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۴۹۳۵۲۷      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

نشانی : بلوارکشاورز خیابان ۱۶ آذر انتشارات دانشگاه تهران پلاک ۵۴ طبقه۵ واحد ۹

ثبت نام از طریق سایت زیر 

www.portal.kishtech.ir

 

شبکه های اجتماعی پردیس فناوری کیش : 

سامانه آموزش مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 

کانال تلگرام kishtech@ 

 اینستاگرام    kishtech.ir_             kishtech.ir