کایزن(kaizen)

Kaizen

تعریف:

کایزن ترکیبی دوکلمه ی kei به معنای تغییر و  Zen به معنای بهبود از یک مفهوم ژاپنی می باشد. که تعریف  آن تغییر به سمت بهتر شدن تدریجی است .در واقع کایزن بر این فلسفه استوار است :بهبود به شرط آنکه پیوسته و مداوم باشد بهره وری را در سازمان ها به ارمغان خواهد آورد. بهبود مداوم یا step  by step با بهبود های کوچک شروع می شود یعنی ابتدا مسایل کوچک باید حل شود زیرا کنکاش روی مسایل سنگین زمان بر است و انسان را زود خسته می کند.

مفهوم:

یعنی بهبود مستمر، بهبود مستمری که تمامی افراد یعنی مدیران،کارکنان و کارگران را در بر می گیرد.کایزن براین اصل استوار است که شیوه زندگی انسان شامل زندگی شغلی، زندگی اجتماعی، و زندگی خانوادگی باید پیوسته و مداوم بهبود یابد . فرهنگ کایزن و تعامل آن در بین لایه ها و سازمانهای مختلف اجتماعی در ژاپن باعث شده است تا کارخانه به دانشگاه تبدیل شود و دانشگاه به کارخانه، کارگر از مدیر بیاموزد و مدیر از ایده های کارگر بهره مند گردد.

تاریخچه کایزن

žدرجنگ جهانی دوم ژاپن کاملا تخریب شد؛ در آن زمان هیچ منابع و کارخانه ای نداشتند اما مهم ترین سرمایه یعنی مردم ( نیروی کار) هنوز در اختیار کشور بود و به این ترتیب یک نهضت ملی در ژاپن شکل گرفت که همان جنبش آبروبخشیدن به ژاپن بود .همه ژاپنی ها قبول کردند که پاسداری از کیفیت باید وظیفه همه باشد و همگی مسئولیت پذیربودند.بنابراین همه کارکنان سازمانهای مختلف آموزش های لازم را دیدند و تیم های کاری بنام حلقه های کنترل کیفیت در سراسر کشور شروع به کار کردند این حلقه ها امروزه در کشور های آسیای شرقی نیز فعال هستند وحلقه های کنترل کیفیت دیروز امروزه به حلقه های کایزنی معروفند و در واقع نوع محصول ژاپن بهترین محصول جهانی است.

اساس استراتژی کایزن

  • بالا بردن کیفیت محصولات و خدمات
  • به صفر رسانیدن ضایعات
  • تامین رضایت مشتری

پیام استراتژیک کایزن

حتی یک روز هم نباید بدون ایجاد نوعی بهبود در یکی از بخش های سازمان یا شرکت سپری گردد.

یک ضرب المثل ژاپنی: اگر شخصی را بعد از سه روز دیدید به دقت بررسی  کنید در این مدت چه تغییراتی در او بوجود آمده است.

ž

ارتباط با ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۴۹۳۵۲۷      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

نشانی : بلوارکشاورز خیابان ۱۶ آذر انتشارات دانشگاه تهران پلاک ۵۴ طبقه۵ واحد ۹

ثبت نام از طریق سایت زیر 

www.portal.kishtech.ir

شبکه های اجتماعی پردیس فناوری کیش : 

سامانه آموزش مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 

کانال تلگرام kishtech@ 

 اینستاگرام    kishtech.ir_             kishtech.ir