کاربردهاي کابل KNX

کاربردهاي کابل KNX

 

پرديس فناوري کيش _ طرح ملي مشاوره متخصصين صنعت و مديريت_ گروه فناوري اطلاعات و ارتباطات

کاربرد هاي کابل knxبا هدف آشنايي با کابل knxدر زمينه هوشمند سازي ساختمان و تجهيزات باهمکاري پرديس فناوري کيش

ثبت نام در

www.portal.kishtech.ir

 

از کابل های پروتکل knx برای هوشمند سازی سیستم و تجهیزات ساختمان ها و خانه های جدید استفاده می شود .   کابل پروتکل knx برای ارتباط با تجهیزات مدیریت ساختمان که شامل :

سیستم های روشنایی و چراغ ، کنترل سیستم های تهویه، سیستم های صوتی و … طراحی        مي شود.

کابل های knx در واقع نقش رابط اصلی میان تجهیزات کنترل هوشمند دارند. بنابراین نیاز است تا قابلیت اطمینان بالایی در انتقال داده و فرمان های الکتریکی داشته باشند .

کابل های شبکه knx بر اساس استاندارد جهانی از دو زوج به هم تابیده  و به صورت کابل مفتولی تولید می شوند . رنگ هر کدام از زوج های این کابل به رنگ قرمز – مشکی و زرد – سفید است.

زوج قرمز و مشکی مهم ترین زوج این کابل که برای تغذیه دستگاه و انتقال اطلاعات از مرکز سیستم به واحدهای مختلف بکارمي رود . زوج زرد و سفید  برای انتقال توان به کار می روند .

سرعت انتقال در کابل های شبکه knx بسیار مهم  و  از اصلی ترین موارد هوشمند سازی که در نوع استاندارد آن برابر ۹۶۰۰ بیت بر ثانیه است . حداکثر طول مجاز برای استفاده از این کابل ۱۰۰ متر است.

مشخصات کابلKNX

این کابل محصولی از گروه کابل های bus بوده و ساختار ویژه ي آن را در رده کابل های ابزار دقیق جای مي دهد . کابل های knx از ۴ رشته مفتولی کلاس ۱ به صورت زوج  به هم تابیده شده تشکیل      مي شود .

روکش این کابل ها از pvc و به رنگ سبز می باشد . سطح مقطع استاندارد این کابل ها معمولا ۰٫۸ میلی متر است و در متراژ های گوناگونی عرضه می شوند.در زیر روکش پی وی سی کابل های پروتکل knx یک رشته نخ ابریشمی ،یک رشته فویل و یک روکش نایلونی شفاف وجود دارد. در نهایت هم ۴ رشته سیم قرمز ، مشکی ، زرد و سفید در آن قرار می گیرند.

دلیل استفاده از نخ ابریشمی در این کابل، افزایش مقاومت و جلوگیری از پاره شدن کابل  است .   رشته سیم بدون روکشی که در کنار سایر سیم ها قرار می گیرد به عنوان سیم ارت عمل می کند .

 

سيستم هوشمند سازيKNX

سیستم هوشمند سازی knx نوعی شبکه در تجهیزات ساختمان های مدرن می باشد . در این شبکه امکان انتقال اطلاعات به وسیله کابل knx و تجهیزات بیسیم و کابل های برق موجود در ساختمان وجود دارد.

 

 

ويژگي هاي سيستم knx

این سیستم در نیمی ازساختمان های کشورهای اروپایی وجود دارد . این سیستم مخفف عبارت konnex که سیستمي استاندارد ارتباطی برای کنترل ساختمان ها می باشد.

در پیاده سازی این سیستم علاوه بر استفاده از کابل های شبکه knx تجهیزات مختلفي  نظیر سنسور ها ، رله موتور ، ترموستات و انواع نمایشگر ها  به کار رفته و هر يک از  اجزا دارای میکرو کنترلر های داخلی هستند .

در این سیستم هوشمند سازی از طريق کابل knx و سایر می توان تا۳۰ درصد هزینه ساختمان را کاهش و امنیت  را درساختمان و سیستم هارا فراهم کرد .

 

کاربرد کابل شبکهKNX

با توجه به پیشرفت تکنولوژی ، کاهش مصرف انرژی  از نظر اقتصادی و عوامل زیست محیطی مورد توجه است . سیستم های هوشمند سازی knx در خانه ها این خواسته را برآورده مي کند .

 در تمام خانه های دوست دار محیط زیست استفاده از کابل های knx برای هوشمند سازی مدیریت تجهیزات امری اجتناب ناپذیر است .

این سیستم ها ازطريق کنترل هوشمند لوازم الکترونیکی و گرمایشی  ، کارخانه و شرکت ها ، انقلابي در کاهش مصرف سوخت و مدیریت آسان ساختمان به وجود مي آورد. 


 

جهت ثبت نام و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید ، از راه های زیر اقدام نمایید.

ارتباط با ما :

 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۴۹۳۵۲۷      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

نشانی : بلوارکشاورز خیابان ۱۶ آذر انتشارات دانشگاه تهران پلاک ۵۴ طبقه۵ واحد ۹

ثبت نام از طریق سایت زیر 

www.portal.kishtech.ir

 

شبکه های اجتماعی پردیس فناوری کیش : 

سامانه آموزش مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 

کانال تلگرام kishtech@ 

 اینستاگرام    kishtech.ir_             kishtech.ir