لای فای و مزایانسبت به وای فای

لای فای و مزایانسبت به وای فای

پردیس فناوری کیش _ طرح ملی مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت _ گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات

 

تکنولوژی لای فای چیست؟

لای فای فرآیند انتقال اطلاعات به صورت بسیار سریع است. سیستم لای فای (Light Fidelity) بجای استفاده از سیگنال های رادیویی برای انتقال اطلاعات – که وای فای از این سیستم استفاده می کند – از نور مرئی LED استفاده می کند.

ادامه

دسترسی به اینترنت از آغاز به عنوان یک حقوق اساسی بشر تلقی می شود. دنیایی را تصور کنید که لامپ های نوری در خانه های ما با سوئیچ بتوانند ما را به اینترنت بی سیم پر سرعت وصل کنند.

جهانی را تصور کنید که هر چراغی می تواند گیرنده و انتقال دهنده اطلاعات باشد.

فناوری لاي فاي به ما امکان می دهد ، با استفاده از نور لامپ، چراغ های خیابانی یا تلویزیون های LED به اینترنت متصل شویم. علاوه بر ارزان تر، ایمن تر و سریع تر از وای فای، نیازی به روتر ندارد. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که موبایل یا رایانه  خود را به سمت یک لامپ سوق دهید تا به اینترنت وصل شوید.

 

Lifi یک سیستم بیسیم دو طرفه است . که داده ها را از طریق LED یا نور مادون قرمز منتقل می کند. اولین بار در سال ۲۰۱۱ رونمایی شد و برخلاف  Wifi ، که از فرکانس رادیویی استفاده می کند .فناوری لای فای فقط برای انتقال سیگنال اینترنتی از طریق امواج نور به یک منبع نور و یک تراشه نیاز دارد.

Lifi یک پیشرفت فوق العاده نسبت به شبکه های بی سیم امروز است. سرعت انتقال اطلاعات با تکنولوژی Lifi بسیار بیشتر از Wifi  می‌باشد.

بالاترین سرعت دانلود لای فای

بالاترین سرعت دانلود توسط سیستم‌ Wifi سیستم‌ در حال حاضر ۳۰۰ مگابیت در ثانیه می‌باشد .در حالیکه یک مطالعه‌ در سال ۲۰۱۷  توسط  دانشگاه آیندهوون نشان داد. در شعاع  ۵/۲ متریه سیستم لای فای سرعت دانلود اطلاعات تا میزان ۴۲۸۰۰ مگابیت در ثانیه می‌باشد ، به این معنی که یک فیلم با کیفیت بالا می تواند در عرض چند ثانیه دانلود شود.

مزایای تکنولوژی لای فای و اینترنت

شبکه های لای فای از دخالت فرکانس های رادیویی اجتناب می کنند.  میزان طیف بیسیم (دامنه فرکانس های سیگنال موجود) با نور مرئی بسیار از طیف رادیویی مورد استفاده برای وای فای فراتر می رود.یعنی اینکه شبکه های لای فای نسبت به شبکه های وای فای درمدیریت ترافیک در مقیاس بزرگ بسیار موفق عمل خواهند کرد.

شبکه های Lifi به نحوی طراحی شده اند که روشنایی های نصب شده در خانه ها و سایر ساختمان ها استفاده کنند که همین مساله هم این تکنولوژی را تبدیل به تکنولوژی ای ارزان قیمت کرده است.

در این تکنولوژی چون انتقال داده فقط محدود به جاهایی است که در آن ها نور وجود دارد و یا نور به آن مکان ها می تواند نفوذ کند، همین مساله یک مزیت امنیتی تسبت به وای فای ایجاد کرده است . که امواج آن به صورت غیر قابل نظارتی از دیوار ها و سقف و کف عبور می کند.

در زمینه سلامتی هم آن چه تا کنون مشخص شده است . این است که امواج لای فای سلامتی انسان را بسیار کمتر از امواج وای فای به خطر می اندازند.

در واقع یک تکنولوژی ازنسل  ۵G می باشد .


جهت ثبت نام و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید ، از راه های زیر اقدام نمایید.

ارتباط با ما :

 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۴۹۳۵۲۷      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

نشانی : بلوارکشاورز خیابان ۱۶ آذر انتشارات دانشگاه تهران پلاک ۵۴ طبقه۵ واحد۹

 

ثبت نام از طریق سایت زیر 

www.portal.kishtech.ir

شبکه های اجتماعی پردیس فناوری کیش : 

سامانه آموزش مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 

کانال تلگرام kishtech@ 

 اینستاگرام    kishtech.ir_             kishtech.ir