سيستم مديريت ساختمان(BMS)

سيستم مديريت ساختمان(BMS)

پرديس فناوري کيش _ طرح ملي مشاوره متخصصين صنعت و مديريت _ گروه فناوري اطلاعات و ارتباطات

ثبت نام در 
www.portal.kishtech.ir

سیستم مدیریت ساختمان  ( Building Management System)، به عنوان سیستم اتوماسیون ساختمان شناخته شده است. این سیستم برای کنترل و نظارت بر تجهیزات مکانیکی و الکتریکی به وسیله رایانه کاربرد دارد.به طور کلی سیستم مدیریت ساختمان bms  بر کلیه سیستم های تاسیساتی و امنیتی نظارت دارد.از جمله : سیستم های آتش نشانی، سیستم های تهویه، سیستم های روشنایی و…امروزه با رشد روزافزون علم ومشغله های بیشتر استفاده ازسیستم های مدیریت ساختمان یکی از راهکارهای مناسب برای کنترل و ایجاد امیت درساختمان می باشد.

 

اجزاي سيستم مديريت ساختمانBMS

سیستم مدیریت ساختمان شامل دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار است، سخت‌افزارها با توجه به نوع سیستم متفاوت می باشتد و شامل انواع میکروکنترل ها می شوند. در بخش نرم افزاری ، هر سیستم  به صورت اختصاصی طراحی و اجرا می شود. اصولا هر برند تجاری برنامه نویسی خاص خود را در این زمینه دارد. در برخی موارد که سیستم مدیریت ساختمان وسیع تر است از سیستم های مانیتورینگ برای کنترل ونظارت بر عمل کرد بخش‌های مختلف استفاده می‌شود و ارتباط میان سخت‌افزار و نرم‌افزار توسط یکی از پروتکل‌های DeviceNet, SOAP, XML, BACnet, LonWorks و MODBUS و usp و lan و rs232 و… پیاده‌سازی خواهد شد.اجزای اصلی سیستم مدیریت ساختمان (BMS) شامل :۱-کنترل‌کننده مرکزی، ۲- کنترل‌کننده محلی، ۳- کنترل‌کننده اینترنتی، ۴- سنسورها می‌باشد.

ويژگي هاي سيستم مديريت ساختمانBMS

یکی از بارزترین ویژگی های سیستم مدیریت ساختمان BMS ایجاد امکان صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی می باشد. در حالت عادی برای صرفه جویی در انرژی به دلیل نداستن مشکلات موجود نمی توان به درستی عمل کرد. اما وجود سیستم مدیریت ساختمان BMS به زبان ساده تر به عنوان یک چک لیست از تمامی موارد موجود در ساختمان به کار می آید. بررسی برخی عوامل هدر رفت در یک ساختمان شاید کمی تخصصی تر باشد .    که افراد معمولی قدرت تشخیص آن را ندارند، با وجود سیستم مدیریت ساختمان BMS می توان به صورت تخصصی تمامی عوامل را سنجید.

 

– هزینهٔ بالای آب، برق، گاز، تلفن و… یکی از اساسی ترین هزینه های روزمره می باشد. که علاوه بر هدر رفت مالی تاثیر بسزایی در منابع انرژی می گذارند. سیستم مدیریت ساختمان BMS می تواند از طرق مختلف در صرفه جویی منابع تاثیر باورنکردنی بگذارد. 

 

– با تنظیم دمای بخش های مختلف ساختمان می تواند از هدر رفتن حد زیادی از آب گرم، برق و گاز جلوگیری کند.
لوازم برقی و انواع لامپ ها و چراغ های روشنایی را کنترل می نماید. تا در صورت بی استفاده ماندن جریان برق مصرفی را قطع نماید. این امر باعث کاهش هزینه برق می گردد. همچنین در ساعات پیک مصرف برق امکان استفاده از لوازم برقی پر مصرف وجود ندارد.
– سیستم مدیریت ساختمان BMS برای جلوگیری از هدر رفت انرژی،در زمان باز بود بی دلیل درب و پنجره ها هشدار خواهد داشت.

مزاياي سيستم مديريت ساختمان

  • کنترل عبور و مرور در ساختمان
  • کنترل روشنایی، دما، رطوبت
  • قطع برق لوازم الکترونیکی در زمان های بی کارکرد
  • کنترل سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق
  • کنترل قفل های امنیتی
  • کنترل هوشمند آبیاری
  • سیستم صوتی هوشمند
  • کنترل فیلترها، دما و تأثیر اشعه خورشید بر استخر
  • صرفه جویی در انرژی های تجدیدناپذیر
  • بازگشت سرمایه پس از یک سال از طریق صرفه جویی در مصرف انرژی

 


جهت ثبت نام و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید ، از راه های زیر اقدام نمایید.

 

ارتباط با ما :

 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۴۹۳۵۲۷      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

نشانی : بلوارکشاورز خیابان ۱۶ آذر انتشارات دانشگاه تهران پلاک ۵۴ طبقه۵ واحد ۹

ثبت نام از طریق سایت زیر 

www.portal.kishtech.ir

شبکه های اجتماعی پردیس فناوری کیش : 

سامانه آموزش مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 

کانال تلگرام kishtech@ 

 اینستاگرام    kishtech.ir_             kishtech.ir