اسامی روزهای هفته پژوهش

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اسامی روزهای هفته پژوهش را که از دیروز ۲۳ آذر ماه آغاز شد، اعلام کرد.


پردیس فناوری کیش_ طرح متخصصین صنعت و مدیریت_ گروه خبری: علمی و فرهنگی / صنعت و فناوری


مسعود برومند دوشنبه گذشته در نشست خبری به مناسبت برگزاری هفته پژوهش در محل وزارت علوم گفت: هفته پژوهش از هفته جاری در دانشگاه های استان ها آغاز شده و از هفته آینده در دانشگاه های تهران آغاز می شود و به مدت یک هفته ادامه دارد.

برومند با اشاره شعار امسال هفته پژوهش گفت: وزارت علوم شعار امسال هفته پژوهش را “پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید”  نامگذاری کرده است.

وی در باره اسامی روزهای هفته پژوهش در سال ۹۸ نیز اظهار داشت: روز شنبه ۲۳ آذرماه با عنوان پژوهش و فناوری، مدرسه، دانشگاه و جامعه نامگذاری شده است و در این روز دانش آموزان میهمان مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری می شوند.

به گفته معاون پژوهشی وزارت علوم، در این روز زنگ پژوهش توسط وزرای علوم و آموزش و پرورش در یکی از دبیرستان های منطقه ۲ تهران نواخته می‌شود.

وی درباره دومین روز هفته پژوهش افزود: روز یکشنبه ۲۴ آذر ماه با عنوان پژوهش، فناوری و توسعه ملی با رویکرد اجرای برنامه توسط دستگاه های اجرایی نامگذاری شده است.
برومند با اشاره به روز سوم اظهار داشت: روز دوشنبه ۲۵ آذرماه با عنوان گام دوم در پژوهش و فناوری انتخاب شد و دستگاه های اجرایی با رویکرد بیانیه گام دوم برنامه هایی اجرا می‌کنند.
وی ادامه داد: روز سه شنبه ۲۶ آذر ماه به پژوهش و فناوری و رونق تولید اختصاص داده شد.  در این روز بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار افتتاح می شود.


برومند همچنین به تجلیل از پژوهشگران، کارفرمایان و ایده های برتر در حاشیه این نمایشگاه اشاره کرد.


وی درباره سایر روزهای هفته پژوهش گفت: روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه با عنوان پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی و روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه نیز با شعار پژوهش، فناوری و مشارکت ملی نام گرفته است.


معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ رقم بودجه پارک های علم و فناوری به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.


وی افزود: رقم قرارداد دانشگاه ها با صنعت در سال ۹۷ دو برابر شد و به هزار و ۷۷۳ میلیارد تومان رسید.

برومند با اشاره عملکرد سال ۹۷ در حوزه پژوهش خاطرنشان کرد: فروش شرکت‌ های دانش بنیان در سال گذشته به ۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید و به صادرات  ۶۲ میلیون دلاری در سال ۹۷ دست یافتیم.

وی با بیان اینکه ۷ هزار و ۸۶۴ واحد فناور در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر شدند، افزود: همچنین هزار و ۶۲۵ واحد مجوز دانش بنیانی دریافت و این شرکت ها برای ۵۶ هزار نفر اشتغال ایجاد کردند.
به گفته معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، ۸۰ درصد افراد شاغل در این شرکت ها مدرک کارشناسی به بالا و ۲۷ درصد افراد مدرک دکتری و کارشناسی ارشد دارند.
وی در ادامه این نشست خبری اظهار داشت: با توسعه پارک‌های علم و فناوری، سه پارک علم و فناوری بودجه مستقل از بودجه ۹۸ دریافت کردند و در کل، بودجه پارک ها ۷۵ تا ۸۰ درصد افزایش یافت.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم یادآور شد: دانشگاه‌ های هرمزگان، شیراز، قزوین، ساری و کاشان اراضی خود را در اختیار پارک ها قرار دادند و برخی از دانشگاه‌ها هم در حال آماده سازی زمین برای استقرار پارک‌ها هستند.

انتشار حدود ۶۰ هزار مقاله محققان ایران در اسکوپوس

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم درباره جایگاه علمی ایران در سطح جهان افزود: رتبه ایران در پایگاه اسکوپوس  ۱۶ است و ۱.۹ درصد تولید علم جهان در اختیار محققان ایرانی قرار دارد.
به گفته برومند، تعداد مقالات منتشر شده ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی در اسکوپوس، ۵۹ هزار و ۹۵۱ مقاله است.
برومند درباره طرح رصد اشتغال دانش آموختگان که سال گذشته با همکاری موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی انجام داد، خاطرنشان کرد: دانش آموختگان کارشناسی ارشد و دکتری در دستگاه ها بهتر جذب شدند و ۸۰ دانشگاه در این طرح شرکت کردند.