UNITY چیست؟

یونیتی یا Unity چیست ؟ نگاهی به یک موتور بازی سازی قدرتمند

یونیتی یا Unity چیست ؟ نگاهی به یک موتور بازی سازی قدرتمند

مقدمه ای از یونیتی :

در این نوشته می خواییم تا کمی بیشتر درباره موتور بازی سازی یونیتی یاد بگیریم. و ببینیم این موتور بازی سازی چه امکاناتی رو در اختیار ما قراره میده و چه نقاط قوت و ضعفی داره .

مزایای موتور بازی سازی یونیتی :

۱- سادگی محیط برنامه :

میشه گفت اولین مزیت این موتور بازی سازی سادگی محیط موتور هستش . بطوری که یک کاربری که تا به حال با محیط های مدل سازی و یا موتورهای بازی سازی یا برنامه های مرتبط هم کار نکرده باشه با کمی تمرین می تونه با قسمت های مختلف موتور بازی سازی یونیتی کار کنه .

 

۲- قدرت رندر کردن برنامه :

قابلیت بعدی که یونیتی در اختیار ما قرار میده قدرت اون در رندر کردن هستش که اینکار رو به سرعت انجام میده . معمولا فرآیند رندر گیری یک فرآیند زمان بر هستش و زمان زیادی باید صرف این بشه. تا رندر کردن یک پروژه تکمیل بشه . حالا اگر این روند با سرعت زیاد انجام بشه چقدر می تونه ما رو در توسعه یک بازی کمک کنه ؟!

 

۳- سفارشی شدن محیط برنامه :

یکی دیگه از مزیت های که یونیتی در اختیار توسعه دهنده ها قرار میده این موضوع هستش که ما می تونیم محیط کاری خودمون رو (جای قسمت های مختلف در موتور ) رو بصورت سفارشی دربیاریم و اون ها رو در قسمت هایی که راحت تر هستیم قرار بدیم .

 

۴- امکان ساخت بازی های ۲ و ۳ بعدی :

امکان ساخت بازی های ۲ بعدی و ۳ بعدی یکی دیگه از مزیت های این موتور بازی سازی هستش که به ما این امکان رو میده تا به راحتی بین مد های ۲ بعدی و ۳ بعدی سوئیچ کنیم و دوربین رو در اون نما داشته باشیم و بتونیم فرآیند توسعه بازی رو سریع تر انجام بدیم و یا بازی هایی بسازیم که ۲ بعدی و یا ۳ بعدی هستن .

 

۵- استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ ( #C ) :

برای اینکه به یک Game Object بگیم تا چه عکس العملی رو از خودش نشون بده. در مقابل حالت های مختلف نیاز به این داریم که اسکریپت نویسی کنیم . برای اینکار موتور بازی سازی یونیتی از زبان سی شارپ یا #C که سریع قابل یادگیری هستش و سطح بالا نیز هست استفاده می کند .

 

۶- بسته های آماده برای ساخت بازی :

زمانی که ما یک توسعه دهنده بازی با موتور بازی سازی یونیتی باشیم .به یک مجموعه از بسته ها برای ساخت بازی دسترسی داریم. که خود یونیتی اون رو برای ما آماده کرده و در Asset Store قرار داده که به راحتی می تونیم بسته مورد نظرمون رو برای ساخت بازی به پروژه خودمون اضافه کنیم .

 

پسوند های پشتیبانی شده توسط یونیتی :

یونیتی از انواع پسوند های صوتی ، تصویری و ویدیویی پشتیبانی می کنه . و این دست ما رو در توسعه بازی به شدت باز میذاره تا بتونیم دسترسی به محتوای هر چه بیشتر داشته باشیم .تا بتونیم یک بازی مناسب تری رو ایجاد کنیم .

نمونه بازی هایی که با موتور بازی سازی یونیتی ساخته شده :

SUNLESS SEA ، SHADOWRUN CHRONICLES : BOSTON LOCKDOWN ، ORI AND THE BLIND FOREST ، PILLARS OF ETERNITY ، CUPHEAD ، SUPERHOT ، KERBAL SPACE PROGRAM