سيستم مانيتورينگ چيست و چه قابليت هايي دارد؟

سيستم مانيتورينگ چيست و چه قابليت هايي دارد؟

سيستم مانيتورينگ چيست و چه قابليت هايي دارد؟

 

پرديس فناوري کيش _ طرح ملي مشاوره متخصصين صنعت و مديريت _ گروه فناوري اطلاعات و ارتباطات

 

ثبت نام در 

www.portal.kishtech.ir

 

سيستم مانيتورينگ چيست و چه قابليت هايي دارد؟

سیستمی که به مشاهده و کنترل شرایط و وضعیت شبکه کمک می کند سیستم مانیتورینگ نامیده می شود،که باکمک سیستم NMS می توان به پایش شبکه پرداخت و گزارشات کامل مشکلات سرور را دریافت کرد. در ادامه به مشخصات بیشتر سیستم NMS و مزایای استفاده از NMS پرداخته ایم. باپردیس فناوری کیش همراه باشید… .

شناخت کلي مانيتورينگ و مزاياي استفاده از آن

سیستم مانیتورینگ یاNMS با هدف شناخت و بررسی مشکلات، وضعیت تمامی شبکه های داخلی را بررسی می کند. اطلاعاتی از جمله میزان اینترنت مصرف شده توسط کاربران و کارمندان و نمایش ترافیک موجود در شبکه، مدیریت فضاهای اشغال شده توسط ایمیل های بلا استفاده، شناسایی سرورهایی که دچار مشکل شده اند و ارسال گزارش وضعیت های نامناسب و تجزیه و تحلیل نرم افزار ها همگی از جمله وظایف سیستم مانیتورینگ یا NMSمی باشد.

در بسیاری مواقع به این سیستم، سیستم امنیتی می گویند که کاملا اشتباه است. شاید بخشی از وظایف NMS مربوط به امنیت شبکه باشد ولی بسیاری وظایف دیگر نیز در کنار امنیت وجود دارند.

هدف از طراحي

شرکت ها و سازمان های مختلف، سیستم NMS با این هدف طراحی می کنند .که طبق ویژگی های مدنظر مدیران شرایط بررسی شوند و گزارش کامل ارائه شود . در نتیجه نیازهای شبکه مشخص می شوند و قبل از اینکه مشکلات دردسرساز شوند حل می شوند. علاوه بر این گاهی مواقع تهدیدات امنیتی به وجود می آیند که با وجود سیستمNMS این شرایط قبل از اینکه منجر به فاش شدن اطلاعات شود بررسی و برطرف می شوند.

اهميت وجود NMS 

بهبود و ارتقای ارائه خدمات به مشتریان، تشخیص به موقع مشکلات و خرابی ها، فناوری های مختلف سخت افزاری، ارتباطات و شبکه ها، کنترل برنامه های کاربردی و سیستم عامل ها و تجزیه و تحلیل کامل از مواردی است که اهمیت وجود NMS را نشان می دهد. وقتی سیستم مانیتورینگ کامل و درجه یک باشد . بر تمام زیر ساخت ها، برنامه های مختلف و حتی فرآیندهای عملکرد تجاری نظارت و کنترل می شود.

ردیابی تمام دستگاه ها وسخت افزار ها و اطلاع از طریقه کارکرد آنها از ویژگی های سیستم مانیتورینگ است که موجب می شود مشکلات با هدف تعمیر و تعویض و تعدیل بخش مربوطه به مسئولین مربوطه اطلاع و گزارش داده شود.


جهت ثبت نام و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید ، از راه های زیر اقدام نمایید.

ارتباط با ما :

 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۴۹۳۵۲۷      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

نشانی : بلوارکشاورز خیابان ۱۶ آذر انتشارات دانشگاه تهران پلاک ۵۴ طبقه۵ واحد۹

ثبت نام از طریق سایت زیر 

www.portal.kishtech.ir

شبکه های اجتماعی پردیس فناوری کیش : 

سامانه آموزش مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 

کانال تلگرام kishtech@ 

 اینستاگرام    kishtech.ir_             kishtech.ir