پروتوتایپ

نمونه سازی(پروتوتایپینگ) چیست؟

نمونه سازی یک فرایند اساسی برای توسعه محصول جدید از طریق نمایش فیزیکی یک ایده است. نمونه سازی به طراحان کمک می کند تا یک مفهوم را به یک مورد کاربردی تبدیل کنند. با استفاده از طرح های اولیه و مواد خشن ، پروتوتایپ ممکن است یک نقاشی ساده یا مدل خشن باشد که به نوآوران کمک می کند تا تعیین کنند که در طراحی خود چه چیزی را برای بهبود و اصلاح نیاز دارند. به عنوان مثال ، مهندسان ممکن است یک پروتوتایپ مدل را برای آزمایش یک محصول قبل از تأیید شدن برای تولید تکمیل کنند.

نمونه سازی همچنین راهی برای حل مشکلات و آزمایش طرح های جدید قبل از حرکت به مرحله محصول نهایی ارائه می دهد. از این فرایند می توان برای آزمایش طرح ها در تمام مراحل تولید استفاده کرد.

انواع prototyping

در اینجا برخی از رایج ترین روش هایی که نمونه های اولیه برای محصولات دیجیتالی و فیزیکی ایجاد می شوند ، آورده شده است:

۱۰ نوع پروتوتایپ

قبل از ایجاد یک محصول جدید ، مشاغل با یک ایده شروع می کنند. هنگامی که زمان تبدیل یک ایده به یک محصول کارآمد فرا می رسد ، طراحان ابتدا یک پروتوتایپ یا مدل کار ایجاد می کنند تا ارزش آن را بررسی کنند. درک انواع مختلف نمونه های اولیه می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که کدام ایده را برای ارائه ایده خود به مخاطبان یا آزمایش ویژگی های یک طرح جدید انتخاب کنید. در این مقاله ، ما نمونه سازی را توضیح می دهیم و نمونه هایی از روش های متداول برای ساخت نمونه های اولیه را ارائه می دهیم.

 

پروتوتایپ طرح ها و نمودارها

این که آیا شما در یک جلسه ناهار هستید یا ایده اولیه را روی یک دستمال طرح می کنید یا با استفاده از خط کش و جوهر تصویری رسمی تر ایجاد می کنید ، یک پروتوتایپ کاغذ می تواند برای شروع روند ایده پردازی و تشکیل یک محصول جدید مفید باشد. این شاید ابتدایی ترین شکل نمونه سازی باشد ، اما استفاده از یک نقشه کاغذی هنوز یک روش پرکاربرد برای به اشتراک گذاشتن یک مفهوم است.

پروتوتایپ ۳D printing or rapid model 

چاپ سه بعدی به مهندسان این امکان را می دهد تا با استفاده از رایانه و دستگاه چاپ ، یک مدل واقعی از طرح را به سرعت ایجاد کنند. این پروتوتایپ به مشاغل اجازه می دهد تا سریعتر از مرحله طراحی به مرحله تولید بروند ، زیرا می توانند از مدل سه بعدی برای تشخیص عیب ها یا مناطقی که نیاز به تعدیل دارند استفاده کنند. پس از اتمام طرح ، می توان بر اساس مشاهدات و آزمایش به راحتی آن را تغییر داد. فایل اولیه به سادگی نیاز به برنامه ریزی مجدد دیجیتالی دارد. نمونه های سه بعدی برای ساده سازی طرح های بزرگ مانند موتورها و قطعات هواپیما استفاده می شوند.

 

پروتوتایپ Physical model

یک پروتوتایپ را می توان با هر چیزی از آجر ساختن تا کاغذ دستی تهیه کرد. نیازی به داشتن قطعات کار نیست – فقط ایده ای تقریبی از طراحی ارائه می دهد. این پروتوتایپ برای ایجاد مفاهیم مقیاس شده قبل از تولید یک مدل در مقیاس بزرگ خوب عمل می کند. نمونه های اولیه مدل فیزیکی می توانند برای اشیاء ساخته شده کوچکتر یا حتی طرح های معماری مفید باشند.

 

پروتوتایپینگ Wire frame

Wireframe به عنوان نمودار دیجیتالی یا طرح محصول عمل می کند. این یک پروتوتایپ رایج است که برای وب سایت ها ، نرم افزارها یا سایر ابزارهای دیجیتالی استفاده می شود. هر کسی که روی پروژه کار می کند – از نویسندگان کپی گرفته تا توسعه دهندگان – می تواند برای حرکت در ساختار و قرار دادن محتوای مختلف استفاده شود.

 

Role-play through virtual or augmented reality

برخی از طرح ها از یک ابزار تجسم مانند واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده سود می برند. تصور کنید طرح اولیه یک پارک موضوعی جدید را ارائه دهید. می توانید توسعه را با “قدم زدن” در پارک آزمایش کنید ، گویی ساخت و ساز با استفاده از عینک VR یا حتی تلفن هوشمند به پایان رسیده است.

 

امکان پذیریFeasibility

نمونه های اولیه امکان سنجی برای آزمایش ویژگی های خاصی که در مراحل بعدی مراحل طراحی اضافه می شوند ، مورد استفاده قرار می گیرد. این دو طراح به صورت دیجیتالی و فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرند و به طراحان این امکان را می دهند که پس از ایجاد پروتوتایپ ، طرح را افزایش دهند. اگر یک طراح ناگهان متوجه شود که بخش مهمی از محصول را از دست داده است ، یک مدل امکان سنجی ساخته می شود تا با ظهور ایده های جدید اقتباس شود.

 

مدل کار Working Model

یک پروتوتایپ مدل به شما امکان می دهد ایده محصول را آزمایش کنید تا ببینید آیا واقعاً همانطور که شما در نظر گرفته اید عمل می کند یا خیر. این برای اختراعات مکانیزه یا طرح های دیگر با ویژگی هایی که نیاز به جابجایی یا مناسب سازی دارند مفید است. ایده این است که برنامه های اولیه را دنبال کنید تا ببینید آیا طرح واقعا کار می کند یا خیر.

 

پروتوتایپ ویدئوVideo Prototype

نمونه های ویدئویی غالباً برای ارائه محصول در قالب یک فیلم متحرک یا حتی شبیه سازی که یک پروژه را توضیح داده و به صورت گرافیکی نشان می دهد ، استفاده می شود. آنها اغلب فیلم هایی از نمونه های اولیه دیگر را برای کمک به دیگران – مانند طراحان دیگر ، مدیریت یا حتی مصرف کنندگان – در تجسم محصول ، نشان می دهند.

 

 پروتوتایپ افقی

یک پروتوتایپ افقی یک طرح را از انتهای کاربر نشان می دهد. این بیشتر در طراحی نرم افزار برای کمک به مهندسان برای درک رابط انسانی یک پروژه استفاده می شود. نمونه های اولیه افقی منوها ، پنجره ها و صفحه هایی را در رایانه نشان می دهد تا نحوه تعامل کاربران با محصول را آزمایش کند.

پروتوتایپ عمودی

این پروتوتایپ ها به صورت دیجیتالی برای بهبود طراحی پایگاه داده ایجاد شده اند. آنها به عنوان مدلهای “back end” در نظر گرفته می شوند که برای آزمایش عملکردهای مهم نرم افزار قبل از اینکه به مرحله طراحی دیگر برسد ، مورد استفاده قرار می گیرند.

شما چگونه پروتوتایپ را انتخاب کنید؟

قبل از ایجاد پروتوتایپ ، یک طراح یا مهندس باید نتیجه ای را که می خواهد آزمایش کند در نظر بگیرد. اگر آنها به سادگی سعی می کنند یک مدل اولیه بسازند که طراحی آنها از کاغذ برداشته شود ، می توانند با توجه کمتر به جزئیات کار کنند. آزمایش اینکه آیا یک محصول می تواند با یک مدل کارکردن کار کند ، نیاز به دقت بیشتری دارد.

 

طراحان همچنین باید در نظر بگیرند که چه کسی پروتوتایپ را خواهد دید. اگر پروتوتایپ برای ارائه فروش یا ملاقات با مدیران سطح بالا باشد ، باید با یک طراحی تمیز و قابل درک کار کند. به عنوان مثال ، یک توسعه دهنده نرم افزار ممکن است هنگامی که با تیم خود است در یک قاب سیم کار کند ، اما یک متحرک از رابط کاربری برای ارائه به مدیران شرکت ایجاد می کند.

 

نکاتی در مورد ساخت و استفاده از پروتوتایپ

هنگام برنامه ریزی و ایجاد پروتوتایپ ، این نکات را برای کمک به روند خود در نظر بگیرید:

شرایط را در نظر بگیرید. هنگام ایجاد و آزمایش پروتوتایپ ، باید نحوه عملکرد این محصول در خارج از شرایط آزمایش در آزمایشگاه یا محیط کنترل شده را در نظر بگیرید. همچنین ممکن است لازم باشد پروتوتایپ ها را به گونه ای آزمایش کنید که انواع مختلف استفاده و سایش را در بر داشته باشد.

در صورت لزوم موارد را تغییر دهید. اگر یک پروتوتایپ ایجاد می کنید که نقص طراحی را نشان می دهد ، به مدل یا طرح قبلی برگردید. تغییرات مورد نیاز را اعمال کنید و دوباره با یک پروتوتایپ شروع کنید.

به ایمنی فکر کنید. پروتوتایپ ها راهی برای بررسی ایمنی طرح است. برای آثار دیجیتالی ، این می تواند به معنای حفاظت در برابر مجرمان سایبری و هکرها باشد. برای اطمینان از ایمنی ، مدلهای فیزیکی باید عملکرد را برای کاربران آزمایش کنند.

تیم را درگیر کنید. مونتاژ پروتوتایپ با ورودی تیم از ابتدا مهم است. هم تیمی ها می توانند زمینه های مختلف را برای بهبود مشخص کرده و با یکدیگر برای یافتن راه حل همکاری کنند